Upiorna opowieść

Okładka książki Upiorna opowieść
Peter Straub Wydawnictwo: Rebis horror
585 str. 9 godz. 45 min.
Kategoria:
horror
Tytuł oryginału:
Ghost story
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
585
Czas czytania
9 godz. 45 min.
Język:
polski
ISBN:
8371200056
Tłumacz:
Irena Ciechanowska-Sudymont, Jan Stanisław Zaus
Tagi:
upiorna opowieść horror
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki OkoLica Strachu  9 (1) marzec 2018 Tomasz Bartosiewicz, Jakub Bielawski, Agnieszka Biskup, Piotr Borowiec, Krzysztof Grudnik, Urszula Koszarek, Olga Kowalska, Tadeusz Michrowski, Antoni Nowakowski, Olaf Pajączkowski, Tomasz Przyłucki, Łukasz Radecki, Jacek Radzymiński, Peter Straub, Simon Zack, Marek Żelkowski
Ocena 7,2
OkoLica Strach... Tomasz Bartosiewicz...
Okładka książki Najlepsze horrory A.D. 2012 Mort Castle, Brian Evenson, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Jarosław Moździoch, Michael Slade, Peter Straub, Kaaron Warren, Aleksandra Zielińska, Dariusz Zientalak
Ocena 5,5
Najlepsze horr... Mort Castle, Brian ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
98 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
815
666

Na półkach: , ,

„O winie, zemście i duchach"

Peter Straub to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy powieści grozy, za które otrzymał wielokrotnie prestiżowe World Fantasy Award czy Bram Stoker Award. Przyjaciel i kolega po piórze Stephena Kinga, z którym wspólnie napisał "Talizman" i "Czarny dom". W Polsce jak dotąd niewiele znany, najbardziej w środowisku fanów horroru. Od dość dawna miałem zamiar poznać tego autora sięgając po jego najpopularniejszą i najbardziej zachwalaną książką, która na allegro osiągała astronomiczne kwoty, jednocześnie pozostawiając dużo do życzenia pod względem jakości danego egzemplarza. Jednakże po raz kolejny z pomocą przyszło nieocenione wydawnictwo Vesper, które oprócz tego, że słynie z wydawania bardzo dobrych i ciekawych książek klasycznej grozy, także od czasu do czasu wyławia dawno już zapomniane perełki, po które warto sięgnąć. Jedną z nich jest właśnie wspomniane przeze mnie opus magnum autora, czyli "Upiorna opowieść", która pojawi się za kilkanaście dni w sprzedaży.

Ricky, Sears, Lewis, John, Edward to staruszkowie i bardzo bliscy przyjaciele od wielu lat. Żyją w latach siedemdziesiątych XX wieku w Milburn, niewielkim miasteczku stanu Nowy Jork. Tworzą grupę nazywającą się Stowarzyszeniem Chowder, która ma specyficzne hobby polegające na snuciu upiornych opowieści. Wszystkie są przerażające, ale rzadko kiedy prawdziwe, bo najczęściej to tylko zmyślone historie. Jednak nadchodzi czas, kiedy w tajemniczych okolicznościach jeden z przyjaciół ginie. Jego śmierć wiążę się z mroczną historią z młodzieńczych lat pięciorga bohaterów. Zrobili czemuś coś, co postanowiło powrócić i zemścić się po latach. Od tej chwili w Milburn zaczynają dziać się bardzo przerażające i nadnaturalne rzeczy.

Czekałem na ten moment trochę czasu i w końcu się doczekałem. Jeden z najbardziej wychwalanych horrorów w istocie okazał się być bardzo dobry i ciekawy. I przede wszystkim bardzo wyróżniający na tle innych tego typu gatunkowych książek. Powieść Amerykanina to jednocześnie hołd i nawiązanie do takich tuzów klasyki horroru, jak M..R. James, Artur Machen, Nathaniel Hawthorne, Henry James, Edith Wharton czy Bram Stoker, jak i współczesna powieść grozy napisana bardzo przemyślanie i stylowo. Wielowarstwowa, złożona i wybitna. Sam Stephen King wychwalał niejednokrotnie tę powieść i można doszukać się u niego inspiracji tym dziełem chociażby w słynnym "To" czy opowiadaniu "Metoda oddychania".

Style obu autorów są zresztą do siebie podobne, bo w "Upiornej opowieści" można zauważyć, że oprócz cech charakterystycznych dla horroru, mocny nacisk jest także na warstwę psychologiczną i obyczajową, z której słynie King. Jednak szczerze trzeba przyznać, że dzieło Strauba jest akurat bardziej dojrzałe i strukturalnie rozwinięte. Czy lepsze od "To" to już jest kwestia gustu. Niemniej jednak czyta się bardzo dobrze. Świetny jest klimat tej powieści, bardzo mroczny i osobliwy. Na pewno znacie to, jak nic nie widzicie i nie słyszycie, a mimo wszystko czujecie, że coś jest nie tak, coś się gdzieś czai, czuć jakieś napięcie i wiadomo, że zaraz się coś niechybnie złego wydarzy, ale nie wiadomo skąd nadejdzie. Tak się dzieje tutaj dość często. Opowiadane historie bohaterów też mają swój urok.

Ogólnie bardzo dobrze poznajemy wszystkie główne postaci i wiele drugoplanowych. Każdemu z pięciorga przyjaciół autor poświęcił wiele czasu i każdy z nich jest specyficzny. Jednak historię jednego z nich poznajemy już po jego śmierci, co przedstawiają liczne retrospekcje, które się pojawiają. Czasem trzeba się przez to chwilę zastanowić, w którym momencie dzieją się dane wydarzenia, ale nie sprawia to większego problemu. Powieść jest bardzo rozbudowana, zawiera wiele wątków, które są poruszane. Śmierć, zdrady, romanse, zemsta, duchy, pisarstwo, dotkliwe dzieciństwo, prześladowania, zafascynowanie młodymi kochankami, obsesja, mroczna przeszłość, nieuchronna tragiczna przyszłości, czyhające zło, indiański duch Manitu, ba!, nawet pewien polski pierwiastek się pojawił. A jest tego sporo więcej. Chociażby wiele nawiązań do dzieł wcześniej wymienionych klasyków, których nie sposób wszystkich wychwycić czytelnikowi, zwłaszcza takiemu nie znającemu dobrze słynnych dzieł. Ale można się dowiedzieć wiele z zamieszczonego na końcu posłowia Piotra Borowca, który ciekawie pisze o tej książce i jest bardzo przydatne na zakończenie.

"Upiorna opowieść" to bardzo udana historia, która łączy ze sobą elementy klasycznej i współczesnej ghost story. To opowieść o duchach, winie i zemście po latach. Historia o obsesji, mrocznej przeszłości i widmie tragicznej przyszłości. Bardzo dobra, przemyślana, psychologiczno-obyczajowa i wielowątkowa powieść napisana w świetnym stylu i klimacie. Polecam.

https://swiat-bibliofila.blogspot.com/2018/09/upiorna-opowiesc-peter-straub-recenzja.html

„O winie, zemście i duchach"

Peter Straub to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy powieści grozy, za które otrzymał wielokrotnie prestiżowe World Fantasy Award czy Bram Stoker Award. Przyjaciel i kolega po piórze Stephena Kinga, z którym wspólnie napisał "Talizman" i "Czarny dom". W Polsce jak dotąd niewiele znany, najbardziej w środowisku fanów horroru. Od...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 615
  • Przeczytane
    678
  • Posiadam
    337
  • Horror
    37
  • Ulubione
    29
  • Chcę w prezencie
    21
  • 2019
    17
  • Teraz czytam
    17
  • Do kupienia
    12
  • 2018
    9

Cytaty

Więcej
Peter Straub Upiorna opowieść Zobacz więcej
Peter Straub Upiorna opowieść Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także