Mikołaj II - ostatni car Rosji

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-11639-9
historia, Rosja, car
Łukasz Kuć

Dziś przedzierać się trzeba przez dżunglę plotek, pogłosek, półprawd i jawnego kłamstwa. W historiografii, zwłaszcza rosyjskiej, toczył się prawdziwy bój o ocenę osoby Mikołaja II i jego panowania. Książka jest pierwszą polską biografią tego monarchy, prostującą większość mitów i niesprawiedliwych ocen dominujących w dotychczasowej literaturze.

Kuba Guzik | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

Biografia Mikołaja II w której o jego życiu prywatnym dowiemy się tyle co o ile. Porszuona została tu tylko jego młodość i etap dziedziczenia tronu a potem już praktycznie sama polityka. 4/5 tej książki to tematy polityczne, które mnie osobiście mało interesowały - no już na pewno nie w takim stopniu jak zostały rozbudowane w książce, gdzie skupia się ona głównie na nich. Za mało Mikołaja w jego biografii. Na plus początkowe rozdziały i końcowe, bo środka książki niemal już miałem dosyć. Ogólnie lekki zawód ta książką.

lfc_1892 | 2014-06-11
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Chociaż autorowi nie sposób odmówić szerokiego rozmachu literackiego, to jednak naginanie przez niego źródeł dla potrzeb umocnienia tezy zawartej we wstępie widoczne jest niemal na każdym kroku. Obrona cara za wszelką cenę znajduje wyraz choćby w wytłumaczeniu nieobecności Mikołaja na pogrzebie premiera Stołypina. Sobczak wprawdzie bez ogródek mówi o obojętności władcy wobec zamachu terrorystycznego na premiera, lecz absencję cara podczas jego ostatniej drogi motywuje "skomplikowaną naturą ludzką". Oczywiście, to jeden z tych jaskrawszych przykładów stronniczości, co nie zmienia faktu, że autor rzadko sili się na zachowanie obiektywizmu. Przystępując do napisania biografii ostatniego cara z zamiarem zrekapitulowania obciążających bohatera poglądów historiografii radzieckiej, Sobczak odwraca proces badania źródeł. Zawartej we wstępie tezie o "odkłamaniu obiegowych ocen" monarchy podporządkowuje ocenę wielu epizodów panowania cara. Czyni tak tłumacząc brak podjęcia przez Mikołaja...

Kasiek m | 2011-05-04
Na półkach: Akcja 52, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 maja 2011

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci przełomu wieków XIX i XX. Przez jednych nazywany krwawym okrutnikiem, przez Cerkiew zaliczony w poczet świętych. Jaki naprawdę był ostatni Car Rosji? Czy to wszystko musiało znaleźć taki krwawy finał w piwnicy domu w Jekaterynburgu?

Postać ta fascynuje mnie już od 10 lat, gdy jako młoda dziewczyna w trakcie porządków w domowej biblioteczce w oczy wpadła mi w ręce książeczka w okładce pożółkłej ze starości na której widniały krople krwi(sprytny zabieg wydawców), Mama zdawkowo rzuciła, że „spodoba Ci się” a ja przeczytałam, książka nosiła tytuł „Kaźń cara Mikołaja i członków rodziny Romanowów”. Przeczytałam i nie mogłam spać. Od tego zaczęło się intensywne interesowanie się historią Romanowów.
Czytałam wiele biografii Caryc, przeglądałam najróżniejsze strony, dla zaspokojenia ciekawości. Z wielkim zainteresowaniem przyjęłam książkę Pana Jana Sobczaka, objętości zacnej obiecującej wiele nowych informacji na temat.

Nie zawiodłam się...

Maciej Jaśniewski | 2016-07-31