Ahsan Ridha Hassan, publicysta lubimyczytać.pl, wydaje nową książkę

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.02.2020

„Zabobon” – taki tytuł nosi jego najnowsza powieść, obok której użytkownicy lubimyczytać.pl nie powinni przejść obojętnie. Jej autora powinni kojarzyć choćby z aktywności w naszym serwisie. Ahsan Ridha Hassan na łamach lubimyczytać.pl publikował teksty, które już wtedy dowodziły jego sprawności operowania piórem oraz tworzenia fraz i scen, które długo zostają w pamięci czytelnika.

Ahsan Ridha Hassan, publicysta lubimyczytać.pl, wydaje nową książkę

Stoję w pustym mieszkaniu krakowskiej kamienicy, w miejscu, w którym spędzam ostatnie, prawie okrągłe i nie zawsze pączkowe, syte trzy lata moich rozmaitych żyć. Te wszystkie życia dzisiaj kończę, dokonuję automultieutanazji i wchodzę w nowe życie, jedno, wciskam się w nie jak w przyciasny garnitur, buty rozmiar za małe. Albo w biały kitel z rękawami na plecach, tego jeszcze nie wiem.

Już te kilka zdań na początku książki „Zabobon” mówią nam, jakim pisarzem jest Ahsan Ridha Hassan. Biegłość warsztatowa idzie tu w parze z nietuzinkową wyobraźnią. Po przeczytaniu choćby kilku zdań czytelnik ma przed oczami konkretne obrazy i sceny, które tworzy pisarz. W jego książkach znajdziemy wciągające eksperymenty z narracją i formą – eksperymenty udane, trzeba od razu dodać. Jest to zasługa biegłości językowej autora oraz jego dojrzałości pisarskiej. Krytycy piszący o jego książkach wskazują na dystans, ironię i zarazem czułość wobec bohaterów, kojarząc te cechy z takimi twórcami, jak Etgar Keret czy Kurt Vonnegut.

Ahsan Ridha Hassan, pisarz z Krakowa

A kim jest Ahsan Ridha Hassan? Nazwisko zdradza jego irackie korzenie, a jak sam podkreśla, „podwójne pochodzenie pozwala mu osiągnąć większy dystans wobec otaczającej rzeczywistości, bo wie, że sprawy mogą wyglądać dwojako”. Mieszka w Krakowie. Urodzony w 1988 roku, jest pisarzem młodego pokolenia, choć może pochwalić się sporym doświadczeniem.

Zadebiutował w wieku 26 lat zbiorem opowiadań „Wieża”, a trzy lata później na rynku ukazała się jego pierwsza powieść – „Trupojad i dziewczyna”. Ukończył z wyróżnieniem Kurs Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO, został także stypendystą Programu Rezydencjalnego Edynburga Miasta Literatury UNESCO, w ramach którego spędził miesiąc w Wielkiej Brytanii, doskonaląc swoje umiejętności pisarskie.

„O life hamletingu” i jak… nie napisać książki

Jeśli nie macie pod ręką zbioru „Wieża” ani powieści „Trupojad i dziewczyna”, nic straconego – ze stylem autora możecie spotkać się na łamach lubimyczytać.pl. Ahsan napisał dla nas cykl tekstów redakcyjnych „O life hamletingu”. To zabawne i błyskotliwe miniaturki literackie, dotyczące problemu życia we współczesnym, wymagającym społeczeństwie jednostek wrażliwych i niezdecydowanych, jednym słowem – humanistów.

W starciu ze społeczeństwem, z oczekiwaniami rodziny, telewizji, Instagrama, w zderzeniu z kredytem, z armią kotów do wykarmienia, raz po raz potykamy się, ponosimy klęskę. – pisze Ahsan. Powód? Czyn nie jest naszą domeną. Jak Hamlet zwlekamy z podjęciem jakiejkolwiek decyzji, wahamy się i teoretyzujemy.

Ahsan na łamach lubimyczytać.pl opublikował także kilkuodcinkowy „Antyporadnik pisania”. Podobny motyw zmagania się z (nie)mocą literacką podejmuje w swojej książce „Zabobon”, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy.

Reklama

Przy okazji dodajmy, że Ahsan to nie jedyny pisarz, który pisał na łamach lubimyczytać.pl, i to właśnie o procesie twórczym. Remigiusz Mróz opublikował na naszych łamach kilkuodcinkowy poradnik, w którym wyjawiał swe pisarskie tajniki. Powstało aż 20 odcinków tego kursu – warto do nich sięgnąć, jeśli chcielibyście dowiedzieć się, jak od kuchni wygląda pisanie książki.

„Zabobon” – nowa książka Hassana

Bohaterem najnowszej powieści Ahsana Ridhy Hassana jest Bartek, który kończy książkę inspirowaną zbrodnią w Brzezinach Śląskich. Pod wpływem różnych wydarzeń – między innymi spotkania z dawnym przyjacielem – i natrętnych wspomnień o swej byłej dziewczynie Bartek zaczyna drążyć sprawę morderstwa. Staje się to początkiem niezwykłej podróży – podróży, która zaprowadzi go na meandry wspomnień i pozwoli skonfrontować się z demonami przeszłości. To książka o tym, co tu i teraz – główny bohater musi podjąć decyzję, czy chce w pełni poświęcić się rzeczywistości dnia codziennego i obowiązkom odpowiedzialnego partnera i przyszłego ojca. Jednocześnie jest to także książka o tym, co było – i choć należy do przeszłości, to wciąż ma na nas wpływ. 

Odnoszę wrażenie, że od pewnego momentu jestem zawieszony między kwadransem po trzeciej w nocy a kwadransem po trzeciej nad ranem.

Fabuła służy także za pretekst do zadania pytań o sam proces twórczy. Przenikanie się tego, co racjonalne i irracjonalne, prawdziwe i wyimaginowane. Ahsan Ridha Hassan, czyniąc bohaterem swej powieści pisarza, idzie w ślady takich twórców, jak Jonathan Carroll („Kraina Chichów”), Italo Calvino („Jeśli zimową porą podróżny”) czy Philip Roth („Cień pisarza”). Jakie punkty styczne te książki dzielą z „Zabobonem”? O tym warto się przekonać samemu. Jako zachęta niech posłuży wideo nagrane przez Ahsana specjalnie dla użytkowników lubimyczytać.pl. Dziękujemy!

Fot. otwierająca: Jakub Dziedzic, jakubdziedzic.pl

Reklama

komentarze [14]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jatymyoni 08.02.2020 00:40
Bibliotekarz

Zobaczę w bibliotece, jak jest, to przeczytam i wtedy mogę cokolwiek pisać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
KotGacek 08.02.2020 12:22
Czytelnik

Masz rację z ta biblioteką, mnie tak rozbawił samozachwyt autora, że sobie kupiłam ebooka i niestety, ćwierć setki poszła na zmarnowanie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jagarkar 07.02.2020 08:22
Bibliotekarka

Z ciekawości zajrzałam na stronę książki i okazało się, że ma zadziwiająco wysoką ocenę (7,7). Wszystko było ok, gdyby nie to, że sam Autor, który ma konto na lc, dał swojej książkę ocenę 9 i tym samym mocno zawyżył wynik. Tak się nie robi, no...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
michal3 07.02.2020 08:57
Oficjalny recenzent

Mnie z kolei zawsze najbardziej intrygują konta, w których się wyświetla: "Nie masz wystarczających uprawnień, aby oglądać tę stronę".

No ale autor oceniający własną książkę jako wybitną... Pogratulować skromności.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 07.02.2020 10:52
Czytelnik

Z drugiej strony, gdyby uważał, że napisał chałę to by jej nie upubliczniał. Po prostu zachował logiczną konsekwencję.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ahsan 07.02.2020 12:40
Autor/Redaktor

Witam, dodam swój komentarz: jako czytelnik LCZ staram się dodawać oceny do każdej książki, która trafiła w moje ręce. Również do mojego autorstwa. Moim poprzednim pozycjom także wystawiałem oceny i były niższe od "Zabobonu". Nad "Zabobonem" pracowałem bardzo długo i uważam, że ta książka jest po prostu bardzo bardzo dobra, stąd 9. rozważałem 8 również. Absolutnie nie 10,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
asymon 07.02.2020 12:50
Bibliotekarz

W sumie uczciwiej niż zakładać piętnaście nowych kont i dawać 10, jak zwykle robią selfpublisherzy, korzystający pewnie z podręcznika partyzanckiego marketingu szeptanego dla samowydawców. Tu autor przynajmniej nie wstydzi się powiedzieć "napisałem i uważam że dobre".


Potem wiszą takie "martwe dusze" w bazie użytkowników i człowiek się denerwuje, a w sumie nie powinien,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fidel-F2 07.02.2020 12:54
Czytelnik

Ahsan, ale bez jaj, to jest tak słabe jak publiczna masturbacja.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
KotGacek 07.02.2020 13:43
Czytelnik

"Absolutnie nie 10, nie popadajmy w idiotyczne narcyzmy."

Jaka jest różnica między idiotycznym narcyzmem a dwiema gwiazdkami niżej? Niby że narcyzm na tym pułapie jest już racjonalny? Ech, bycie Ałtorem zaczyna być ważniejsze od książek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ahsan 07.02.2020 14:25
Autor/Redaktor

Ej, jak pisałem, zawsze oceniam książki, które dodaję do biblioteki, nie robię wyjątku dla swoich pozycji. Oceniam Zabobon na 9 i tyle. Takie moje prawo :) Nie jest to publiczne obnażanie, bycie nadętym Ałtorem, ani nic podobnego.
Nie opłacam armii pozytywnych trolli, nie proszę znajomych, aby koniecznie dawali maks gwiazdek, etc. Wyluzujcie. Jak wyżej - ocenicie książkę...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fidel-F2 07.02.2020 16:20
Czytelnik

Najśmieszniejsze jest to, że nawet nie rozumiesz jakiego błazna z siebie robisz.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ahsan 07.02.2020 19:18
Autor/Redaktor

Panie Fidel, obawiam się, że w tym dialogu opartym na jednostronnych inwektywach mógłby dalej uczestniczyć już wyłącznie głupiec. Albo błazen. Albo karmiciel trolla. Dobrego wieczoru Panu życzę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 08.02.2020 02:46
Czytelnik

Dla własnego dobra powinieneś podjąć taką decyzję znaczenie wcześniej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 05.02.2020 15:38
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd