Dziecię starego miasta

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Józefa Ignacego Kraszewskiego. Powieści obyczajowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
5 (87 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Irena

Inne wydania

Pierwsza powieść z cyklu "obrazków z natury", wydawanych od 1863 r. pod pseudonimem Bogdana Bolesławity, osadzonych w historii lat 1860-1864, mimo licznych mankamentów, wynikających m.in. z żarliwej tendencyjności, przynosząca wiele refleksji ważnych do zrozumienia atmosfery tamtego czasu, postaw i zachowań ludzi, temperatury wydarzeń. "Dziecię Starego Miasta" ukazuje wypadki przedpowstaniowe...

"Dziecię Starego Miasta" ukazuje wypadki przedpowstaniowe w Warszawie w 1861 r. W powieści kreuje pisarz na bohatera literackiego syna owocarki ze Starego Miasta, a bohaterem zbiorowym czyni lud warszawski, którego patriotyzm i poczucie sprawiedliwości społecznej wywodzą się z tradycji Kościuszkowskich.

źródło opisu: obwoluta książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paweł | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2017
Przeczytana: 02 marca 2017

Może wstyd się przyznać, ale Kraszewskiego (jego twórczość) poznałem bardziej przy pomocy zajęć z historii literatury polskiej niż z własnej ścieżki poszukiwania. Trudno mi było przeskoczyć z jednej epoki w drugą, ale jakoś udało się i lektura tej książki nie była aż tak wymagająca. Zdaje się jednak, że tak powieść wymaga skupienia, które pomoże nam w zrozumieniu wielu zabiegów, którymi posłużył się autor. Kraszewski starał się nakreślić świat, który odtwarzany jest z natury. Pojawia się zatem wyraźna obiektywność i naturalizm, który ma za zadnie przedstawić przedmiotowość miasta. Bardzo ciekawy jest opis miasta, w którym możemy dopatrywać się głębokiej mityczności. Nakreślany zostaje mit starego miasta, który zostaje budowany na polskiej przestrzeni, która skryła pod podwalinami realnych wydarzeń. Widoczna jest zatem realność odtworzenia miasta, ale mamy do czynienia z ciągłym mitologizowaniem miejsca. W utworze występuje wiele aluzji i metafor, które wymagają od czytelnika...

Cruelka | 2016-10-22

Jest to pierwsza książka Ignacego Kraszewskiego, którą przyszło mi przeczytać. Zgadzam się w zupełności z przedmówcą, że nie jest chyba w pełni dopracowana. Akcja na tych kilku stronach toczy się zbyt szybko i chaotycznie. Postacie są bardzo prosto, żeby nie powiedzieć płytko opisane. Powieść pozwala co prawda spojrzeć na czasy powstania, w pewnym sensie odczuć panującą wówczas atmosferę buntu wyzwoleńczego lecz większość opisów jest krótka i wszystko skupia się na rozdarciach bohatera i miłości do dziewczyny co sprawia, że z powieści tworzy się lekko nużący i 'romans'
Niewyczerpany potencjał.

martola | 2011-11-06
Przeczytana: październik 2011

Bardzo szanuję Kraszewskiego jako pisarza niezwykle płodnego, poruszającego praktycznie wszystkie ważne dla swojej epoki tematy. Nie da się jednak ukryć, że J.I.K. pisał trochę na akord. Widać to w "Dziecięciu...", które jest jakby niedopracowane. Postaci są nierealne, papierowe, historia - celowo lub nie - powtarzalna i przez to nużąca. Na pewno nie jest to najlepsza powieść Kraszewskiego.

malena | 2017-03-09
Violy | 2016-11-26