Cycero

Cykl: Trylogia Imperium Rzymskie (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
historyczna

Inne wydania

Powieść otwierająca trzytomowy cykl (Cycero, Spisek, Dyktator) o starożytnym Rzymie. Jego bohaterem jest Marek Tulliusz Cyceron, wybitny mówca, polityk i popularyzator filozofii greckiej, który żył w I wieku p.n.e. Młody adwokat Marek Cyceron pragnie zostać konsulem Rzymu. Pierwszym krokiem do zrealizowania tej ambicji będzie proces Gajusza Werresa, namiestnika Sycylii, którego oskarża o grabież, korupcję i bezprawne skazywanie na śmierć swoich przeciwników. To cios wymierzony w skorumpowaną arystokrację. Jej rządy osłabiają republikę. Ambitny adwokat udaje się na Sycylię, by zebrać potrzebne dowody. Później zaś, otoczony przez nieprzyjaciół, snuje skomplikowane intrygi, od których zależeć będą dalsze losy państwa...

allison | 2012-09-27
Przeczytana: 27 września 2012

Ponadczasowa historia o sprawiedliwości, uczciwości i władzy.

Tytułowego bohatera poznajemy poprzez opowieść jego sekretarza-niewolnika, którego Cycero traktuje z szacunkiem, a nawet z podziwem. Obaj bronią skrzywdzonego mieszkańca Sycylii, chociaż sprawa wydaje się z góry skazana na klęskę.

Cyceronem powoduje przede wszystkim poczucie sprawiedliwości i honor. Dlatego szybko podejmuje się nie tylko walki o życie i wolność niesłusznie skazanego człowieka, ale także wytacza prawdziwe działa przeciw samowoli i licznym przestępstwom ustosunkowanego namiestnika Werresa, który nie zawaha się przed niczym.

Autor szczegółowo i przekonująco odmalował społeczne i polityczne realia starożytnego Rzymu, w którym pozycję i władzę zdobywa się najczęściej drogą korupcji i intryg.
Brzmi znajomo? :)

Tversky | 2017-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 lutego 2017

W pierwszym tomie trylogii autor przedstawia drogę, jaką przebył Cyceron, który, wykorzystując swój zasadniczo jedyny zasób – potencjał intelektualny – stał się jednym z najbadziej wziętych adwokatów Starożytnego Rzymu w I wieku p.n.e., a następnie zrobił zawrotną karierę polityczną. Powieść stanowi rzekomą reonstrukcję zaginionej biografii Cycerona autorstwa jego niewolnika, Tirona. Cyceron przedstawiony jest jako jednostka bardzo ambitna, błyskotliwa i niesamowicie pracowita. Doskonale zna mechanizmy polityki oraz relacje pomiędzy poszczególnymi elementami życia społeczno-politycznego ówczesnej Republiki. Śledząc jego perypetie mamy możliwość obserwacji momentu powstania pęknięcia w obrębie tkanki życia demokratycznego Republiki, które w ciągu następnych kilkudziesięciu lat doprowadziło do wyłonienia się cesarstwa i kultu jednostki sprawującej najwyższą władzę.

Książka napisana jest w sposób ciekawy, poniekąd bardziej przypomina thriller prawniczy niż powieść historyczną....

przemek002 | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Zaczynająć czytanie, miałem pewne obawy czy książka nie będzie jednym z nudnych rozważań na temat znanych ludzi, jacy to oni byli wspaniali, inteligentni i w ogóle genialni, pomijając przy tym najciekawsze aspekty ich życia. Już po 20 pierwszych stronach przekonałem się, że moje obawy były niepotrzebne :)
Książka opowiada historię Marka Tuliusza Cycerona, wybytnego prawnika i oratora. Jest to przeszło 400 stron intryg, zwrotów akcji, agitacji politycznej i żywej inteligencji głównego bohatera. Czytałem ją z zapartym tchem, bo książka jest naprawdę nieprzewidywalna i stanowi doskonały dowód na to, jak dużo można zrobić i jak bardzo nagiąć swoje przekonania, aby zdobyć władzę.
Warto pochylić się nad tą książką, czyta się ją szybko i jest piekielnie soczysta. Polecam!

Joanne | 2013-02-14
Na półkach: Przeczytane, historia, 2013
Przeczytana: 14 lutego 2013

Nie myślałam, że można z czyjegoś życiorysu ułożyć tak wciągającą powieść. A jednak. Autor doskonale uwidocznił te cechy Cycerona, które pozwoliły mu z pogardzanego "homo novus" stać się konsulem. Zaskoczyła mnie ponadprzeciętna inteligencja oratora, dzięki której zatriumfował nad Werresem, Katyliną i Krassusem. Przypadła mi do gustu narracja prowadzona przez Tirona, sekretarza Cycerona. Dzięki niej mogłam poznać starożytny punkt widzenia nie tylko arystokracji i plebsu, ale także niewolników.

behemot | 2017-07-14
Przeczytana: czerwiec 2017

Jest to świetnie napisana i doskonale podbudowana historycznie epicka powieść o zmierzchu rzymskiej republiki.
Autor znakomicie przygotował się merytorycznie, wszystko co opisał wydarzyło się, a przynajmniej mogło wydarzyć się wówczas naprawdę. Jest to dla mnie cenne w zalewie modnych obecnie przygodowych powieści dla młodzieży, gdzie wierność faktom historycznym jest poświęcana dla galopującej, często bez głowy, akcji.
Jedyne czego mi brakowało, to tchnięcia nieco więcej życia w postać Tyrona, wyzwoleńca i przyjaciela Cycerona, którego ustami są opowiadane losy najsławniejszego rzymskiego retora. Nawet niewolnik powinien mieć jakieś zainteresowania oprócz misji służenia swojemu panu, jakichś przyjaciół, czy marzenia. Praktyczny brak interakcji z innymi postaciami, oprócz Cycerona; jak również brak jakichkolwiek własnych potrzeb i pragnień, oprócz przewijającej się kilka razy przez kilkadziesiąt lat smętnej myśli o miłej starości we własnym domku z ogródkiem, dla mnie tę postać...

NullnFull | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Wciągający thriller historyczny opowiadający losy Cycerona na tle chylącej się ku upadkowi republiki. Łatwy sposób rozbudzenia zainteresowania historią starożytną. Polecam lektury uzupełniające: Kumanieckiego, Cyceron i jego współcześni oraz Literatura rzymska. Czytane jednocześnie pokazują na ile Harris jest wierny historii a co jest wytworem jego wyobraźni.

Marek | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Także Harrisa zabrałem ze sobą na wakacje. Gdy odbierałem książkę usłyszałem że to jest hicior absolutny i jak mogłem jeszcze tego nie przeczytać. Sceneria "prawie rzymska" dopisywała tylko z lekturą zacząłem mieć kłopot. Niby wszystko w porządku, jest akcja nawet bohater treściwy tylko czyta się opornie. Polityka nie jest mi obca, temat znakomity tylko nie idzie. Może to kwestia tłumaczenia, tak myślę teraz gdy skończyłem. Poza tymi skromnymi uwagami dochodzę jednak do wniosku że tych kilka historii przedstawionych przez autora pod kątem rozgrywki i teatru za kulisami jest godnych uwagi przeczytania. Poza tym jak w tamtym "Rzymie przystało" trup nie ściele się gęsto a i Eros nie doświadcza nas prawie wcale a to zaliczam akurat na plus tego tekstu. Więc czas biegnie szybko a polityka nie zmienia się dlatego polecam historię jednego z najsłynniejszych mówców.

raven | 2013-03-30

Historia o dążeniu do władzy, potędze i korupcji.
Tiron przedstawia subiektywny obraz polityka i wybitnego prawnika, jego trudną drogę jako homo novusa wśród 'rekinów' Rzymu. Relacja niezwykle barwna, Cycero łączy w sobie najlepsze i najgorsze cechy ludzkie będąc przy tym na swój sposób sprawiedliwym. Słabości, charakter oraz wszystko, co czyni nas tak 'ludzkimi' łączy się w nim nadzwyczaj płynnie. Książka ukazuje, jak trudna jest droga do zostania urzędnikiem godnym tłumu, którym rządzi.

elianka | 2011-03-13

Rewelacyjnie opisana historia kariery politycznej Cycerona. Lekkość języka i styl Harrisa sprawiają wrażenie, że czytam współczesną political fiction a nie historie życia człowieka sprzed 2000 lat.
Świetna lekcja historii ubrana w interesująca fabułę. Polecam.

Mieko | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Jak na książkę o jednym z najsławniejszych polityków starożytnego Rzymu, bardzo mało tu intrygi. A przynajmniej opis tych intryg nie porywa.
W jednym z komentarzy, jaki znalazłem tu, zanim zdecydowałem się na zakup i lekturę pierwszego tomu z trylogii o Marku Tuliuszu Cycero autorstwa Roberta Harrisa, przeczytałem opinię, że historia jest tu lepiej skonstruowana niż w The House of Cards; stanowczo muszę się z tym nie zgodzić.
Mój entuzjazm spadał w miarę kolejnych rozdziałów, żeby przy ostatnich stronach uświadomić sobie, że nie mogę doczekać się, kiedy to się skończy.
Dobrze sięgnąć po ten tytuł, jeżeli ktoś ma problemy z zapamiętywaniem suchych faktów historycznych, a chciałby się w ogólnym zarysie dowiedzieć czegoś o sytuacji politycznej Rzymu i Cyceronie z perspektywy naocznego uczestnika - w taki wypadku, forma pamiętnikarska tej książki na pewno to ułatwi. Jak dla mnie, pozycja przeciętna.