Benewent 275 p.n.e.

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
starożytność, bitwa, Rzym
historia

Książka ukazuje działania króla Epiru, Pyrrusa w wojnie przeciwko Rzymowi. Nie rozstrzygnięta bitwa pod Beneventem zmusiła władcę Epiru do wycofania się z Italii i rezygnacji z planów.

źródło okładki: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.esen...»

O władcy Epiru Pyrrusie oraz o jego wojnie z Rzymianami myśli się zwykle poprzez pryzmat terminu "pyrrusowe zwycięstwo". Stąd częste nieraz zarzuty pod adresem króla, który kilkakrotnie pobił wojska rzymskie w polu. Autor książki udowadnia, że Pyrrus był wybitnym wodzem, a także dobrym politykiem. W oparciu o niezłą bibliografie analizuje on różne źródła, ma swoje własne pomysły. To dobrze, bo w serii HB częste jest po prostu ich streszczanie: tutaj jest inaczej. Autor nieraz krytykuje zniekształcającą wydarzenia historyczne tradycję rzymskich annalistów. W ogóle zresztą jest względem Rzymian bardzo negatywnie nastawiony i nie pomija żadnej sposobności, by to czytelnikowi przekazać. Książka jest napisana dobrym językiem, ma całkiem sensowne mapki, a narracja obejmuje nie tylko samą wojnę między Pyrrusem a Rzymem, ale także - nieco oczywiście krócej - wcześniejsze i późniejsze losy króla Molossów. Mamy też sporo wzmianek o Wielkiej Grecji oraz o Kartaginie, z którą także miał Pyrrus...

doliwaq | 2014-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Autor po raz kolejny dowiódł, że potrafi w sposób niewiarygodnie ciekawy a zarazem profesjonalny opisać tamten czas, gdy władca Epiru i król Mollosów omal nie doprowadził do pokonania Rzymu, zdobycia Sycylii oraz "wyzwolenia" Macedonii i całej Hellady. Gdy Republika znad Tybru zaczynała dopiero budować swoje imperium i przekształcała się w niosące cywilizację i demokrację imperialistyczne USA świata starożytnego.

Rzecz, która mi się niezmiernie podoba, ale innych może zniechęcić to o, że autor jest zdecydowanie antyrzymski.

ryszpak | 2014-08-16
Przeczytana: 06 marca 2007

Z tej książki, drogi Czytelniku, dowiesz się o genezie powiedzenia "Pyrrusowe zwycięstwo". Czy powiedzenie to trafnie oddaje osiągnięcia króla Pyrrusa - do Ciebie należy ocena.
Wspaniała książka, polecam również pozostałe dwie książki opisujące konflikty w tej części antycznego świata - "Kynoskefalaj" oraz "Magnezja".

michal | 2016-10-31
herion1660 | 2016-10-14