Cesarzowa

83-901268-2-6
cesarzowa, obyczaje, kultura, Chiny
literatura faktu
fiolqa

Książka przybliża postać ostatniej wielkiej władczyni Chin, cesarzowej Tz u Si, która na tronie zasiadała w bardzo burzliwych latach 1862-1908 (Rewolucja Tajpingowska, Powstanie Bokserów). Nie przeszkodziło jej to jednak w osiągnięciu niezwykle ambitnego celu - zdobycia władzy absolutnej. Ta do niedawna niczym niewyróżniająca się nałożnica, teraz zadziwiała wszystkich uporem oraz konsekwencją, z jakimi realizowała swój plan. Osiągnęła mistrzostwo w snuciu spisków i intryg. Za sukces przyszło jej jednak zapłacić wysoką cenę.

Na szczególną uwagę zasługuje w "Cesarzowej" znakomicie nakreślone przez Pearl Buck tło obyczajowo-kulturowe ówczesnych Chin.

gwiazdka | 2018-02-10
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2018

Przyznaję się, że w połowie „Cesarzowej” książkę odłożyłam, bo doszłam do wniosku, że to najnudniejsza powieść Pearl Buck. A wszystko za sprawą polityki, na której skupiła się treść, a więc obrady i traktaty, dekrety i dyskusje. Wszystko to doprowadzało mnie do ziewania. Jednak jakiś niepokój kazał mi dać „Cesarzowej” jeszcze jedną szansę. I wtedy poszło już jak z płatka. Nie twierdzę, ze akcja ruszyła z kopyta, tak naprawdę w całej książce akcji nie uświadczy. To inny rodzaj powieści. Zdecydowały pozostałe walory. Oczywiście język powieści jest przepiękny, ale to wystarczy przeczytać jakąkolwiek książkę autorstwa Buck, by być tego pewnym. Dalej bardzo spodobał mi się portret kobiety ambitnej, ogarniętej żądzą władzy. Powiązania międzyludzkie, walka o władzę za każdą cenę, to wszystko zadecydowało o tym, że jednak doczytałam, już bez wysiłku, do końca. I może „Cesarzowa” nie jest najlepszą powieścią Buck, ale na pewno zaliczę ją do dobrej literatury.

allison | 2014-02-14
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2014
Przeczytana: 14 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pearl Buck należy do moich ulubionych pisarek, więc zawsze sięgam po jej powieści z nadzieją na udaną lekturę. Tak było również w przypadku "Cesarzowej".

Autorka kolejny raz mnie nie zawiodła. Historię jej bohaterki śledziłam z wielkim zainteresowaniem od początku do końca.
To dzieje niezwykłej, silnej kobiety, która wbrew własnej woli została uwikłana w wielką historię. Gdy zdała sobie z tego sprawę, postanowiła zrobić wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo i władzę swojemu synowi i sobie.
Walka o utrzymanie tronu to ciągły lęk o jutro, udział w licznych dworskich intrygach, nieustanne gry polityczne z rodzimymi buntownikami i przybyszami z Zachodu.
Dodatkowym obciążeniem jest nieszczęśliwa miłość cesarzowej, która - mimo iż kocha ze wzajemnością - nie może być z ukochanym.

P. Buck doskonale pokazała jedyny w swoim rodzaju koloryt chińskiej kultury na przełomie XIX i XX wieku, jej złożoność, liczne tradycje oparte na zasadach, które dla nas, Europejczyków często są...

Elżbieta | 2016-04-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Nobliści
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Mam ostatnio szczęście do dobrych książek.Wszystkie zasługują na najwyższe oceny.Wiem,ich wybór zawdzięczam temu portalowi i czytanym tu opiniom.Może to i wygodnictwo,ale teraz,zanim cokolwiek przeczytam,zaglądam tu i upewniam się czy warto,bo szkoda mi już czasu- jak wszyscy mam go coraz mniej- na czytanie byle czego.Tak było i z tą książką-opinie o niej brzmiały zachęcająco.A stała sobie na półce od ponad dziesięciu lat nie wzbudzając mojego zainteresowania,bo jakiś czas temu przeczytałam już książkę o cesarzowej Cixi autorstwa Anchee Min pt.”Cesarzowa Orchidea”.Była dobra,ale do pięt nie sięga tej,autorstwa noblistki przecież.No,może przesadziłam z tymi piętami,ale lotów to była dużo niższych.Ta jest doskonała.Może odrobinkę język myszką trąci,ale mnie to nie przeszkadzało,a nawet uważam,że taki lepiej oddał ducha Chin końca XIX wieku. Lektura tej książki to była wspaniała podróż w czasie do Państwa Środka schyłku XIX wieku,do wydarzeń jakie się wtedy rozgrywały,do pałaców i...

Northman | 2015-09-02
Przeczytana: 21 marca 2006

Barwna opowieść prosto z Dalekiego Wschodu. Chiny z przełomu XIX i XX wieku targane wewnętrznymi i zewnętrznymi konfliktami, nieustanna walka o władzę, dworskie intrygi oraz obcy nam, Europejczykom, sposób myślenia i postępowania mieszkańców Państwa Środka - wszystko to można znaleźć w tej książce. "Cesarzowa" to jednak przede wszystkim opowieść o dążeniu do władzy absolutnej i o - skądinąd bezsensownym - uporczywym trwaniu przy tradycji na przekór postępowi.

Powieść jest ciekawa, jednak nieco trudna w odbiorze z uwagi na momentami trudny do zrozumienia dla Europejczyka sposób myślenia i hierarchię wartości wyznawane przez Chińczyków. O ile chęć zachowania przez naród chiński własnej kulturowej tożsamości w obliczu nieuchronnego postępu jest dla czytelnika zrozumiała, to jednak motywy działań cesarskiego dworu, tłumaczenie poszczególnych decyzji i ogólna retoryka bohaterów są niejednokrotnie nie do pojęcia. Na przykładzie tej książki można wskazać niemal wszystkie różnice...

Anna | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Tz'u Si była ostatnią cesarzową Chin, panującą przez 46 lat. Pear S. Buck z wielkim rozmachem i wnikliwością przedstawiła jej życie na cesarskim dworze; od wybrania na konkubinę cesarza, poprzez jej związki i wpływy na władcę, walkę o władzę po jego śmierci, wewnętrzne spiski i intrygi w pałacu, ekspansję obcych mocarstw na Chiny, rewolucje ludu przeciw białej ludności i chrześcijańskim misjonarzom. Książka napisana z ogromną znajomością tematu, ukazująca współczesne Chiny, ich zwyczaje, tradycje, relacje z sąsiednimi krajami, życie dworu, polityczne aspekty rządzenia tak wielkim i zróżnicowanym narodem, ale przede wszystkim ukazująca postać ostatniej cesarzowej, kobiety mądrej, ale despotycznej i nieustępliwej, otaczającej się bogactwem i zbytkiem, niekiedy kosztem poddanych, rozwoju kraju, dążenia do nowoczesności. Tak jak poprzednie książki tej autorki, tak i ta pozwala poznać nam kraje Orientu, ich historię, kulturę oraz ludzi. Polecam.

jjon | 2011-10-02
Na półkach: 2011, Przeczytane, Własne, Ulubione
Przeczytana: 01 października 2011

Chiny – przełom XIX i XX wieku. Orchidea, skromna dziewczyna z mandżurskiego rodu, zostaje wybrana przez cesarza Chin na konkubinę i tak rozpoczyna się jej życie w Zakazanym Mieście. Tam zaczyna się jej dążenie krok po kroku do zdobycia najwyższej władzy. Po śmierci cesarza Xianfenga zostaje regentką prawowitego władcy – swego nieletniego wówczas syna. Na kartach historii Orchidea zapisała się jako ostatnia cesarzowa Chin Tzu Si czyli Cixi.

Pearl Buck jak zwykle doskonale odwzorowuje atmosferę tamtych czasów i miejsc. Zakazane Miasto, władcy, kobiety, intrygi, spiskowanie, miłość, samotność, poczucie obowiązku, kobiece emocje – oto co przewija się na kartach tej powieści. Zarówno sfera emocji i uczuć, jak i polityczne wydarzenia zostały doskonale scharakteryzowane. Czasy, w których żyła nie należały do najłatwiejszych dla władcy – trudno było zaskarbić sobie zaufanie poddanych, Europejczycy wchodzili coraz mocniej do Chin, targanych licznymi powstaniami, wojnami. Nie było łatwo o...

Setna_Małpa | 2018-06-23

Co za Kobieta!
Historia cesarzowej Chin. Poznajemy ją jako skromną dziewczynę która zostaje konkubina cesarza. Już za jego życia Orchidea sprawowała faktyczną władzę jako Szara Eminencja. Z czasem została jedyną władczynią Chin z którą się liczono. Manipulantka i wielka Patriotka - książkę tę polecam każdemu - starożytne mądrości w niej zawarte nie straciły na aktualności a obserwowanie drogi jaką musiała przebyć nasza Bohaterka sprawia że zaczynamy się zastanawiać nad własną moralnością. Bardzo spodobało mi się to jak została ukazana inwazja chrześcijaństwa, zło jakie ta religia zasiala na terenie Chin. Wielkie brawa dla Autorki.

boziaczek | 2012-06-15

Wspaniała, barwna historia

Dunya | 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015

Oj, pani Pearl była zdecydowanie jedną z najwybitniejszych pisarek swojego czasu. Wiedziałam to już po lekturze "Pałacu kobiet". Teraz, po przeczytaniu "Cesarzowej" nie mam już żadnych wątpliwości.
Jakież to musi być trudne stworzenie powieści historycznej z tak wnikliwym i jednocześnie ciekawym studium psychiki najpierw dziewczyny, potem kobiety, matki, żony, ukochanej, opiekunki, mentorki, pani i co najważniejsze - cesarzowej.
W gruncie rzeczy władczyni jest przedstawiona jako kobieta o niezwykle silnym charakterze oraz charyźmie, lecz przerażająco samotnym i smutnym sercu...
Jehonala to bardzo tragiczna postać, która za niczym w życiu nie tęskniła, tak jak za miłością.
Nikomu nie życzę choćby namiastki takiej samotności.

Elżbieta | 2015-12-14
Przeczytana: czerwiec 2013

Książka jest pasjonującą opowieścią o ostatniej władczyni Chin. Ukazuje długą drogę, jaką przeszła młoda dziewczyna, córka mandżurskiego urzędnika, żeby najpierw przetrwać na cesarskim dworze, potem wywalczyć sobie mocną pozycję, na koniec zaś rządzić niepodzielnie w imieniu marionetkowych cesarzy. A droga ta okazała się być niekiedy bolesnym, z reguły samotnym bojem, który do tego stopnia zmienił Jehonalę, że jako "produkt końcowy" owego procesu transformacji w niczym nie przypominała naiwnego dziewczęcia, jakie zostało wybrane na podrzędną cesarską konkubinę.
Książka ta jest tym ciekawsza, że pokazuje świat oczami tytułowej bohaterki więc jak nigdzie indziej mamy możliwość poznania jej sposobu myślenia i oceny sytuacji, a także realiów życia na cesarskim dworze. Z wszelką pewnością taki sposób narracji wciąga czytelnika, ponadto ukazuje wiele niuansów polityki tworzonej gdzieś w pałacach Zakazanego Miasta dzięki czemu łatwiej nam zrozumieć przyczynę niektórych z wielu...