5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Elevander

Autor w sposób kompleksowy, w naukowym, choć nieco lżejszym stylu, opisuje burzliwe dzieje trzeciej co do wielkości wyspy na Morzu Śródziemnym od czasów prehistorycznych po współczesność. Omawia również rolę Cypru w stosunkach międzynarodowych.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoup.pl/350/Historia-Cypru.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoup.pl/350/Historia-Cypru.html

Zupełnie niedawno dowiedziałem się, że istnieje tak obszerne opracowanie dziejów Cypru. W ciągu wieków Wyspa Afrodyty wchodziła w skład wielu imperiów, które pozwalały jej mieszkańcom na samorządność, a raczej prowadziły politykę mniejszego lub większego wyzysku: dotyczy to tak Rzymu, jak Bizancjum, państw krzyżowych, Wenecji, czy zwłaszcza Turcji. Mariusz Misztal omawia w układzie chronologicznym historię Cypru od prehistorii po współczesność i - co rzadkie w tego typu opracowaniach - procentowy udział wydarzeń z XIX i XX wieku wcale nie jest większy niż całej reszty. Niewątpliwie należy Autora pochwalić za podjęcie bardzo ciekawego i tak naprawdę nie opracowanego wcześniej na gruncie polskim tematu. To największa zaleta tej publikacji.

Teraz trochę o wadach, a tych jest niemało. Przede wszystkim Autor nie jest historykiem, tylko anglistą i to niestety widać. Nie chodzi nawet o brak głębszej analizy procesów historycznych, bo to można wybaczyć opracowaniu o tak szerokim zakresie....

Corvus Corax | 2018-07-08
Rebe | 2018-03-15