Brama kota

Okładka książki Brama kota Andre Norton
Okładka książki Brama kota
Andre Norton Wydawnictwo: Amber Cykl: Cykl Estcarp (tom 8) Seria: Świat Czarownic fantasy, science fiction
Cykl Estcarp (tom 8)
Świat Czarownic
The Gate of the Cat
Amber
1991-01-01
1991-01-01
Ewa Witecka
czary czarownice świat czarownic

Jedna z najsłabszych książek w cyku. Bohaterka jest totalnym popychadłem, fabuła szczątkowa, większość zajmuje opis miejsc, które postacie przemierzają. Nic nie wnosi do cyklu.

Doczytałem, ale nie będę ukrywać - nie porwała mnie.

Doczytałem, ale nie będę ukrywać - nie porwała mnie.

Książka z rodzaju "do wmęczenia". Największe jej plusy to: mała liczba stron i ciekawa okładka (przy pierwszym, pobieżnym obejrzeniu nie dostrzegłam na niej człowieka). Poza tym, zero zachwytów. W czytaniu zrobiłam sobie nawet kilkudniową przerwę (sprawy zawodowe wzięły górę) i muszę przyznać, że za bardzo nie ciągnęło mnie do wznowienia lektury.

Kolejny tom lubianej przez mnie sagi, wyczekiwany. I..drobny zgrzyt. Przeczytałam, podobał się, tylko jakby mniej. Czyta się świetnie, nie ma dłużyzn, nie zniechęca do następnych tomów, tylko wrażenie, że to już nie to. Jednak literatura rozrywkowa pierwsza klasa, dla fanów z wyobraźnią:)

nie czytałam poprzednich tomów, może dlatego nie trafiła do mnie tak jak inne pozycje tej autorki

Z początku całkiem nieźle. Potem coraz słabiej. Geas jako motor fabuły niestety straszny.

Więcej w podcaście: http://www.gniazdoswiatow.net/2015/06/13/quest-08-brama-kota/

Nie spodobała mi się ta książka. Źle mi się ją czytało, czasem wręcz męczyło. Historia też nie przypadła mi do gustu.

Ostatni tom podcyklu o Estcarpie. Motyw jest taki, że w konflikt z siłami Ciemności zaplątuje się Kelsie Mcblair, przybyłe przez tytułową bramę kota niewinne dziewczę z naszej rzeczywistości. Zaraz po przybyciu Kelsie zostaje zaopatrzona przez umierającą czarownicę w swój klejnot mocy, a tym samym oczywiście nakłada na dziewczynę geas, by odnaleźć starożytne źródło mocy klejnotu. Potem na chwilę Kelsie trafia do siedziby Światłości, a potem wyrusza w najbardziej poroniony quest w dziejach literatury.
Ocena 2/10 tylko dlatego, że przez pierwsze kilkadziesiąt stron Kelsie nie jest w ogóle zainteresowana przebywaniem w tym świecie, tymi magicznymi pierdu-pierdu, chce wrócić do naszego świata i generalnie całkiem ciekawie to zostało przedstawione, w szczególności w konfrontacji z Simonem Tregarthem, który pojawia się tutaj epizodycznie. Niestety potem Kelsie zostaje opanowana przez geas i zaczyna wędrówkę na wschód razem z czarownicą z Estcarpu do pierwotnego źródła mocy klejnotów. Jest więc to zasadniczy wątek fabularny "Bramy kota", który okazał się dla mnie totalnym nieporozumieniem, miszmaszem nieczytelności, chaosu fabularnego i zupełnej zbędności dla świata przedstawionego. Kulminacyjna batalia była co prawda tym razem odpowiednio długa, rozpisana na kilkanaście stron, ale zupełnie niezrozumiała, jeśli idzie o to kto, z kim i dlaczego walczy. Innymi słowy wyszedł Andre Norton klasyczny gniot.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Trafiłem w sam środek jakiejś historii, ale akurat tak się wylosowało z Depozytu Bibliotecznego. Fantasy przygodówka, ale brak znajomości uniwersum zapewne cośniecoś odbiera. Bez oceny.

• Andre Norton
  • Mam

Dodaj cytat z książki Brama kota