Prawidła życia

Wydawnictwo: EZOP Agencja Edytorska
wychowanie
Róża_Bzowa

„Prawidła życia” ukazały się drukiem po raz pierwszy w 1929 roku w wydawnictwie Jakuba Mortkowicza. Książka przeznaczona była dla młodych odbiorców, jednak jej problematyka – tak zresztą jak cała twórczość Janusza Korczaka, znacznie wyprzedzała swoją epokę. Poruszała ona szereg spraw uważanych przez szerokie kręgi publiczności czytającej za „nieodpowiednie dla dzieci”, dlatego też funkcjonowała głównie w kręgu odbiorców dorosłych, przede wszystkim pedagogów.

Książka ta oczywiście trochę się zestarzała w detalach, bo nie ma w niej laptopów i komórkowych telefonów, ale w zasadniczych sprawach dziecka jest wciąż aktualna i śmiało porusza wiele ważnych problemów jak życie dziecka w domu, szkole, grupie rówieśniczej, refleksja nad różnicami społecznymi i materialnymi, refleksja dziecka nad samym sobą, jego plany życiowe itd. Wydaje mi się nawet, że zmiany ustrojowe do pewnego stopnia przywróciły jej aktualność, w każdym razie na tyle, by czytelnik mógł zastanawiać się, co przez blisko sto lat zmieniło się w sytuacji dzieci, a co pozostało po dawnemu. We współczesnym języku można ją zakwalifikować jako poradnik inteligencji emocjonalnej, a więc sztuki rozumienia innych i życia w społeczeństwie. Dlatego sądzę, że jest odpowiednia chwila, aby spowodować renesans tej znakomitej pozycji.
Wznowienie tej pozycji w nowoczesnej szacie edytorskiej, z dobrymi, dynamicznymi ilustracjami to znakomity sposób uczczenia roku korczakowskiego. Z jednej strony może ona zainteresować bardziej ambitnych i myślących czytelników młodych; z drugiej zaś strony może być przydatna dla nauczycieli, wychowawców, bibliotekarzy, dostarczyć im materiału do wspólnej z dziećmi refleksji nad postacią Korczaka. Dlatego gorąco popieram ten projekt wydawniczy. Sądzę, że byłoby dobrze poprzedzić ten tekst wstępem jakiegoś znanego pisarza młodego pokolenia, na przykład Grzegorza Kasdepke, którego nazwisko jest bardzo popularne wśród czytelników. /Sam zresztą jest autorem poradników dla młodych/ Z taką rekomendacja książka miałaby ułatwioną drogę do dzieci współczesnych.
Podsumowując, uważam, że inicjatywa wznowienia „Prawideł życia” w najwyższym stopniu zasługuje na wsparcie.

Joanna Papuzińska

źródło opisu: Agencja Edytorska Ezop, 2012

źródło okładki: http://ezop.com.pl/produkty-dla-mlodziezy,produkt,prawidla-zycia

Bez zadęcia, bez zbędnego moralizowania książka dla dzieci, którą każdy dorosły powinien przeczytać – „Prawidła życia” Janusza Korczaka. Niby o rzeczach oczywistych, a jednak autor pokazuje je z takiej perspektywy, że mam wrażenie, że dopiero teraz na pewne aspekty otworzyły mi się oczy. W dodatku ten niepowtarzalny styl Doktora – pełen wyrozumiałości, łagodności i szacunku dla drugiego człowieka, zwłaszcza dla kilkuletniej istoty ludzkiej. Pomijając specyfikę czasów, w których ta publikacja powstała i którymi mimo wszystko jest naznaczona, jest w „Prawidłach życia” mnóstwo spraw niezwykle aktualnych i uniwersalnych, a podejście Korczaka do nich sprawia, że mam wrażenie, że wszystkie supernianie razem wzięte to mogłyby Doktorowi buty czyścić. Książka genialna w swej prostocie. Serdecznie polecam.

sowlowa | 2015-03-14
Przeczytana: 01 marca 2015

Janusz Korczak - mój idol, człowiek którego podziwiam.
Książka dla dużego, dla małego.
Najprostsze rzeczy i terminy w życiu okazują się najtrudniejsze do zrozumienia, do wytłumaczenia samemu sobie, a tym bardziej dziecku.
Pedagogika dobrego rodzica i encyklopedia wspaniałego dziecka w pigułce.
Czuję niedosyt, chcę więcej - tak bardzo żałuje, ze Kroczak nie żyje w naszych czasach. Dzieci byłby szczęśliwsze a rodzice mądrzejsi. :)

Renata | 2012-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2012

Kupiłam i miałam sprzedać po przeczytaniu, ale się rozmyśliłam. Zostawiam ją w domu. Jakże głęboka w swojej prostocie. Korczak pisze niby oczywiste rzeczy, o których na co dzień po prostu zapominamy. Wspaniała książka dla dzieci i rodziców.

Dominiqe83 | 2016-02-25

Ponadczasowa!!!

bibliotekaslow | 2017-12-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ostatnio coraz bardziej jestem oczarowana książkami z dziedziny naukowej. Jeszcze niedawno nie śmiałabym nawet otworzyć książki z takiego gatunku, jednak – chyba za sprawą pracy w bibliotece – zaczęłam coraz częściej je czytać. Tym razem w moje dłonie trafiły „Prawidła życia” Janusza Korczaka. Już na samym początku bardzo spodobała mi się okładka. Kolorystycznie zgrana z całością książki. Niebieski przykuwa wzrok zaś jasny szary podpowiada nam że to książka poważna. Sam środek książki aż pobudza to przeczytania książki autorstwa Korczaka. Zawiera mnóstwo ilustracji, które nadaje estetyczny wygląd. Najbardziej podobają mi się oznaczenia nowego rozdziału. Przy każdym rozdziale, oprócz jego nazwy są rysunki, które wyglądają, tak jakby zrobiło je dziecko, co sprawia że od razu miło zaczyna się czytać kolejny, nowy rozdział.

Właśnie ta książka została wydana na 45-lecie Orderu Uśmiechu w ramach Roku Janusza Korczaka.

Swoje pierwsze wydanie książka miała w 1929 r.(w moich dłoniach...

Tę książkę powinno się mieć w każdym domu. Powinni przeczytac i rodzice i dzieci.

Ela91 | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Ciekawe porady życiowe: od poważnych po zabawę.
Pisane językiem dorosłych z perspektywy dorosłego ale ze zrozumieniem struktury myślenia dzieci.
Polecam wychowawcom, do wielokrotnego czytania. Można sobie i innym wiele wybaczyć po jej przeczytaniu.

Izdihar | 2012-10-23
Przeczytana: 23 października 2012

Ponadczasowa, porywająca, humorystyczna ale przede wszystkim bardzo mądra w swej prostej formie. Prawidła życia tyczą się każdego z nas dlatego uważam, iż pozycja jest obowiązkowa.

Demi | 2012-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2012

kiedyś bym sama chciala ją dostać; teraz dam dziecku...

jactom Jacek | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

Książka, którą każdy powinien przeczytać.