historia
Elevander

Przedstawiana dwutomowa monografia, wspólny plon badań interdyscyplinarnego zespołu, który w ciągu trzech lat rozrósł się z trzech do ponad dwudziestu pięciu osób, ujmuje sprawy cypryjskie z różnych perspektyw i w aspekcie zarówno synchronicznym, jak i diachronicznym. Archeolodzy, którzy sami na wyspie „kopali” i nadal prowadzą tam badania, prezentują z konieczności tylko w nieznacznej części, imponujący, a nieznany szerzej dorobek archeologii polskiej na Cyprze.

Teksty poświęcone dziejom wyspy kładą nacisk na te wydarzenia i procesy historyczne, które wpłynęły na współczesna˛ złożoną sytuacje˛ wyspy. Książka zawiera pierwszy w języku polskim zarys całkowicie nieznanego w Polsce oryginalnego dorobku literackiego cypryjskich twórców – od epoki antycznej po współczesna˛ (w tym także twórczość Turkocypryjczyków) – ze szczególnym uwzględnieniem problemów wynikających z tak zwanej kwestii językowej, a także z wielokulturowości Cypru i trudnej koegzystencji dwóch społeczności (greckiej i tureckiej). Jest jednocześnie wprowadzeniem do niektórych aspektów kultury ludowej Cypru (tradycyjna obyczajowość, folklor, kuchnia). Wreszcie tropi związki Cypru z Polska˛, przygląda się problemom współczesnej Polonii cypryjskiej, a także szuka śladów obecności Cypru i Cypryjczyków w piśmiennictwie polskim.

źródło opisu: http://www.sublupa.pl/pl/p/Cypr-dzieje%2C-literatura%2C-kultura/259

źródło okładki: http://www.sublupa.pl/pl/p/Cypr-dzieje%2C-literatura%2C-kultura/259

Pierwszy tom zbiorowej pracy poświęconej Cyprowi skupia się na historii oraz archeologii wyspy. Różni Autorzy opisują kolejne epoki w dziejach tej wyspy począwszy od pradziejów aż po czasy współczesne po tureckiej okupacji i fiasku tzw. planu Annana. Poszczególne rozdziały są w dużej mierze wycinkami bardziej szczegółowych prac poszczególnych badaczy, ale to na pewno lepsza metoda niż spisanie całości dziejów cypryjskich przez jednego człowieka (vide "Historia Cypru" M. Misztala). Warto zaznaczyć, że cała praca ma charakter naukowy i jest opatrzona dużą liczbą przypisów. Obok syntetycznego ujęcia dziejów Wyspy Afrodyty kilka tekstów poświęconych jest Polakom (polscy podróżnicy, polscy uchodźcy podczas II wojny światowej, aktualne badania archeologiczne prowadzone przez nasze uczelnie). Myślę, że pierwszy tom pracy "Cypr: dzieje, literatura, kultura" zasługuje na bardzo wysoką ocenę i może się przyczynić do znacznego wzrostu wiedzy na temat tego kraju. Czas zabrać się teraz za tom...

Anna | 2018-05-30
Karolina | 2016-07-25