Okładka książki Ojczyzna polszczyzna dla uczniów

Ojczyzna polszczyzna dla uczniów

Autor:
papier
Nemosja
6,9 (10 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Każdy z nas niemal codziennie wpada w pułapki językowe. Profesor Jan Miodek od wielu lat ostrzega przed nimi w popularnym cyklu wykładów telewizyjnych. W niniejszej książce – ilustrowanej zabawnymi rysunkami Szymona Kobylińskiego – zebrano najciekawsze zagadnienia przedstawione w tych wykładach. Ojczyzna polszczyzna uczy świadomego i poprawnego posługiwania się językiem polskim, z wdziękiem...

Każdy z nas niemal codziennie wpada w pułapki językowe.
z wdziękiem i humorem podpowiadając, jak wybrnąć z jego zawiłości.

Kontynuację tej tematyki można znaleźć w książce Nie taki język straszny.

Spis treści (m.in.):
Kiedy "fajnie", a kiedy "miło" i "przyjemnie"?
O "serwowaniu", "posiadaniu" i "zabezpieczaniu"
Skąd się wzięło "rz"?
Skąd się wzięło "ó"?
Kłopoty z ortografią
Proszę "popatrzyć" i "posłuchać"

źródło opisu: GWO, 1996

źródło okładki: http://gwo.pl/bookshops/book/117/title:ojczyzna-po...»

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników

Kalendarium literackie
  • John Irving
    73. rocznica
    urodzin
    Na tym sprośnym świecie [...] jest się czyjąś żoną albo czyjąś dziwką - albo na najlepszej drodze do stania się jedną czy drugą. A jeśli nie pasujesz do żadnej z tych kategorii, dają ci do zrozumienia, że coś jest z tobą nie w porządku
  • Peter Straub
    72. rocznica
    urodzin
    […] nigdy nie można być zbyt szczupłym ani zbyt bogatym.
  • Dorota Wellman
    54. rocznica
    urodzin
    Mogę sobie nie kupić czegoś do jedzenia, ale książkę kupię zawsze. Poluję na wybrane tytuły jak rasowy myśliwy. Czekam na targi książek, bo wiem, że żniwa będą obfite. Jestem szczęśliwa, kiedy tarabanię ciężkie torby z Pałacu Kultury. Nie mogę się doczekać, kiedy w domu otworzę książkę i zacznę nową... pokaż więcej
  • Marek Nowakowski
    80. rocznica
    urodzin
    Żyj po swojemu, własnym życiem, właśnie, dlatego, że ono jest twoje. Można je połączyć z cudzym, ale nie rezygnując z siebie. Bo wtedy, gdy przestaje się być sobą, gdy chce się być tylko tym, co pragną widzieć w nas inni, najłatwiej jest przegrać.
  • Piotr Sztompka
    71. rocznica
  • Szolem Alejchem
    130. rocznica
    urodzin
    Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, że nie ma dziś mody na kilka żon.
  • Maria Józefacka
    73. rocznica
    urodzin
    Warto żyć, jeśli przez każdego z nas wpadnie promień słońca w mroki niepogody.
  • Murray Newton Rothbard
    89. rocznica
  • Philip K. Dick
    33. rocznica
    śmierci
    Nie wiedział wtedy, że utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.
  • Jarosław Iwaszkiewicz
    35. rocznica
    śmierci
    A potem przyjdzie śmierć: wszystko rozwiązując niczego nie wyjaśni. Odejdziemy tak, jakeśmy żyli: osobno. Świat nasz własny i jedyny musi nam wystarczyć do śmierci i po śmierci. Byle tylko nie zgłębiać tej myśli do końca, byle tylko nie przemyśleć tego fizycznie. Obumieranie rąk, mącenie się myśli,... pokaż więcej
  • David Herbert Lawrence
    85. rocznica
    śmierci
    Mężczyzna może swoim ciałem być dla kobiety żywym kluczem do całego świata.
  • Horace Walpole
    218. rocznica