Źdźbła trawy

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Leaves of Grass
poezja
Jakub Szwedo

Za najważniejszy utwór Whitmana uważa się zbiór wierszy "Źdźbła trawy", uznany przez współczesnych za dzieło kontrowersyjne i skandalizujące ze względu na epatowanie śmiałą erotyką. Typowy bohater wierszy Whitmana to humanista ("Rozkosze nieba są ze mną i męki piekieł są ze mną") i samotny wędrownik przesiąknięty wiarą w harmonię wszechświata, celebrujący naturę, płodność i pierwotny popęd seksualny.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

warszafka | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Od źdźbła trawy po ziemię całą i kosmos – poezja Whitmana obejmuje cały wszechświat. Tomik trochę nierówny, wśród naprawdę porywających, głęboko humanistycznych wierszy, pojawiają się utwory gdzie dominują – mania „prorokowania”, gołosłowna agitacja i wizjonerstwo zgoła „Hurra! Patriotyczne”. Zbyt dużo w nich ideologii, patetycznych tonów, dydaktyzmu, coraz częściej pojawiają się w nich puste słowa i krzykliwe tyrady.
Jednak niewątpliwie to poezja z najwyższej półki, nieprzeciętna, żarliwa, spajająca pokolenia, pełna niezachwianej wiary w człowieka, której niestety mnie czasami brakuje.

LouiseDunaway | 2016-04-12

Niektórzy czytają biblię, ja czytam Whitmana.

Darek | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Zgodnie z przedmową nie są to właściwe Źdźbła trawy Whitmana, które są dziełem, w moim odczuci, monumentalnym, jako konsekwentnie publikowana cała twórczość w tym samym tomie. Polskie wydanie to wybór z oryginalnego tomu, który Whitman pisał właściwie przez całe życie. To moje pierwsze spotkanie z poezją amerykańską i muszę przyznać jest to dla mnie nowa jakość. Whitman pisze prosto i dosłownie, interpretacja nie pozostawia zbyt wielu niejasności, a jednak pełnia znaczeń jest uderzająca. Whitman jako piewca wolności, demokracji, równości w wyjątkowy sposób skupia się na afirmacji życia i świata, jego wiersze są niezwykle pozytywne, jedynie Wojna Secesyjna na krótko przerwała tę dobrą passę, co widać w cyklu Pieśń o toporze i częściowo we Wspomnieniach o prezydencie Lincolnie. Może nie jestem zachwycony w pełnym tego słowa znaczeniu, ale z pewnością jestem pod wrażeniem i sięgnę po więcej amerykańskiej poezji.

inius | 2015-08-13

Cudowna

Medellin | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Whitman to geniusz poezji. Humanizm jest wszechobecny w jego wierszach. Poeta wielbi każdy aspekt człowieczeństwa, również fizyczny.

Szkoda, że w tomie tym nie znalazły się wszystkie wiersze poety. Można by ponarzekać na pewne niedociągnięcia przekładu dokonanego przez wielu tłumaczy, jedni poradzili sobie z tym lepiej, inni gorzej. Mimo tego daję najwyższą ocenę - dla Whitmana.

Na szczęście w Internecie można znaleźć oryginały. Gorąco polecam wiersze w języku angielskim.

Zuzanna Kierwiak | 2014-09-06

Najlepszy tomik kiedykolwiek napisany.

ravenstag | 2014-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Powiem tyle: poezja słusznie uchodzi za nieprzetłumaczalną (chociaż tłumacze bardzo się starali). Jeśli ktoś zna język - polecam oryginał. Zwłaszcza, że wybór wierszy w tym wydaniu jest bardzo poprawny politycznie i obyczajowo (brak: "I sing the body electric", "A Woman waits for me", "The Dalliance of the Eagles" itd.).

Dariusz Karbowiak | 2011-05-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Piękna poezja, przepisałem niemal cały tomik do swoich notatek.

esa | 2011-04-23
Na półkach: Chcę przeczytać, Studia

Klasyka na studiach filologicznych. Temu Panu poświeciliśmy aż miesiąc półtoragodzinnych wykładów i ćwiczeń i kurcze powiem szczerze, a raczej napiszę, że to i tak mało. Za mało. Whitman to taki DaVinci literatury swoich czasów. Jego nazwisko jest na mojej liście 10 osób, które chciałabym poznać po śmierci osobiście. Jego patrzenie na świat, odbiór bodźców z zewnątrz jest mi najbliższy sercu. Sam fakt ile czasu zajęło mu napisanie tej pozycji. To z jaką dbałością dobierał słowa. Ogromny szacunek dla tego człowieka i jego świadomości życia oraz świata.

GabrielL Kamiński | 2010-11-27
Przeczytana: 10 czerwca 1975

Pamiętam jak "połykałem" wówczas amerykańską poezję; Whitman, Dickinson, Emerson, i czytałem "Źdźbła...jak kosiarka