Królowa Wiktoria

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
978-83-04-05015-0
historia, Wielka Brytania, XIX wiek
Łukasz Kuć

Królowa Wiktoria, jedna z najdłużej panujących władczyń Europy, była żoną Alberta Sasko-Koburskiego i matką dziewięciorga dzieci, dzięki którym udało się powiązać koronę brytyjską z innymi dynastiami europejskimi. Nie bez powodu nazywano ją „Babką Europy”. Okres jej rządów, blisko 64-letnich, nazwano epoką wiktoriańską, która stała się synonimem surowej i rygorystycznej moralności. Jednak...

Okres jej rządów, blisko 64-letnich, nazwano epoką wiktoriańską, która stała się synonimem surowej i rygorystycznej moralności. Jednak wbrew powszechnemu mniemaniu królowa nie należała do osób tłumiących emocje i żywiących odrazę wobec wszelkich przejawów życia erotycznego. „Była kobietą o gorącej i namiętnej naturze, która w pożyciu małżeńskim znajdowała niekłamaną >>radość poświęcenianigdy niegasnący płomień, który pali się we mnie i niszczy mnie

Bardzo dobrze napisana biografia Wiktorii- królowej Wielkiej Brytanii, cesarzowej Indii.
Autor przedstawił bohaterkę w bardzo realny sposób , także z jej wadami , słabościami , a nawet dziwactwami.Rządy sprawowała przez 64 lata.Była niezmiernie zakochana w swym mężu Albercie.Miłość do męża przewyższała jej miłość macierzyńską , mimo że była matką dziewięciorga dzieci.
Choć królowa litowała się nad losem pojedynczych ludzi , to nie była jednak zwolenniczką reform . Sprzeciwiała się demokracji oraz równouprawnieniu i walce feministek o prawa kobiet.

Książka napisana jest bardzo ciekawie , przystępnym , prostym językiem , co sprawia , że czyta się ją wyśmienicie.

Nifelinord | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2010 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po ponownym przeczytaniu książki i porównaniu jej na gorąco z Bidwellem, muszę niestety całkowicie zrewidować dotychczasową dobrą opinię na jej temat.

Książka jest jedną z najlepszych biografii mojej ukochanej serii Ossolineum, jakie czytałam - wnikliwa, erudycyjna, dobrze udokumentowana i pełna ciekawostek. Nie można odmówić jej też i tego, że jest niezwykle przyjemna w odbiorze, doskonale napisana i że do jej fragmentów często i chętnie się wraca. Problem w tym, że - na poziomie językowym - jest to bezczelny plagiat z książki Bidwella, którego sam Misztal arogancko nazywa w posłowiu "etatowym wówczas [tj. w PRLu] biografem monarchów brytyjskich", a jego książkę "ukazującą królową i jej panowanie przez pryzmat marksistowskich teorii społecznych i ekonomicznych". A zatem tylko sami Bidwellowie - autor i jego żona-tłumaczka Anna - są fe; ich sformułowania można zaś sobie beztrosko zerżnąć słowo w słowo, czy ma się do czynienia z translacjami cytatów (porównywałam i wiele z nich się...

Joanne | 2013-07-17
Na półkach: Przeczytane, historia, 2013
Przeczytana: 17 lipca 2013

"Królowa Wiktoria" Mariusza Misztala to biografia doskonała. Znalazły się w niej informacje o każdym etapie życia monarchini, jej charakterze, słabych i mocnych stronach, stosunku do rodziny, zwierząt i obywateli. Nie znaczy to wcale, że polityka była tematem pobocznym. Autor zachował prawidłowy balans i poświęcił stosunkowo dużo uwagi zagadnieniom związanym z polityką angielską. W końcu miałam wrażenie, że rozróżniam cechy charakterystyczne rządów Melbourne'a, Disraeliego czy Gladstone'a. Autor nie szczędził także anegdotek związanych z Wiktorią, jej dworem i doradcami. Przybliżył mi także klimat epoki wiktoriańskiej.

Przeczytana: 2015 rok

Bardzo ciekawa, obiektywnie napisana biografia. Królowa nie jest nadmiernie gloryfikowana ani krytykowana. Pokazana jest bardzo "ludzko" z zaletami i słabościami. Dzięki książce poznajemy wiele ciekawostek związanych nie tylko z działaniami politycznymi, ale również z życiem prywatnym królowej. Królowa symbol, przedstawiona jest przez M. Misztala jako królowa-człowiek z wszelkimi słabościami i mocnymi stronami swej natury.

Kasiek m | 2017-04-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Monika | 2011-03-17
Przeczytana: 16 marca 2011

Bardzo przystępnie napisana, pełna wielu ciekawych szczegółów i anegdotek z życia władczyni. Zawiera również fragmenty i cytaty z pamiętnika i listów Wiktorii, jej rodziny i otoczenia. Polecam.

Agata_Adelajda | 2012-09-29

Od lat jestem wierną słuchaczką audycji "Klub ludzi ciekawych wszystkiego". W moim ulubionym cyklu "Kobiety na tronach świata" prezentowana była sylwetka królowej Wiktorii. Ta, panująca 64 lata (zmarła mając blisko 82 lata) władczyni, rządziła imperium, w którym nigdy nie zachodzi słońce wywarła wpływ na losy świata tak bezpośrednio jak i pośrednio (prawdopodobnie mutacja genu odpowiedzialnego za hemofilię zaczęła się u królowej, co pośrednio doprowadziło do upadku carskiej Rosji).
Lektura tej biografii przyniosła mi wiele przyjemności - Misztal bardzo wnikliwie opisuje każdy aspekt życia królowej, jej dojście do władzy, układy ze zmieniającymi się przez lata rządami, lata szczęśliwego małżeństwa, kolejne ciąże, relacje z dziećmi, a w końcu lata żałoby po ukochanym Albercie. Dostajemy przejrzysty portret kobiety pełnej życia, namiętnej, inteligentnej, ale i egoistycznej. Misztal opisuje również sytuację na świecie w całym XIX wieku; wojna krymska, niepokoje w Indiach, polityczne...

Emerald | 2016-09-24
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2016
Przeczytana: 24 września 2016

To moja pierwsza książka o królowej Wiktorii. Nie jest zbyt obszerna, opisuje tylko najważniejsze rzeczy związane z polityką i w mniejszym stopniu z życiem rodzinnym. Brakuje szczegółów, anegdot, ciekawostek, bo raczej tego oczekiwałam po biografii tych rozmiarów. Niestety w czytaniu przeszkadzają też dość częste błędy, m.in. leksykalne.

blankpage | 2017-02-11
Przeczytana: 23 lutego 2017