Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e

Seria: Historyczne Bitwy
historyczna

Prowadzona w Rzymie bezwzględna eksploatacja pracowników doprowadzała wielokrotnie do powstań niewolniczych. W 73 r. p.n.e. wybuchł bunt, na którego czele stanął Spartakus, człowiek o silnym charakterze i nieprzeciętnej inteligencji.

Elevander | 2013-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Bernard Nowaczyk należy do tych autorów, których twórczość Bellona publikuje zupełnie nie zważając na poziom merytoryczny. Wszystkie trzy "starożytne" książki tegoż Autora z serii HB są niestety absolutnie fatalne, a ich jedyną zaletą jest fakt, że nie napisał ich Daniel Gazda, który łączy w sobie wszystkie wady B. Nowaczyka, a dodatkowo jest jeszcze - niestety - plagiatorem.

Cóż więc mogę powiedzieć o tej monografii powstania Spartakusa? Zacznijmy od tyłu. Od bibliografii. Wyjątkowo słaba, właściwie poza dwiema pracami o niewolnictwie oraz monografią Kamienika nie ma tam na czym oka zawiesić. Autora cechuje niestety zupełnie nierozróżnianie źródeł od opracowań. Tych pierwszych nie potrafi zresztą cytować, gdyż podaje stronę (sic!) zamiast miejsca w tekście. Nie podaje też tłumaczy tekstów antycznych (co formalnie powinno sugerować, że przetłumaczył je samodzielnie, ale ta implikacja w tej sytuacji z pewnością jest fałszywa), choć szafuje nimi z lubością. Nietrudno zrozumieć, jaki...

michal | 2016-11-09
Lodołamacz | 2016-10-18