Cień pisarza

83-7298-437-9
Powieść współczesna
Adam B

Inne wydania

Niniejsza powieść przedstawia Nathana Zuckermana w latach pięćdziesiątych jako początkującego pisarza, zafascynowanego Wielkimi Książkami, odkrywającego konflikt pomiędzy literaturą i doświadczeniem podczas gościny w odciętym od świata wiejskim domu w Nowej Anglii jego pisarskiego idola, E.I. Lonoffa. Poznajemy tam Bellette, intrygującą młoda kobietę, nie całkiem określonego cudzoziemskiego pochodzenia, która jest byłą studentką Lonoffa, a może jego kochanką. Zaintrygowany tajemniczą kobietą i obdarzony żywą młodzieńczą wyobraźnią Zuckerman zaczyna zastanawiać się nad jej pochodzeniem i rolą w rodzinie gospodarzy…
Cień pisarza, pierwszy tom sagi o Zuckermanie, to książka o napięciach między literaturą a życiem, o prawdzie artystycznej i zwykłej przyzwoitości, a także o ludziach nietuzinkowych, którzy żyją, podporządkowując wszystko jednemu celowi.

Johnny | 2014-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2014

„Cień pisarza” to pierwsza powieść z cyklu „Historie Zuckermana”. W momencie publikacji. Roth był już uznanym pisarzem zarówno przez czytelników jak i krytyków. Jego pierwsza powieść „Goodbye, Columbus” przyniosła mu National Book Award, jednak dopiero „Kompleks Portnoya” rozsławił pisarza na cały glob.

Bohaterem „Cienia pisarza” jest Natan Zuckerman, świetnie zapowiadający się młody, żydowski pisarz, który przyjeżdża w odwiedziny do swojego literackiego idola, E.I Lonoffa. Lonoff jako doświadczony już pisarz, jest zachwycony pierwszymi opowiadaniami Zuckermana, dotyczącymi głównie społeczności żydowskich. Na miejscu Zuckerman poznaje jego żonę oraz protegowaną, Amy. Oddaje się rozmowom z wielkim pisarzem i kiedy orientują się, że jest już późno, Lonoff proponuje Natanowi zostanie na noc.

Bardzo ważne jest tło literackie postaci. Nathan jest alter ego Rotha, Lonoff wzorowany jest, wg. znawców na Bernardzie Mamalud albo na Henrym Roth’ie, bądź też jest też jest ich kompilacją,...

daab | 2011-03-03

Takie rzeczy czyta się z nieskrywaną przyjemnością. Proza jakościowo z bardzo wysokiej półki, a jednocześnie wielce ironiczna.

Karolina | 2012-02-19

fossa | 2016-05-01
Piotr_w84 | 2016-03-28
Przeczytana: 28 marca 2016
PawelJ | 2016-02-04
Czy „autofikcja” to nowy gatunek?

Od paru lat w księgarniach na całym świecie rozchwytywany jest autobiograficzny cykl powieści Karla Ove Knausgårda „Moja walka” (w Polsce ukazały się jak dotąd trzy tomy). Jego książki są tak popularne i chwalone za innowacyjność, że mogłoby się wydawać, że nikt wcześniej nie pisał w ten sposób. A przecież powieści opierające się na opisie przeżyć autorów istnieją niemal tak długo jak sama powieść jako gatunek.