Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Casino

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Casino
83-86868-85-6
nicholas pileggi casino
dona

Układ przez wiele lat funkcjonował idealnie: Frank Mańkut Rosenthal, mistrz i szara eminencja hazardu, wnosił spryt i dbał o szczegóły, a Tony Spilotro, mafijny spec od mokrej roboty, zajmował się wymuszeniami. Obaj rządzili Las Vegas i wysyłali do bossów w Chicago walizki pełne dolarów. Do czasu, gdy Mańkut zapragnął całej władzy, Tony zaś - żony wspólnika... Na podstawie książki powstał film, wyreżyserowany przez Martina Scorsese, w którym grają Robert DeNiro, Joe Pesci i Sharon Stone.

Oczytany | 2017-10-11
Przeczytana: 07 października 2017

Po niezłych „Chłopcach z Ferajny” postanowiłem sięgnąć po drugą książkę Nicholasa Pileggi – „Casino”. I niestety znów się trochę rozczarowałem.

Nicholas Pileggi urodził się 22 lutego 1933 w Nowym Yorku. Amerykański pisarz, scenarzysta i producent filmowy pochodzenia włoskiego. Napisał dwie powieści – „Chłopcy z ferajny” („Wiseguy: Life in a Mafia Family”) i „Casino” – o tematyce dotyczącej działania gangów i mafii w Stanach Zjednoczonych. Obie zostały zekranizowane przez Martina Scorsese. Pileggi wraz z Scorsesem był współautorem scenariuszy obu filmów. Obok scenariopisarstwa zajmuje się także działalnością producencką. W 1987 poślubił dziennikarkę i scenarzystkę Norę Ephron (autorkę scenariuszy do takich filmów, jak „Kiedy Harry poznał Sally” i „Bezsenność w Seattle” ), która zmarła w 2012.

Tomek_DeVito | 2012-09-03
Przeczytana: 2009 rok

Książkę przeczytałem oczywiście po obejrzeniu filmu z super trio - De Niro - Pesci - Scorsese. Świetna opowieść. Pileggi odwalił świetną robotę spisując tą historię. Jest kilka "smaczków", które zostały pominięte w filmie.

Także gorąco zachęcam do przeczytania

Jan | 2012-08-27

Książkę kupiłem po obejrzeniu filmu z jednym moich ulubionych aktorów, Robert De Niro. Pomimo tego, że znałem historię, to jednak "połknąłem" ją dosyć szybko.

jdziurman | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Chłopaki z ferajny 10/10. Ale Casino duuużo słabsze. Chaotycznie napisane, przytłacza ilość postaci i nazwisk.

mexcoy87 | 2015-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Ciekawa książka, wszystko na faktach.

Piciu | 2018-11-22
Na półkach: Przeczytane, Ebook