Gaugamela 331 p.n.e.

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Łukasz Kuć

Bitwa pod Gaugamelą (331 p n e) była bitwą, w której Aleksander Macedoński definitywnie złamał potęgę militarną perskiego imperium Achemenidów. Przyczyniła się ona nie tylko do upadku perskiej państwowości, ale też otworzyła Grekom rozległe obszary Wschodu. Autor szeroko omawia tło historyczne epoki i wydarzenia poprzedzające bitwę: prezentuje rozwój potęgi Macedonii pod rządami Filipa II i Aleksandra Macedońskiego oraz rozwój w świecie greckim idei podboju Persji. Wiele miejsca w książce zajmuje charakterystyka wojskowości macedońskiej i perskiej oraz omówienie przebiegu kampanii Aleksandra Macedońskiego do bitwy pod Gaugamelą.

Calmin | 2013-06-02
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 2010 rok

Ciekawa pozycja dla osób chcących poznać nieco dokładniej historię (a właściwie jej fragment) podbojów Aleksandra Wielkiego.
Autor przed omówieniem samej bitwy wprowadza czytelnika w szerszy kontekst co pomaga w zrozumieniu niezorientowanemu czytelnikowi.
Godna polecenia choć dla bardziej rządnego wiedzy czytelnika nie wystarczy.

Piotr | 2015-05-16
Na półkach: Historia, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2015

Praca dobra. Na uznanie zasługuje fakt umieszczenia opisów starożytnych historyków. Brakuje niestety mapy politycznej która ułatwiła by uzmysłowienie sobie rozmachu kampanii Aleksandra przeciw Dariuszowi Mimo to nie dostrzegłem błędów merytorycznych. Język raczej prosty pozbawiony zbędnej terminologii fachowej która ucieszy laików. w temacie starożytności. Ludzie oczekujący więcej mogą tę książkę potraktować jako wstęp do dbalszego zgłębiania wiedzy.

Pozycja ta zawiera opis niemal całego panowania Aleksandra Wielkiego, oczywiście nie pomijając dokładnego przebiegu kampanii w Persji. Autor (swoją drogą, historyk światowej sławy!) przedstawił też wszystkie ważniejsze źródła i opisał w skrócie walczące strony, chociaż przydałyby się lepsze ilustracje, więcej map i opisów uzbrojenia. Warto zwrócić uwagę na naukowe podejście rekonstrukcji przebiegu bitwy oraz zacytowanie wszystkich zachowanych jej opisów, dzięki czemu można łatwo samodzielnie zweryfikować tezy autora.

peruniec | 2015-05-13

Książka ma mylny tytuł, bo jest bardziej o całej dłuższej kampanii a o samej bitwie jest względnie niewiele.

michal | 2016-11-09
groznyborsuk | 2016-11-03