444 zdania polskie

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-0776-8
bralczyk, polszczyzna, polski
Natalia Anna

Nowe, poszerzone wydanie "Leksykonu zdań polskich" przysłowia, hasła, slogany, porzekadła, toasty, przekleństwa skąd się wzięły? co naprawdę znaczą? co o nas mówią? Najsłynniejsze polskie zdania z książek, gazet, filmów, piosenek, wypowiedzi polityków i artystów, porzekadła, zawołania i przekleństwa, używane na co dzień, Autor"rozbiera" je znaczeniowo, opisuje okoliczności powstania i te, w których z nich korzystamy często całkiem inne... Od staropolszczyzny po "Życie jest nowelą"

źródło opisu: http://merlin.pl/444-zdania-polskie_Jerzy-Bralczyk...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/444-zdania-polskie-bralczyk-j...»

Meszuge | 2013-12-14
Przeczytana: 04 czerwca 2008

Coś tu nie gra – a co, wyłączyli radio?
Bądź sobą, wybierz pepsi – czy na pewno z reklamy?
Polak potrafi – powód do dumy czy wprost przeciwnie?
Ala ma kota – czy faktycznie pamiętamy z Elementarza?

Komunikujemy się, a mam na myśli głównie komunikację werbalną, używając setek skrótów myślowych, powiedzonek, przenośni, porównań czy cytatów z powszechnie znanych nam źródeł: literatury, filmu, teatru, radia, ale także z ulicy czy przemówień polityków.
Etymologia niektórych sięga średniowiecza, inne tworzone są i powstają właściwie każdego dnia.
444 takie zdania (równoważniki zdań, ich fragmenty i inne) stały się przedmiotem analizy językowej profesora Bralczyka, mistrza retoryki i genialnego językoznawcy.

Skąd się określone zdanie w naszej mowie potocznej wzięło, co pierwotnie oznaczało, co dzięki niemu wyrażamy, czego oczekujemy w odpowiedzi, itd. itp. A wszystko to cudowną polszczyzną, często pięknie złożonymi zdaniami i, co bardzo ważne, ze specyficznym, kpiarskim humorem.

Przy...

Olga | 2016-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Wypożyczyłam, bo myślałam, że "500 zdań polskich", które mam na półce to jest druga cześć, a nie tylko rozbudowana wersja "444 zdań polskich". Okazało się, że różnią się drobiazgami. Jedno zdanie jest opisane zupełnie inaczej. W nowej wersji oczywiście jest więcej zdań, ale nie zawiera ona dokładnie wszystkich ze starej edycji. Kolejność też jest momentami dziwna i różna w obu książkach.
Nowa jest ładniej wydana i chyba ma poprawione błędy (chociaż jeden błąd z datą zamienili na inny błąd ;) ), więc na razie przeczytałam tylko różniące się fragmenty, żeby nie kisić książki z biblioteki - resztę przeczytam z nowej wersji i wtedy zaktualizuję datę.

(Czytałam wydanie Weltbild.)

Olga | 2012-11-02