Na aryjskich papierach

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-00779-1
piotrex

"Kiedy przeczytamy tę książkę, warto zadumać się nad głębokimi problemami w niej zawartymi, które - chociaż się nie narzucają - widać jak na dłoni spoza rozlicznych faktów, rozmyślań i rozmów. Stanowią one najprawdopodobniej nie zamierzony podtekst niniejszych wspomnień, jakby drugi nurt tej dramatycznej opowieści, która równie dobrze mogłaby być też powieścią, ale nie jest, bowiem to wszystko, co w niej napisano, nie zostało zmyślone, lecz wzięte z rzeczywistych przeżyć." - Maria Felicja Nowakowska

Witold Lisek | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

To najbardziej interesujaca pozyycja na temat przetrwania Żydów podczas II wojny św.Jeden z fragmentów dla zachęty
Do Krakowa wjeżdżałem zwykle przez Rynek Podgórski i objeżdżając getto, wydostawałem się na Trzeci Most. Któregoś dnia, jadąc wąską uliczką dokoła murów getta, zobaczyłem idących naprzeciwko w moim kierunku dwóch esesmanów. Byli zajęci rozmową. Widocznie jeden drugiemu opowiadał coś wesołego, gdyż obaj serdecznie się śmiali. Nagle spostrzegłem, że ktoś przerzucił poprzez mur getta małą dziewczynkę. Na pewno jacyś zrozpaczeni rodzice chcieli ratować swoją córeczkę. Może mieli nadzieję, że znajdzie się jakaś litościwa dusza, zmiłuje się nad tym niewinnym dzieckiem i zabierze je do siebie jako swoje własne. Upadła niestety w polu widzenia esesmanów dokładnie między moim powozem a nimi. Podniosła się. Była to piękna, może sześcioletnia dziewczynka o długich zaplecionych w warkocz włosach i prześlicznych, pełnych teraz lęku oczach. Jeden z esesmanów, tez właśnie, który...

paweł | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

czytał Józef Duriasz

Książka zrobiła na mnie duże wrażenie.
Szkoda,że o takich ludziach, ich przeżyciach,nie kręci się filmów.
Książka ta, to gotowy scenariusz przecież.
Może kiedyś do tego dorośniemy,ale myślę,że jeszcze długo przyjdzie nam czekać.Polecam.

anika | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Historia zawarta w tej książce zainteresowała mnie, możnaby rzec, potrójnie. Po pierwsze rzecz dotyczy czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz II wojny światowej, po drugie - swoją historię opowiada Żyd, a rzadko do tej pory spoglądałam na czasy wojenne właśnie z tej perspektywy, po trzecie - autor mieszkał w moich okolicach i znam większość miejsc, o których pisze. Dodatkowo Szatyn pisze bardzo ciekawie o przeróżnych problemach i ja nie mogłam się oderwać od słuchania, mimo, że zwykle mam trudności ze skupieniem uwagi podczas słuchania audiobooków.

Gorąco polecam!!!

Grażyna | 2015-03-08
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Ania | 2014-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2014

"Na aryjskich papierach" posiadam w audiobooku, lektor Józef Duriasz lekko zaciąga jednak można się przyzwyczaić, z czasem nawet to polubiłam.

Co do treści książki - barwnie opisane wydarzenia, tak szczegółowo, ze aż dziw bierze. Nie wiem czy faktycznie sceny opisane przez autora były w 100% prawdziwe, a przynajmniej ich szczegółowy opis, jednak mimo lekkiej niechęci po czasie doszłam do wniosku, że może zwyczajnie ma dobrą pamięć i już bez zbędnego krytykowania w duchu wgryzłam się w książkę i zawładnęła mną do reszty.

Każda scena jak już wspominałam opisana jest w najdrobniejszych szczegółach, opisy pogody, wyglądu postaci itp. Dzięki tym wszystkim elementom mogłam poczuć się jakbym tam była, stała obok i obserwowała każdą sytuację. Nie są to opisy typowo homeryckie, zatem nie ma obaw w pogubieniu się w faktach. Opowieści Żydów, Polaków, Niemców oraz innych bohaterów są wciągające, brak w nich lania wody, wszystko spójne. Może odrobinę pogubiłam się w chronologii jednak nie...

waldenburg | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Wspomnienia Bronisława Szatyna, Żyda o blond włosach, który w czasie okupacji hitlerowskiej ukrywa się w Polsce czyta się przyjemnie. Narracja jest wartka, a autor potrafi przenieść czytelnika w epokę. Jednak kilka spraw nie pasuje; autor ma zawsze fenomenalne szczęście, działa brawurowo w trosce o swoich bliskich, kieruje się inteligencją i sprytem – nie ma sprawy, jednak Niemcy są przedstawiani jako mało inteligentni, niczego się nie domyślają, niemal nic nie sprawdzają, to zgoła odmienny obraz od tych, które można spotkać w innych książkach wspominkowych. Kolejna rzecz, która zadziwia, to fotograficzna wręcz pamięć do miejsc, nazwisk, warunków pogodowych, etc., a przecież w trakcie wojny nie prowadził dzienników, co jednak nie przeszkadza blisko 40 lat po wojnie usiąść do pisania i odtwarzać najdrobniejsze szczegóły – cóż, godne pozazdroszczenia. Jednak pomimo kilku z wymienionych zastrzeżeń książka sprawia dobre wrażenie. Polecam.

kzna | 2012-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2012

Bardzo wartościowa książka.
Są to autentyczne wspomnienia polskiego Żyda z okresu Dwudziestolecia Międzywojennego oraz II wojny światowej.
Fabuła ma miejsce na południu Polski. Przeważnie Kraków, Borek Szlachecki, Skawina, Przemyśl, Tarnów itd.
Niesamowicie opisuje swoje dotychczasowe życie przed wojną, a zmagania wojenne przedstawia w tak dynamiczny sposób, że całą książkę czyta się jednym tchem.

Wiele jest popularnych książek na temat II wojny światowej w Warszawie. Należy pamiętać także o Krakowskich zmaganiach z okupantem.

asiasso | 2011-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 27 kwietnia 2011

Bardzo podobało mi się to, że autor w trakcie opowiadania historii mówi co stało się z innymi bohaterami juz po wojnie.

reddogpl | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016