Poranek Marii i inne opowiadania

Wydawnictwo: Biuro Literackie
Poranek Marii i inne opowiadania
978-83-62006-60-1
proza, literatura, piękna, kobieta,

Szukanie "dla siebie nowego języka", o którym kiedyś mówiła autorka Tlenu, przynosi zaskakujące rezultaty. Przejście od języka poetyckiego do prozy dokonuje się w przypadku Fiedorczuk w sposób radykalny, poprzez odrzucenie wszelkich znamion poetyckości i metafor. Nie zajmuje już autorki kwestia autoteliczności języka i jego statusu względem rzeczywistości. Teraz bowiem na świat pada wyraźny akcent. Jednocześnie pod względem tematyki, tom Poranek Marii i inne opowiadania stanowi swoistą kontynuację motywów charakterystycznych dla jej pisarstwa.

Daria | 2010-10-20
Przeczytana: październik 2010

Byłam niedawno w Muzeum Narodowym. Koleżanka miała darmowe bilety - żal było nie skorzystać. Było nudno, co tu dużo mówić. Ale patrząc na tak zwaną sztukę współczesną, stwierdziłam, że im bardziej coś jest współczesne, tym bardziej tego nie rozumiem. A chyba powinnam. Chyba powinnam rozumieć i wyczuwać ducha naszych czasów. A tu nic. Czarny kwadrat na tle beżowego prostokąta jakoś nic mi nie mówił. Nie krzyczał beznadzieją naszej rzeczywistości. A może to ja jestem głucha.

Czytam poezję współczesną, ale ona też nic mi nie pokazuje - może jestem też ślepa.

Sięgnęłam więc po współczesną prozę z nadzieją, że chociaż ona coś mi powie, pokaże, czymś mnie dotknie. Nie.
Mile się czytało, ale sens, przesłanie jeśli w ogóle gdzieś tam jest, to jest dla mnie niezrozumiały. A może ja po prostu jestem głupia.

Zbiór Julii Fiedorczuk składa się z ośmiu opowiadań:
"Mamo, moje ciało chce tańczyć" (nie rozumiem)
"Imago" (nie rozumiem)

Kate | 2015-03-23
biardyga | 2015-03-09
Dexday | 2014-12-18
Opowieść o poszukiwaniu wolności - przeczytajcie wywiad z Julią Fiedorczuk

Dzisiaj swoje urodziny obchodzi Julia Fiedorczuk - poetka, tłumaczka, pisarka. Debiutowała  tomem poetyckim "Listopad nad Narwią". Jest autorką kilku zbiorów wierszy: "Bio", "Planeta rzeczy zagubionych", "Tlen" i "tuż-tuż", a także zbioru opowiadań "Poranek Marii" oraz powieści "Biała Ofelia". Na początku lutego ukazała się jej nowa powieść „Nieważkość”.