Krystaliczna sieć

Kristalne Resetke
83-86872-82-9
literatura chorwacka, Belgrad,
Adam B

Kryształową sieć opublikowało w 1995 roku w Sarajewie wydawnictwo Bosanska knjiga, jako „znak solidarności z wszystkimi ofiarami wojen w Sarajewie i innych miejscach świata”. To mądra powieść o życiu i Belgradzie lat 60, pisana z perspektywy młodego człowieka walczącego o zachowanie swojej twarzy. Wyjaśnia bardzo dużo z tego, co się później w Jugosławii stało. Z każdą nową książką Mirko...

Z każdą nową książką Mirko Kovač potwierdza swoją dojrzałość pisarską, jednak to jego powieść Kryształowa sieć – napisana z kryształową jasnością i przejmującą prostotą, melancholijna i sentymentalna, czuła i okrutna, niewinna i cyniczna – ukazuje pełny wymiar jego talentu.
Filip David

W powieści występują też osoby żyjące, postaci z realnego życia, niektóre odrobinę zmienione, inne noszą prawdziwe nazwiska. O moich kompanach oraz towarzyszach podróży wspomniałem tylko mimochodem i naprawdę tego żałuję, zwłaszcza że nie byliśmy jedynie zbieraczami staroci myszkującymi po strychach, pośrednikami, złodziejaszkami czy też po prostu kolekcjonerami, ale czymś więcej - szczególnym bractwem, zakonem wtajemniczonych, pasjonatów. Chętnie o nich myślę i dedykuję im te strony. To moje bractwo.
Mirko Kovac

Ania | 2016-07-18