Freelander

Tłumaczenie: Magdalena Petryńska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Meridian". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Pogranicze
Freelander
978-83-61388-92-0
podróż, tajemnica, Bałkany

Stary człowiek w starym samochodzie jedzie z Zagrzebia przez Chorwację i Bośnię do Sarajewa, gdzie wzywa go tajemniczy telegram. Stary samochód to nie freelander, a stary człowiek nie ma powodów, by oczekiwać miłej niespodzianki. Jest, chciałoby się powiedzieć, genetycznym konformistą, boi się, lecz jedzie, bo jego życie jest puste i samotne. W ciągu dwóch dni spędzonych w drodze przeszłość wraca do niego, zderza się ze współczesnością za oknem. Stary człowiek mija powojenne ruiny i cmentarze, spotyka ludzi przegranych i takich, którym się udało, cierpiących i spryciarzy, a zapomniane obrazy z własnej przeszłości atakują go ze zdwojoną siłą, nie potrafi jednak rozliczyć się ze swoim życiem, tak jak nie rozumie tego, co widzi dzisiaj. Kiedy w końcu dociera do Sarajewa, jak w dobrym kryminale tajemnica telegramu i tytułu zostaje rozwiązana.

Tomasz Łukaszewicz | 2010-10-29
Przeczytana: 28 października 2010

Powieść drogi - a droga prowadzi z Zagrzebia do Sarajewa. Jergović jak mało kto potrafi spojrzeć z dystansem na własny naród, ale nie szczędzi też ironii innym. Polecam!

lea88 | 2013-09-22

Niestety pomimo zafascynowania Bałkanami i usilnej chęci zapoznania się z treścią książki, nie byłam w stanie dobrnąć do końca. Nie przypadła mi do gustu konwencja w jakiej książka jest napisana. Nieustanny opis, przemyślenia, melancholia, odwołania kompletnie mnie zniechęciły. Szkoda, bo temat, jak czytam z opisu mógł być ciekawy.

Bosnjak | 2016-04-06
Na półkach: Bałkany, Przeczytane