Cycero

Okładka książki Cycero Robert Harris
Okładka książki Cycero
Robert Harris Wydawnictwo: Albatros Cykl: Trylogia Imperium Rzymskie (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Trylogia Imperium Rzymskie (tom 1)
Albatros
2008-01-01
2008-01-01
Imperium Rzymskie starożytność

Nic się nie zmieniło w polityce od 2000 lat, o tym jest ta książka

Nic się nie zmieniło w polityce od 2000 lat, o tym jest ta książka

Audiobook czyta Robert Mazurkiewicz. OK. Thriller polityczno-historyczny. Intrygi, knowania, polityka. Jak na mój gust zbyt dużo plot twistów. Dziwnie jawi się ta Republika Rzymska. Jednak dobrze się słucha

Widziałem filmy na podstawie Harrisa i wiedziałem że się nie zawiodę

Widziałem filmy na podstawie Harrisa i wiedziałem że się nie zawiodę

Całkiem przyjemna fabularyzowana biografia Cycerona. Można się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć o Starożytnym Rzymie u schyłku republiki. W powieści jest wiele wątków prawnych, politycznych i historycznych, a autor bardzo plastycznie opisuje Rzym i jego mieszkańców

Osiem gwiazdek wystawione w kontekście bardzo specyficznego gatunku: historycznej fikcji politycznej.

Dla osoby nie lubiącej tła w postaci ustroju schyłkowej Republiki Rzymskiej, funkcjonowania sądu, senatu, wyborów, tarć między stronnictwami władzy, będzie znacznie mniej interesująca.

Autor nie "przynudza", kwestie techniczne i historyczne przewijają się w tle, nie ma się wrażenia sztucznych wykładów dla czytelnika.

Historyczne powieści lubię najbardziej, a ta jest świetna. Nie czyta się szybko, ale w tym gatunku nie o to chodzi. Opowieść zgrabna, bez zbędnych opisów. Naprawdę dobra.

Znakomite political fiction. Książka skrojona na potrzeby bardziej szerokiego odbiorcy niż wprawnego zapaleńca starożytnego Rzymu, ale to akurat dobrze. Harris to storyteller i na tym się skupia. Powieść jest przez to w miarę lekkostrawna. Jak sałatka z oliwkami wprost spod żyznych grani Wezuwiusza. Z przyjemnością wszamam tom drugi!

Świetna

Świetna

Przypomniał mi się Egipcjanin Sinuhe - podobny styl pisania. Dobrze się czyta. „Na plażę”.

1937

Wreszcie nastała chwila, by przeczytać "Cycerona". Pełna ekscytacji sięgnęłam po książkę, po czym odpadłam po niecałych czterdziestu stronach. Drugie podejście z lekturą tej książki zakończono na szczęście pomyślnie.

Choć Cycero powoli się rozkręca i początkowo może nudzić, to gdy już zawiąże się akcja, trzyma w napięciu do ostatnich stron. To historyczny thriller sądowy i polityczny, czasem zahacza nawet o kryminał. Zachęca także do sięgnięcia do historii Rzymu, by pogłębić i uporządkować swoją wiedzę, by lepiej przyswajać lekturę. To fascynująca lektura, która wciąga nawet, jeśli starożytność nie znajduje się w polu zainteresowań odbiorcy. Z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy.

O trylogii rzymskiej usłyszałam po raz pierwszy lata temu w jednym z podcastów o kulturze, gdzie jeden z prowadzących krótko omówił tę serię. Zabrzmiało ciekawie, zapisałam sobie gdzieś tytuł, po czym niemal natychmiast o tym zapomniałam. W ciągu kolejnych lat widziałam te książki polecane w różnych grupach - na stronach goodreads, w czasopismach czy w fanfiction....

• Powieść historyczna
  • Historyczne