Książka Roku 2018

Co u pana słychać?

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
literatura faktu
Kutak

Książka, która w momencie pierwszego druku wzbudzała wielkie kontrowersje, doczekała się kolejnego wydania! Dziesięciu byłych nazistów wysokiej rangi. Dziesięć reportaży o powojennej moralności zbrodniarzy hitlerowskich. Profesor Hans Fleischhaker – nazistowski antropolog, który jeździł do Auschwitz badać ludzkie czaszki. Hermann Stolting – prokurator, którego wyroki śmierci wykonywano...

Profesor Hans Fleischhaker – nazistowski antropolog, który jeździł do Auschwitz badać ludzkie czaszki. Hermann Stolting – prokurator, którego wyroki śmierci wykonywano dokładnie co trzy minuty. Otto von Fircks, Aleksander Dolezalek i Konrad Meyer – realizatorzy Generalplan Ost, nowej, nazistowskiej wielkiej wędrówki ludów. Reinhard Hoenh – promotor chemicznej sterylizacji Słowian. Heinz Reinefarth – generał odpowiedzialny za pacyfikację zrzucającej kajdany Warszawy. Heinz Rolf Höppner – który wespół z Adolfem Eichmannem pozbawił życia cztery i pół miliona ludzi. WilhelmKoppe – generał policji i SS, którego sam Himmler uważał za zbyt skrajnego w działaniach. Hubertus Strughold – twórca medycyny kosmicznej, na potrzeby której eksperymentował na więźniach obozu w Dachau, poddając ich ciała nieziemskim warunkom.

(Nota wydawcy)

Jeżynka | 2018-07-23
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2018

Książka "Co u pana słychać?" obrosła już legendą. Krzysztof Kąkolewski w latach 70-tych XX wieku zdecydował się przeprowadzić wywiady z byłymi nazistami którzy po wojnie prowadzili spokojne życie, często na eksponowanych stanowiskach, ciesząc się szacunkiem i uznaniem środowiska.
Postacie te zostały wybrane według specjalnego klucza. Wszyscy byli sądzeni za zbrodnie, najczęściej w latach 40., zostali jednak uniewinnieni, lub odbyli tylko niewielką część kary.

Już sam pomysł takich rozmów wzbudził w Polsce ogromne kontrowersje. Autora oskarżono nawet o zdradę za to że za cel postawił sobie próbę zrozumienia motywów które kierowały jego rozmówcami. Ta próba rozwikłania zagadki psychiki zbrodniarzy naraziły Krzysztofa Kąkolewskiego na oskarżenia że próbuje on uczłowieczać swoich bohaterów, szukać usprawiedliwienia dla ich zbrodni.
Książka nie jest tylko zapisem rozmów, lecz zawiera też elementy dziennikarstwa śledczego i klasycznego reportażu. Uważa się że autor stał się...

Renax | 2018-09-24
Przeczytana: 23 września 2018

Jest to zapis kilku wywiadów autora z byłymi nazistowskimi, niemieckimi ważnymi postaciami z machiny III Rzeszy. Ludzie ci zostali uniewinnieni przez Trybunał w Strasburgu od zarzutu zbrodni wojennych i prowadzą normalne życie, wykonują normalne zawody, często te wyuczone, ale autor chce spojrzeć im w twarz i poznać ich poglądy i zobaczyć, czy żałują, czy nie czują się winni udziału w śmierci tylu milionów ludzi. Kim są Ci ludzie? To antropolog, profesor, który badał czaszki u różnych nacji, to człowiek, który nadzorował tłumienie powstania warszawskiego, to współpracownik Himmlera, to człowiek który widział obozy itd. Chyba tylko jeden widział śmierć na żywo, dla reszty były to statystyki albo martwa ideologia na papierze, ale każda taka cegiełka stworzyła tę upiorną machinę zabijania i upiorną ideologię, w której całe nacje skazywano na zagładę.

Ta krótka książeczka jest ostrzeżeniem przed chorymi ideologiami, przed pomysłami, jakie mogą wymyślić naukowcy albo urzędnicy, przed...

pablo | 2010-10-10
Przeczytana: 09 października 2010

Bywa, że czasami nachodzi mnie ochota na literaturę traktującą o II wojnie światowej. Sięgam wtedy do różnorakich wydawnictw w poszukiwaniu perełki. Jakież było moje zaskoczenie, gdy natrafiłem na informację, że Zysk i S-ka wznawia książkę Krzysztofa Kąkolewskiego - znanego polskiego dziennikarza – o niejednoznacznym tytule „Co u pana słychać?”. Z miejsca zacząłem na nią polować i udało się! Teraz, po skończonej lekturze tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że autor zasługuje na wszystkie pochwały jakie o nim dotychczas słyszałem. Zacznijmy jednak od początku.

Przedstawiana książka po raz pierwszy wydana została w 1975 roku. Od tamtego czasu kolejne wznowienia były poszerzane i uzupełniane o kolejne elementy. „Co u pana słychać?” jest zapisem rozmów Kąkolewskiego z dziesięcioma byłymi nazistami, piastującymi wysokie stanowiska w szeregach III rzeszy. Wywiady te przeprowadzane były w latach 73-75 w Niemczech i USA. Autor włożył wiele wysiłku by dostać się do ludzi, którzy...

wiking | 2011-12-09

książka pokazująca stosunki polsko - niemieckie bez obecnej dziś służalczości. Obiektywny zapis rozmów z katami, których nie spotkała kara tylko nagroda za swe zbrodnie. W sposób rzeczowy przeprowadzone rozmowy świadczą o dużej kulturze autora, jego inteligencji, ale też jego przewadze moralnej. Niestety książka ku przestrodze, szczególnie dziś kiedy tracimy suwerenność, chcąc ją przekazać "szlachetnym" sąsiadom, których buta i rasowe przekonania tak naprawdę nigdy nie wygasły, może tylko nieco wyblakły.
Przestępstwa obojętności wobec dawnych ofiar, zatwardziałości, pewności, że tego należało dokonać, przecież zaciekłe, wbrew faktom, zaprzeczanie - to przyznanie się do winy, do pełnego utożsamienia z tamtymi czynami.

Czas | 2016-03-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016

Odkąd pamiętam zastanawiałam się jakie mogą towarzyszyć człowiekowi emocje w trakcie spotkania z osobami odpowiedzialnymi za zbrodnie wojenne. Zastanawiałam się jak przebiegałyby takie spotkania, rozmowy. Jak reagować, słuchając opowieści nazistów. Czy bardzo trzeba siebie wtedy kontrolować, aby nie wybuchnąć, aby dłonie nie zamknęły się w pięści....? Czy można podjąć udaną próbę poznania psychiki zbrodniarzy, motywów ich działania? Czy można tak zwyczajnie podejść i po kilkudziesięciu latach od zbrodni, których dokonał i spytać: Co u pana słychać? Okazuje się, że można i taką próbę podjął Krzysztof Kąkolewski. To on właśnie spośród 120 „kandydatów” wyselekcjonował osiem osób i postanowił z nimi porozmawiać.
Wszystkich rozmówców cechowała jedna główna postawa – umniejszali do granic możliwości swoją winę za popełnione zbrodnie. Wszyscy tylko sumiennie wykonywali swoje obowiązki. A o masowych zbrodniach po prostu nie wiedzieli, nikogo nie skazali na śmierć, nie prowadzili również...

Roman Dłużniewski | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Ludzie bez winy, sprawcy bez kary. Dobre samopoczucie, dostatnie życie. Dlaczego tak jest ?

Co czuje człowiek, który spotyka się ze zbrodniarzami? Jakie pytanie zada? Czy czuje ulgę w chwili powiedzenia ich głośno?
Książeczka jest malutka, a skrywa w sobie ogromny kaliber emocjonalny i historyczny. Słowa mają w sobie drugie, trzecie dno skrywające ból i walkę z samym sobą.

abandoner | 2019-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Książka świetnie ukazuje mechanizmy psychologiczne, które pozwoliły usprawiedliwić jej bohaterom dawne zbrodnie i rozpocząć normalne życie.
Jednak jeśli ktoś szuka tutaj odpowiedzi na pytania dotyczące historii, po przeczytaniu może mieć jeszcze więcej wątpliwości. Polecam!

Gusiołki | 2018-03-26

Po kilku czy kilkunastu latach ponownie przeczytałam książkę Kąkolewskiego i poczytałam zamieszczone,nieliczne recenzje na LC i jedna z nich nastroiła mnie do dłużej wypowiedzi:"ZBIÓR WYWIADÓW Z BYŁYMI PRACOWNIKAMI OBOZÓW-DOBRA LITERATURA" i ta szokująca, jak dla mnie, opinia przywołała mi na myśl inną ,nową,wydaną w ubiegłym roku książkę,przypuszczam ,że w nakładzie przynajmniej 100-tysięcznym i treść tej nowej książki usprawiedliwia zacytowana opinię.Jaka to książka?PODRĘCZNIK DO HISTORII dla 4 klasy szkoły podstawowej,w którym nie ma ...historii,ale na pewno jest polityka.Szkoda ,bo przydało by się kilka słów wyjaśniających ,kim byli"BYLI PRACOWNICY OBOZÓW".
Cynizm rozmówców Kakolewskiego przeraża,nadal niewinni ,nadal bez kary...

BlueRose | 2012-04-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 05 kwietnia 2012

Wszystkie zbrodnie, wszystkie popełnione przestępstwa - bez względu na swoją wielkość jak i siłę oddziaływania na społeczeństwo muszą zostać udowodnione, osądzone i ukarane. Jednak ze sprawiedliwością różnie bywa. Brak wystarczających dowodów czy nieświadomość czynu może spowodować, że ktoś kto powinien ponieść odpowiedzialność unika jej.

Największym, publicznym procesem w historii całego świata był tzw. proces norymberski, na którym osądzono 22 zbrodniarzy hitlerowskich. Tych najbliższych Hitlerowi spotkała śmierć, ale kilku albo zostało uniewinnionych albo otrzymało, wręcz śmieszne, wyroki za swoją nazistowską działalność.

Kąkolewski spotkał się z niemalże każdym bohaterem swojej książki. Wybrał ich na podstawie żmudnie prowadzonej dokumentacji Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich. Zapewne nikt nie ma wątpliwości, że jej napisanie stanowiło ogromne wyzwania dla autora. Niejednokrotnie podkreśla, że jest to spotkanie kata z ofiarą, jaką mógłby się stać gdyby nie...