Stangret jaśnie pani

Wydawnictwo: Polnord-Oskar
Jola_St

Inne wydania

"Stangret jaśnie pani" to historia życia pięknej, wytwornej kobiety i zakochanego w niej od pierwszego wejrzenia prostego chłopa. Historia namiętności i chłodu, odwagi i niewiary w przyszłość. Wszystko to rzucone na wyjątkowo plastycznie przedstawione tło najpierw wojny, później pełnej paradoksów powojennej rzeczywistości. Czytelnik ma okazję poznać barwny świat polskiej wsi, bardzo...

Czytelnik ma okazję poznać barwny świat polskiej wsi, bardzo odbiegający od zwyczajowych stereotypów - pełen namiętności, brutalności i bezwzględności.

Mimo wielu wątków i pulsujących życiem postaci, najważniejsza jest tytułowa para: zagubiona w nowej dla niej rzeczywistości piękna Olga i nieustępliwie dążący do spełnienia swej miłości Tymon.

źródło okładki: www.wydawnictwooskar.pl

Papusza | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

„Stangret Jaśnie Pani” Stanisławy Fleszarowej-Muskat to książka której akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej i niedługo po jej zakończeniu. Książka została wydana tuż po śmierci autorki w 1989 r. Tytułowa bohaterka, piękna Olga Asarowicz, po ucieczce z obozu w Pruszkowie, szuka schronienia przed Niemcami w okolicznych wsiach. Jest warszawianką z dobrze sytuowanej rodziny, wykształconą, której mąż lotnik walczy nad Anglią. Trafia do miejsca gdzie przed wojną bywała w okolicznych dworkach z rodzicami, ale teraz mieszkańcami są Niemcy. Musi szukać schronienia w chłopskiej chacie, to jedyny ratunek w tych trudnych czasach. Trafia do chaty Tymona Dudy, wdowca z dwojgiem dzieci, Zuzanką i Adasiem, stangreta Jaśnie Pani. Bo niedaleko jest ogromny, stary pałac łęgowski, w którym nadal mieszka polska szlachcianka, tytułowa „Jaśnie Pani”. Tymon postanawia odprowadzić Olgę do dworu wiedząc, że Jaśnie Pani będzie najlepiej wiedziała jak ukryć uciekinierkę z Warszawy. We dworze...

Alina | 2016-03-20
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2016

Lata temu zaczytywałam się w książkach autorki, przeczytałam chyba wszystko. Teraz wracam do tych książek i dalej czytuję je z przyjemnością, nic nie straciły z atrakcyjności. „Stangret jaśnie pani” to jedna z tych powieści. Historia niespełnionej miłości opowiedziana na tle zmian społecznych i obyczajowych odradzającej się po latach wojny Polski. Barwnie przedstawione postawy i zachowania ludzi wobec zmieniającej się rzeczywistości, a mimo dość spokojnej wydawało by się narracji postawy głównych bohaterów wzbudzają wiele emocji. I jeszcze jedna refleksja na zakończenie - wojna potrafiła zniszczyć życie nawet tych co przeżyli.

Ciżemka | 2012-05-20
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Najbardziej podoba mi się pierwsza część ksiązki, w drugiej jest kilka ciekawych sytuacji, a najbardziej trafiona i bardzo aktualna opinia na temat stosunku Polski do wsi. Tymon "zaplątany" we własne ideały, a równocześnie inteligentny - ale naiwny i oniesmielony wobec "Pani nauczycielki". Jej postac jakoś kojarzy mi się z Izabelą Łęcką z Lalki. Na początku wzbudziła we mnie współczucie,ale "z biegiem kartek" wzbudzała we mnie uczucie zdziwienia i zniecierpliwienia. Jakas tak bardzo nierealna i z kamienia.

Diana | 2013-05-21

Czytane wiele lat temu, z tego co mi po tej książce zostało to wrażenie straconej szansy przez główną bohaterkę. Mimo wszytko bardzo miło ja wspominam, czytanie jej skłania ku refleksjom.

Paulina | 2011-08-11

Teraz czytam... po raz kolejny. Bo to dla mnie jedna z tych książek, do których się wraca.

alexia180 | 2014-10-08

Świetna powieść