Pasażerka ciszy

Okładka książki Pasażerka ciszy
Fabienne Verdier Wydawnictwo: W.A.B. powieść historyczna
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374143363
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
99 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1237
54

Na półkach: , , ,

Fabienne Verdier powinna była przed wyjazdem do Chin zapoznać się ze wspomnieniami Johna Pomfreta. Przypomina bowiem większość z nas – bo chociaż sytuacja w Chinach od lat 80, kiedy autorka miała przyjemność (chociaż nieprzyjemności przeważały) gościć w Państwie Środka, zmieniła się nieporównywalnie, to i tak większość Europejczyków (czy ogólnie mieszkańców szeroko pojętego Zachodu) niezaznajomionych z najnowszą historią Chin przeżywa szok. Gdzie jest tradycyjna chińska kultura? Gdzie ta magia, gdzie ten klimat? Kadzidła, kaligrafia, malarstwo, delikatność, sztuka! Dlaczego dookoła jest szarość, beton, asfalt i ludzie w pidżamach?Rok 1983, studentka malarstwa, Francuzka Fabienne Verdier, zafascynowana chińskim malarstwem, postanawia wyjechać do Chin na studia. Jest bodajże pierwszą osobą z zagranicy przyjętą na chiński uniwersytet. Oczywiście, rzeczywistość – jak to w Azji – odbiega daleko, daleko od wyobrażeń. Początkująca malarka nie wie bowiem nic o rewolucji kulturalnej, która zniszczyła dorobek tysięcy lat chińskiej kultury. I przeżywa szok za szokiem. Po ciężkiej, wręcz traumatycznej podróży pociągiem (taka podróż jest traumą i dzisiaj, jednak nieporównywalnie mniejszą) dociera w końcu do Chongqingu – w tamtych czasach stolicy prowincji Sichuan, wówczas najludniejszej prowincji Chin (obecnie Chongqing jest miastem wydzielonym, a Sichuan pozbawiony tej ostoi jest w tej chwili prowincją ani ludną, ani bogatą). Pobyt na uniwersytecie – skażonym na wskroś „ideologią” maoistowską (czy raczej jej kompletnym brakiem) raczej nie odpowiada marzeniom Francuzki o nauce tradycyjnego malarstwa od starych mistrzów najstarszej cywilizacji świata. Mistrz się znajduje, a i owszem. I to nie jeden. Prześladowani za czasów rewolucji, okaleczeni fizycznie i emocjonalnie. Żmudną i sumienną pracą malarka zyskuje sobie jednak ich zaufanie i przyjaźń i pobiera od nich nauki. Na szczęście, trudy pobytu w Chinach nie idą na marne.
Wspomnienia Fabienne Verdier, która następnie została attaché kulturalnym w Pekinie może nie zachwycają (może ze względu na temat przewodni – malarstwo, które mało mnie interesuje), zwłaszcza w porównaniu do książki Johna Pomfreta „Lekcje chińskiego”, ale stanowią ciekawy opis życia w pomaoistowskich Chinach – życia Europejki, a więc osoby z zewnątrz, dla Chińczyków obcej i najczęściej nie darzonej zaufaniem, o przyjaźń też ciężko. Autorka jednak wytrwała, co więcej – osiągnęła swój cel. I poznała Chiny: współczesne, prawdziwe, a nie te z wyobraźni człowieka zachodniego.

Strona oficjalna autorki: http://www.fabienneverdier.com/

Fabienne Verdier powinna była przed wyjazdem do Chin zapoznać się ze wspomnieniami Johna Pomfreta. Przypomina bowiem większość z nas – bo chociaż sytuacja w Chinach od lat 80, kiedy autorka miała przyjemność (chociaż nieprzyjemności przeważały) gościć w Państwie Środka, zmieniła się nieporównywalnie, to i tak większość Europejczyków (czy ogólnie mieszkańców szeroko...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    264
  • Przeczytane
    231
  • Posiadam
    94
  • Chiny
    12
  • Ulubione
    8
  • Reportaż
    8
  • Teraz czytam
    6
  • Podróżnicze
    5
  • Do kupienia
    4
  • 2012
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pasażerka ciszy


Podobne książki

Przeczytaj także