Dziecię starego miasta

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Józefa Ignacego Kraszewskiego. Powieści obyczajowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
5 (82 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Irena

Inne wydania

Pierwsza powieść z cyklu "obrazków z natury", wydawanych od 1863 r. pod pseudonimem Bogdana Bolesławity, osadzonych w historii lat 1860-1864, mimo licznych mankamentów, wynikających m.in. z żarliwej tendencyjności, przynosząca wiele refleksji ważnych do zrozumienia atmosfery tamtego czasu, postaw i zachowań ludzi, temperatury wydarzeń. "Dziecię Starego Miasta" ukazuje wypadki przedpowstaniowe...

"Dziecię Starego Miasta" ukazuje wypadki przedpowstaniowe w Warszawie w 1861 r. W powieści kreuje pisarz na bohatera literackiego syna owocarki ze Starego Miasta, a bohaterem zbiorowym czyni lud warszawski, którego patriotyzm i poczucie sprawiedliwości społecznej wywodzą się z tradycji Kościuszkowskich.

źródło opisu: obwoluta książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Cruelka | 2016-10-22

Jest to pierwsza książka Ignacego Kraszewskiego, którą przyszło mi przeczytać. Zgadzam się w zupełności z przedmówcą, że nie jest chyba w pełni dopracowana. Akcja na tych kilku stronach toczy się zbyt szybko i chaotycznie. Postacie są bardzo prosto, żeby nie powiedzieć płytko opisane. Powieść pozwala co prawda spojrzeć na czasy powstania, w pewnym sensie odczuć panującą wówczas atmosferę buntu wyzwoleńczego lecz większość opisów jest krótka i wszystko skupia się na rozdarciach bohatera i miłości do dziewczyny co sprawia, że z powieści tworzy się lekko nużący i 'romans'
Niewyczerpany potencjał.

martola | 2011-11-06
Przeczytana: październik 2011

Bardzo szanuję Kraszewskiego jako pisarza niezwykle płodnego, poruszającego praktycznie wszystkie ważne dla swojej epoki tematy. Nie da się jednak ukryć, że J.I.K. pisał trochę na akord. Widać to w "Dziecięciu...", które jest jakby niedopracowane. Postaci są nierealne, papierowe, historia - celowo lub nie - powtarzalna i przez to nużąca. Na pewno nie jest to najlepsza powieść Kraszewskiego.

Violy | 2016-11-26
Na półkach: 2016, Przeczytane