Cycero

Cykl: Trylogia Imperium Rzymskie (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros

Powieść otwierająca trzytomowy cykl (Cycero, Spisek, Dyktator) o starożytnym Rzymie. Jego bohaterem jest Marek Tulliusz Cyceron, wybitny mówca, polityk i popularyzator filozofii greckiej, który żył w I wieku p.n.e. Młody adwokat Marek Cyceron pragnie zostać konsulem Rzymu. Pierwszym krokiem do zrealizowania tej ambicji będzie proces Gajusza Werresa, namiestnika Sycylii, którego oskarża o grabież, korupcję i bezprawne skazywanie na śmierć swoich przeciwników. To cios wymierzony w skorumpowaną arystokrację. Jej rządy osłabiają republikę. Ambitny adwokat udaje się na Sycylię, by zebrać potrzebne dowody. Później zaś, otoczony przez nieprzyjaciół, snuje skomplikowane intrygi, od których zależeć będą dalsze losy państwa...

Mariusz | 2019-03-22
Przeczytana: 15 marca 2019

To jedna z tych książek, które inspirują do szukania więcej informacji o czasach i postaciach które przedstawia. Powieść Harrisa czyta się znakomicie. Akcja toczy się dynamicznie, bohaterowie są świetnie zarysowani. Sama opowieść o władzy jest bardzo uniwersalna. Czytam już drugi tom. Polecam.

kjuik | 2019-02-17

Jestem pod ogromnym wrażeniem. Po przeczytaniu zadałam sobie trud wejścia na Wikipedię i poczytania o głównym bohaterze. Okazuje się, że można by się z tej, jakby nie było beletrystycznej książki, uczyć historii. Autor odwalił kawał dobrej roboty zmieniając prawdę historyczną, na wartką opowieść.

The_5nake | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

'Cycero' to kolejna książka Harrisa, która wzbudza we mnie podziw. O ile 'Konklawe' czy 'Vaterland' były czystym wytworem autora, tak pierwszy tom trylogii rzymskiej to historia, która została lekko zmodyfikowana przez autora.

Bohaterem powieści jest Marek Tuliusz Cycero, który ma ambicje zostać konsulem Republiki Rzymskiej. Nie ma on niestety pochodzenia arystokratycznego, ma za to niewątpliwy talent oratorski, który czyni z niego najlepszego prawnika i mówcę Rzymu. Małżeństwo z zamożną arystokratką otwiera Cyceronowi drogę do polityki, jednak całą drogę musi przebyć opierając się na swojej inteligencji i talencie mówcy. Republika Rzymska chyli się ku upadkowi, na Rzymem wisi groźba wojny domowej, a Cycero ze swoim zaufanym niewolnikiem/ przyjacielem/ sekretarzem Tironem nawiązują niebezpieczne kontakty z wielkimi.

To Co Robert Harris wyczynia z historią jest nieprawdopodobne. Fakty historyczne zostają przez autora lekko nagięte (ma to miejsce w każdej powieści autora), jednak...

McDusiaCh | 2018-09-09
Przeczytana: 09 września 2018

Nie byłam w stanie przez to przebrnąć. Skończyłam gdzieś po setnej stronie. Zbyt dużo polityki i zbyt wielu Emiliuszów, Klaudiuszów i innych Lucjuszów. Poza tym narracja bardzo monotonna.

Wilky71 | 2018-08-30
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Super powieść historyczna! W trakcie lektury przenosisz się do starożytnego Rzymu i chłoniesz te zapachy, tą atmosferę, to zagrożenie czające się na każdym kroku. Polecam i już się nie mogę doczekać kolejnej części!!!

Łukasz | 2018-07-30
Przeczytana: lipiec 2018

Powieść jest początkiem trzytomowego cyklu, którego bohaterem jest Mark Tulliusz Cyceron – wybitny prawnik, mówca i polityk. Czytelnik przenosi się w niej do Rzymu w pierwszym wieku przed naszą erą, gdzie śledzi początki głównego bohatera w świecie polityki. Sprawozdawcą tych wydarzeń jest Tiron, niewolnik oraz sekretarz Cycerona.

Robert Harris w bardzo przekonujący sposób przedstawił wydarzenia rozgrywające się u schyłku republiki rzymskiej wzbogacając je o elementy fikcji literackiej. W książce pełno jest spisków, prób korupcji i zastraszeń oraz przemocy, które mają służyć budowaniu poparcia dla danej osoby i jej idei, które przeważnie stoją w sprzeczności z interesem państwa. Autor bardzo sugestywnie pokazuje jak robi się politykę.

W tym świecie, pełnym kumoterstwa i nieuczciwości, Cyceron odnajduje się idealnie, mimo że jest on „nowym człowiekiem” – bez znanego nazwiska, bogactwa czy też znajomości. Dzięki sile swojego charakteru oraz talentowi oratorskiemu jest on wstanie...

Katarzyna Skoroda | 2018-06-07

Książka wpadła mi w ręce, kiedym poszła do biblioteki "tylko oddać".
Wołała z półki, więc co miałam zrobić? Przygarnęłam i zabrałam do domu.

Powiem jedno - powieść jest ponadczasowa! Znajdziemy tam miłość, przyjaźń, intrygi, nienawiść, parcie na "szkło" i wiele innych, którymi możemy scharakteryzować również naszą epokę. A to wszystko na tle historycznym - autor przybliża zwyczaje panujące w ówczesnym Rzymie, pokazuje układy, które nim rządziły i system powiązań, w którym "ręka rękę myje".
Coś Wam to przypomina? "Cycero" czyta się niczym współczesnego Grishama (wszak obie rozgrywają się w kręgach prawniczych).
Okazuje się, że czasy się zmieniają, ale pewne sytuacje zawsze będą się powtarzać. Będą nie do końca uczciwi prawnicy, będą zawierane sojusze, będą łapówki, ale będą też ludzie, którym zależy na dobru państwa. Czego i Wam i sobie życzę. I pamiętajcie, że "Sztuka życia polega na tym, żeby rozwiązywać problemy, gdy się pojawiają, nie zaś martwić się nimi zawczasu"
To...

Izabela Pycio | 2018-05-19
Przeczytana: 19 maja 2018

"Władza zapewnia ludziom wiele luksusów, ale rzadko są wśród nich dwie czyste ręce."

Spasowałam się z tą przygodą czytelniczą, dostarczyła mi sporej radości, sympatycznie wciągnęła w ciekawy klimat rzymskiej starożytności. Autor swobodnie i sugestywnie wprowadza czytelnika w scenariusz zdarzeń rozgrywających się między siedemdziesiątym dziewiątym a sześćdziesiątym czwartym rokiem przed naszą erą. Schyłek Republiki Rzymskiej, burzliwe polityczne relacje, wojenne operacje, administracyjne zależności, aspiracje do zdobycia trwałej władzy i ogromnego bogactwa. Ilość intryg, spisków, prowokacji, podstępów, manipulacji, prób sił, przemocy, korupcji, naprawdę godna podziwu.

Wiele się w powieści dzieje, ale właśnie od strony przeprowadzania śmiałych idei, zdobywania dla nich poparcia, lawirowania między wrogami, sojusznikami i sprzymierzeńcami. Odwołania do filozofii, retoryki, ludzkiej natury, istoty człowieczeństwa, nadają szczególny klimat, świetnie się w nim odnajdujemy, szybko...

Marcin | 2018-05-01

Robert Harris umiejętnie łączy elementy thrillera z historyczną fabułą, dzięki czemu na kartach jego powieści historia nieomal ożywa, a elementy literackiej fikcji wyśmienicie wzbogacają relację o prawdziwych postaciach i wydarzeniach. Otwierająca trylogię rzymską powieść "Cycero" wiernie relacjonuje początki kariery Marka Tuliusza Cycerona, wybitnego prawnika i polityka czasów schyłku Republiki Rzymskiej. Rzecz to godna polecenia wszystkim miłośnikom "rzymskich" powieści Roberta Graves'a, bowiem tak jak i one traktuje ona o naturze polityki, a także i prawa, są to bowiem dziedziny ściśle ze sobą związane. Mojej lekturze tej książki towarzyszyło też stale nawracające skojarzenie z prozą Stevena Saylor'a. Ten ostatni tworzy wprawdzie głównie powieści kryminalne, jednak tło opisywanych przezeń wydarzeń, jak również galeria postaci, są w obu przypadkach bardzo zbliżone. Obydwaj pisarze pokazują świat rzymski jako scenę brutalnej walki o władzę, pełną intryg, podstępów i przemocy. W...

Beata | 2018-01-24

Sięgnęłam po książkę bo polubiłam się z autorem. Nie przepadam za czytaniem książek historycznych a tym bardziej opisujących starożytność, jednakże książka mi się naprawdę podobała. Ciekawie opisana historia, przybliżająca ówczesne czasy, postaci.