Europa średniowieczna 1150-1309

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
83-06-02826-0
historyczna
Agnieszka

John H. Mundy, znawca historii średniowiecznej, przez wiele lat profesor na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, przedstawia w tej książce barwny obraz życia społecznego, gospodarczego, politycznego i umysłowego łacińskich chrześcijan w latach 1150-1309. Wykazując dogłębną znajomość źródeł pisanych, autor pozwala przemówić ludziom średniowiecza własnym głosem, dzięki czemu ich odległa egzystencja wydaje się nam równie złożona i bliska jak nasza własna.
Niewątpliwą zaletą książki jest bogata faktografia oraz wnikliwe omówienie zagadnień, które na ogół traktuje się marginalnie w tego rodzaju publikacjach, jak choćby sytuacja kobiety w społeczeństwie feudalnym i pozycja Żydów w na wskroś schrystianizowanym świecie średniowiecznej Europy.

Abendur | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015