Wspomnienia

Wydawnictwo: LTW
historyczna

Aleksandra Piłsudska (1882-1963), działaczka niepodległościowa. Od młodości związana z ruchem socjalistycznym, początkowo z PPS, nastepnie z PPS-Frakcja Rewolucyjna. Uczestniczka akcji pod Bezdanami. W czasie pracy niepodległościowej poznała Józefa Piłsudskiego. W czasie I wojny światowej komendantka służby kurierskiej I Brygady Legionów. W okresie II RP jako żona Józefa Piłsudskiego uczestniczyła w życiu publicznym, brała udział w akcjach charytatywnych i społecznych, również po śmierci męża. Po 1939 roku wraz z córkami Wandą i Jadwigą opuściła Polskę, udając się do Wielkiej Brytanii.

matricaire | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Postać Józefa Piłsudskiego urosła do rangi legendy już za czasów jego życia. Do tej pory otaczana jest wielką czcią, a jego nazwisko wymienia się jednym tchem wraz ze słowami: "Polska, Ojczyzna, patriotyzm, 11 listopada..." itp. Ale sama znajomość życia i zasług Marszałka nie jest już dla wszystkich Polaków tak oczywista. Okryty legendą Legionów, Bitwy Warszawskiej, przewrotu majowego - twardy polityk, wspaniały dowódca, dzielny żołnierz, nie bojący się powiedzieć wprost co myśli, nawet gdyby były to słowa gorzkie - kim był naprawdę? "Wspomnienia" jego drugiej żony, Aleksandry próbują pokazać ludzką, powszednią twarz Marszałka - jego samotność więzienia, plany wywalczenia niepodległości, działalność konspiracyjną w Polskiej Partii Socjalistycznej, obowiązki Naczelnika i przede wszystkim - życie męża i ojca, wrażliwego na piękno przyrody, dla którego Polska była najwyższą wartością, żartobliwego i momentami emocjonalnego.

"Wspomnienia" to także świadectwo historii młodego...

Wiktoria | 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Sięgając po tę pozycję byłam nastawiona na bliższe poznanie losów Aleksandry Piłsudskiej. Sądziłam, że przedstawi ona swoje własne życie, które wszak nudne nie było. I rzeczywiście - autorka opisuje swoje dzieciństwo, młodość, akcje bojowe, pobyty w więzieniach itd. Pojawiają się także wspomnienia z życia rodzinnego - miłość ojca co córek, troska o zdrowie męża, wspólne wakacje itp.
Niestety sporą część tej książki wypełniają suche polityczne fakty.Może dla kogoś obeznanego w temacie byłby on ciekawy, ale ja się w nim tylko gubiłam.

Przemo | 2016-02-05
Przeczytana: 07 lutego 2016