Benewent 275 p.n.e.

Okładka książki Benewent 275 p.n.e. Krzysztof Kęciek
Okładka książki Benewent 275 p.n.e.
Krzysztof Kęciek Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
historia
Historyczne Bitwy
Bellona
2001-01-01
2001-01-01
starożytność bitwa Rzym

Z kolei dziś, w porównaniu do wczorajszego Callao, trafił mi się bardzo dobry habek. Początkowe rozdziały koncentrują się na źródłach, życiorysie króla Pyrrusa, sytuacji w Italii, aż sprawnie przechodzimy do wojny między Rzymem a Epirem. Autor omawia trzy bitwy między tymi państwami (Heraklea, Ausculum, tytułowy Benewent),wyprawę Pyrrusa na Sycylię, nie brak także opisów negocjacji dyplomatycznych między zaangażowanymi państwami oraz roli Kartaginy w tym konflikcie. Praca napisana bez zbędnych wydłużeń, sporo jest dywagacji o bitwach, ich potencjalnych miejscach, topografii, ewentualnym przebiegu, autor ponadto porównuje różne źródła proweniencji greckiej oraz rzymskiej i różnice występujące miedzy nimi. Przyznam, że bardzo dobrze się to czyta, aczkolwiek nie może też być idealnie. Jak na wznowienie i tak zwaną przez wydawnictwo "edycję limitowaną", to wydanie to jest co najmniej słabe, bo ilość literówek jest naprawdę dramatyczna.

Bardzo dobra książka. Dla znawców tematu, bo dokładnie opisuje zmagania Pyrrusa z Rzymem a dla laików, bo się dowiedzą skąd się wzięło "pyrrusowe zwycięstwo". Przyjemnie się ją czyta.

Jeden z najlepszych tytułów w serii Historyczne Bitwy. Autor jest specjalistą od starożytności. Jego zaleta jest także "lekkie pióro", co sprawia, że wydarzenia opisuje bardzo przystępnie. Oczywiście skąpe źródła sprawiają, że bitwę pod Benewentem trudno opisać dokładnie oraz szeroko, jednak tutaj również Kęciek sobie radzi. Przedstawia możliwe wersje wydarzeń na podstawie analizy wojskowości oraz strategii stosowanych w owym okresie.

Pyrrusowe zwycięstwo, świetny obrazek, pobudzający wyobraźnie!

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Pyrrusowe zwycięstwo, świetny obrazek, pobudzający wyobraźnie!

Bardzo przystępny styl pisania, jednocześnie przekazujący wiele wiedzy. Historia konfliktu Rzymu z Pyrrusem przedstawiona niezwykle barwnie i szczegółowo, zawiera opis tła konfliktu, charakterystykę demograficzno-taktyczną walczących stron, cały przebieg wieloletniej wojny i opis najważniejszych bitew. Pierwsze starcie chłopskiej republiki i państwa hellenistycznego, rzymskiego legionu i macedońskiej falangi, w wyniku którego Rzym wkroczył na poważnie na arenę międzynarodową - to trzeba przeczytać!

Autor często odnosi się do źródeł, bardzo profesjonalnie dokonuje selekcji faktów i układa z nich najbardziej prawdopodobny tok wydarzeń, jak również odczytuje motywy kierujące bohaterami tego dramatu. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika starożytności! Jednocześnie jestem pod wrażeniem stylu autora, nie mogę się doczekać aż sięgnę po jego kolejne książki!

Z tej książki, drogi Czytelniku, dowiesz się o genezie powiedzenia "Pyrrusowe zwycięstwo". Czy powiedzenie to trafnie oddaje osiągnięcia króla Pyrrusa - do Ciebie należy ocena.
Wspaniała książka, polecam również pozostałe dwie książki opisujące konflikty w tej części antycznego świata - "Kynoskefalaj" oraz "Magnezja".

Autor po raz kolejny dowiódł, że potrafi w sposób niewiarygodnie ciekawy a zarazem profesjonalny opisać tamten czas, gdy władca Epiru i król Mollosów omal nie doprowadził do pokonania Rzymu, zdobycia Sycylii oraz "wyzwolenia" Macedonii i całej Hellady. Gdy Republika znad Tybru zaczynała dopiero budować swoje imperium i przekształcała się w niosące cywilizację i demokrację imperialistyczne USA świata starożytnego.

Rzecz, która mi się niezmiernie podoba, ale innych może zniechęcić to o, że autor jest zdecydowanie antyrzymski.

Na półkach: , , , , , , ,

O władcy Epiru Pyrrusie oraz o jego wojnie z Rzymianami myśli się zwykle poprzez pryzmat terminu "pyrrusowe zwycięstwo". Stąd częste nieraz zarzuty pod adresem króla, który kilkakrotnie pobił wojska rzymskie w polu. Autor książki udowadnia, że Pyrrus był wybitnym wodzem, a także dobrym politykiem. W oparciu o niezłą bibliografie analizuje on różne źródła, ma swoje własne pomysły. To dobrze, bo w serii HB częste jest po prostu ich streszczanie: tutaj jest inaczej. Autor nieraz krytykuje zniekształcającą wydarzenia historyczne tradycję rzymskich annalistów. W ogóle zresztą jest względem Rzymian bardzo negatywnie nastawiony i nie pomija żadnej sposobności, by to czytelnikowi przekazać. Książka jest napisana dobrym językiem, ma całkiem sensowne mapki, a narracja obejmuje nie tylko samą wojnę między Pyrrusem a Rzymem, ale także - nieco oczywiście krócej - wcześniejsze i późniejsze losy króla Molossów. Mamy też sporo wzmianek o Wielkiej Grecji oraz o Kartaginie, z którą także miał Pyrrus okazję walczyć na Sycylii. Monografia zdecydowanie godna polecenia, zwłaszcza wobec faktu, że konflikt, o którym opowiada, jest stosunkowo mało znany, tymczasem bardzo wiele mówi o polityce Rzymu i państw greckich w tym okresie.

• Historyczne Bitwy
  • Starożytność