Labirynt dezinformacji w drugiej wojnie światowej

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
historyczna

Pasjonująca książka o nieznanych szerszemu ogółowi faktach z przełomowego okresu wojny europejskiej po klęsce Francji w czerwcu l940 r. Za fasadą mniej znaczących bitew i kampanii prowadzonych na lądzie (Afryka Północna i Bałkany), morzach i w powietrzu (bitwa o Wielką Brytanię) przywódcy wielkich mocarstw toczyli grę o ostateczne zwycięstwo. Zaborcze zamiary zmuszały ich do stosowania podstępnych środków. Główną rolę odgrywała dezinformacja! Ważnym jej aktem był list Hitlera do Stalina z 14 maja 1941 r. Pisał w nim: [...] Chcę być z Panem krańcowo szczery. Obawiam się, że któryś z moich generałów świadomie odważy się na podobny konflikt, żeby ocalić Anglię od jej losu i zniweczyć moje plany. Krytyczny jest jeden miesiąc. Około 15-20 czerwca planuję rozpocząć zmasowaną dyslokację wojsk na zachód znad Pańskiej granicy. Proszę Pana o niepoddawanie się żadnym prowokacjom, które mogą mieć miejsce ze strony któregoś z moich nieodpowiedzialnych generałów[...]. Stalin tak zaufał Hitlerowi, że nawet po rozpoczęciu wojny nakazywał swoim wojskom unikać prowokacji. Spotęgowało to porażające klęski Armii Czerwonej w 1941 r. zmuszając Stalina do podjęcia pertraktacji pokojowych w lutymi 1942 r. Warunki Hitlera były jednak nie do przyjęcia.

Czacza | 2015-06-29
Piotr | 2014-05-09