Chojnice 1454, Świecino 1462

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Aaron

Bitwa pod Chojnicami odbyła się 18 września 1454 roku. Brały w niej udział wojska polskie przeciwko wojskom zakonu krzyżackiego. Bitwa, zakończona zwycięstwem strony krzyżackiej, była epizodem wojny trzynastoletniej. Nocą z 16 na 17 września Dunin założył obóz obronny pod wsią Świecino. Otoczony przez Krzyżaków mógł liczyć tylko na doświadczenie swoich zawodowych żołnierzy. Na polecenie...

Nocą z 16 na 17 września Dunin założył obóz obronny pod wsią Świecino. Otoczony przez Krzyżaków mógł liczyć tylko na doświadczenie swoich zawodowych żołnierzy. Na polecenie Krzyżaków miejscowi chłopi zatarasowali wszelkie drogi ucieczki. Krzyżacy postanowili szybko i całkowicie rozprawić się z wojskami polskimi, licząc na znaczną przewagę i wiedząc o spodziewanych posiłkach z Torunia. Jednak wstrzymali atak, gdy spostrzegli, że siły są wyrównane, a Polacy zdołali się okopać w taborze.

Bitwa pod Świecinem uważana jest przez historyków za punkt zwrotny w działaniach wojny trzynastoletniej,
ponieważ wkrótce po niej wojska polskie rozpoczęły ofensywę militarną, spychając Krzyżaków do obrony. Bitwa wykazała zdolności polskiego dowódcy i pozbawiła Krzyżaków wojsk na lewym brzegu Wisły.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=5814&page=1

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=5814&page=0

Dominik Socha | 2014-05-19
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Kolejna dobra pozycja z serii. Opis wojny trzynastoletniej osnuty wokół jej dwóch najbardziej znanych i charakterystycznych dla zmieniajacej sie epoki w wojskowości bitew.

książek: 1966
Łukasz Kuć | 2013-07-30
Przeczytana: 26 lipca 2013

Autor zamiast skupić się na bitwach widniejących w tytule opisuje całość zmagań wojennych w konflikcie polsko-krzyżackim. Owszem, bitwom poświęca trochę więcej miejsca, jednak niewspółmiernie miało do treści całej książki. Poza tym nie omówił on dostatecznie szczegółowo specyfiki każdej armii, poprzestając na ogólnikach. Rażą także potwornie długie cytaty, czasem sięgające dwóch stron. Gdybym chciał sobie poczytać dzieło Długosza, to bym po nie sięgnął. Tutaj spodziewałem się czegoś innego. Jeżeli zresztą chodzi o źródła, to autor poprzestał jedynie na wspomnianym dziele J. Długosza, nie zagłębiając się w nic innego. Ogólnie mówiąc, książka poraża amatorskim podejściem do tematu. W ogóle cała seria "Historyczne bitwy" jest bardzo nierówna, zdarzają się dobre, rzetelne publikacje (np. "Grunwald 1410" A. Nadolskiego), ale większość jest tylko przeciętna, tak jak ta tutaj.