Grosiki na raj i inne opowiadania

Tłumaczenie: Anna Zbierska
Wydawnictwo: Muza
Nest egg for paradise and other stories
83-7200-749-7
Adam B

"Uwielbiam pisać o histerykach. Uważam że wszyscy moi bohaterowie są opętani - owładnięci manią, jakimś szaleńczym pomysłem, irracjonalnym lękiem czy namiętnością " - powiedział Isaac Bashevis Singer o postaciach zapełniających karty jego utworów. Niemało takich "histeryków" spotykamy w tym zbiorze opowiadań - zwariowanych twórców przekonanych o własnej wielkości, ekscentryczne żony i kochanki, pomylonych polskich dziedziców, zagubionych żydowskich heretyków, fatalistów i kabalistów oraz niepoprawnych grzeszników.

Meszuge | 2014-02-07
Przeczytana: 08 listopada 2010

Singera, pisarza żydowskiego, który pisał głównie w języku jidysz, uważam za mistrza małych form, krótkich opowiadań, a „Grosiki na raj” za jeden z lepszych ich zbiorków. Akcja wielu z nich dzieje się w miastach i miasteczkach Królestwa Kongresowego, a Singer, syn chasydzkiego rabina, opisuje w nich wydarzenia, których był świadkiem, ale także opowieści o czasach wcześniejszych, które usłyszał od kogoś z krewnych albo nawet zupełnie obcych, przypadkowo spotkanych ludzi.

Choć na kartach „Grosików na raj” znaleźć można apartamentowiec na Broadwayu, bazar w Izraelu, a nawet Argentynę, to jednak większość z nich przenosi czytelnika na ulicę Krochmalną w Warszawie, Górę Kalwarię, do Kocka, Goraja, Chełma, na dwory rabinów i cadyków, w czasy, gdy kobiety obowiązkowo nosiły peruki i egzotyczne imiona: Chaja Rywa, czy Bajla Fruma.
Narratorką niektórych opowiadań jest ciotka Jentł, stara, mądra kobieta, która na każdą okoliczność potrafi przywołać z pamięci odpowiednią historię,...

Ania_OK | 2013-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2013

Biografowie Singera cały czas wspominają o dybukach i duchach, które często były sprawcami opętania jego bohaterów. Zawsze zastanawiałam się, gdzie te zjawy są, bo w powieściach zdarzają się rzadko i często nie wprost. W opowiadaniach zaś pojawiają się nagminnie.
"Grosiki na raj" są dla mnie podróżą nie tylko wgłąb kultury żydowskiej, ale także wędrówką po sztetlach, przedwojennej Warszawie, Ameryce Północnej i po części także Południowej. Może nie ma tak dokładnie wyeksponowanej kultury, ale za to doskonale oddaje mentalność, sposób na życie oraz duchowość "starszych braci w wierze".
Zupełnie się teraz nie dziwię, dlaczego Singer był krytykowany przez środowiska żydowskie za szkalowanie współwyznawców...

livrer | 2012-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Zawód i niesmak. Zawód, bo spodziewałam się czegoś w stylu Opowieści chasydów, lub choć lżejszych, zabawnych historyjek ukazujących kulturę i zwyczaje żydowskie, zamiast tego dostał mi się zbiór bitych na jednej matrycy nudnych niemożebnie opowiadań bez jakiejkolwiek puenty, humoru czy (bożej) iskry. Niesmak z powodu prezentowania gojów (czyli wszystkich nie wyznających wiary mojżeszowej) jako opojów, rozpustników i sprowadzających na złą drogę pobożne żydówki biesów. Jak to by nazwać...antygoizm? Nie warto. Naprawdę.

Taki trochę niespójny ten tom opowiadań. Niby sporą część z nich łączy postać ciotki Jentł (mimo, iż akcja dzieje się w różnych czasach), to mam wrażenie, że jest jakaś niespójność.
Lwia część opowiadań dzieje się w czasach sztetli, chasydów i nie wydaje się, jakby ten świat miał zniknąć. Potem bach! I przechodzimy do czasów powojennych. Nie wiem, czy ktokolwiek miał na celu ułożenie tych opowiadań tak, by tworzyły jakąś chronologię, ale jeśli tak, to niech wie, że mi czegoś tutaj brakuje. Jakby rozdział o wojnie został przemilczany i tylko potem echa przebrzmiewają później...
Niemniej jednak ten zbiór jest bardzo fajny, świetnie się go czyta.
Polecam.
Dłuższa recenzja ukazała się tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/09/20/isaac-bashewis-singer-grosiki-na-raj-i-inne-opowiadania/

| 2011-09-12
Przeczytana: 30 sierpnia 2011