Labirynt dezinformacji w drugiej wojnie światowej

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Pasjonująca książka o nieznanych szerszemu ogółowi faktach z przełomowego okresu wojny europejskiej po klęsce Francji w czerwcu l940 r. Za fasadą mniej znaczących bitew i kampanii prowadzonych na lądzie (Afryka Północna i Bałkany), morzach i w powietrzu (bitwa o Wielką Brytanię) przywódcy wielkich mocarstw toczyli grę o ostateczne zwycięstwo. Zaborcze zamiary zmuszały ich do stosowania podstępnych środków. Główną rolę odgrywała dezinformacja! Ważnym jej aktem był list Hitlera do Stalina z 14 maja 1941 r. Pisał w nim: [...] Chcę być z Panem krańcowo szczery. Obawiam się, że któryś z moich generałów świadomie odważy się na podobny konflikt, żeby ocalić Anglię od jej losu i zniweczyć moje plany. Krytyczny jest jeden miesiąc. Około 15-20 czerwca planuję rozpocząć zmasowaną dyslokację wojsk na zachód znad Pańskiej granicy. Proszę Pana o niepoddawanie się żadnym prowokacjom, które mogą mieć miejsce ze strony któregoś z moich nieodpowiedzialnych generałów[...]. Stalin tak zaufał Hitlerowi, że nawet po rozpoczęciu wojny nakazywał swoim wojskom unikać prowokacji. Spotęgowało to porażające klęski Armii Czerwonej w 1941 r. zmuszając Stalina do podjęcia pertraktacji pokojowych w lutymi 1942 r. Warunki Hitlera były jednak nie do przyjęcia.

Covalus | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Książkę zakupiłem w taniej księgarni, niewiele sobie po jej treści obiecywałem. Zostałem miło zaskoczony.
Lekturę mogę porównać do książek niejakiego Toma Clancego. Z malutką różnicą, że w jego książkach rzeczywistość to "policzna fikcja", u Koneckiego większość wydarzeń miała miejsce w czasie.
Autor "Labiryntu..." korzysta z wielu najnowszych źródeł. Dzięki temu widać powiew wiatru historii, zdmuchującego kurz mitów i propagandy. Większość sytuacji jest fabularyzowana- przez co czytelnik ma wrażenie, że stoi gdzieś z boku. W przypadku "wujka Stalina" trzeba być bardzo uważnym, bo przebywanie w jego obecności zdrowe nie było. Bohaterowie stają się złoczyńcami a złoczyńcy bohaterami.
Bardzo ciekawe tezy podparte autentycznymi dokumentami, listami i planami wywracają nasze myślenie o tamtym okresie.
Książka skupia się na problemie ataku wyprzedzającego Hitlera na ZSRR. Zaczynamy rajd w 1939, by go skończyć w 1941. Dwa lata szybko mijają wypełnione po brzegi historią. Nie mamy...

ryszpak | 2017-01-10
asiula1000 | 2017-01-10