Sceny łóżkowe

Wydawnictwo: Ha!art

W notach autorskich Adama Wiedemanna pisanych pod koniec lat 90. można było przeczytać ? prozaik, poeta. Z czasem jednak ów prozaik coraz częściej zaczął pojawiać się na drugim miejscu, za poetą, a nawet znikać. Ostatni zbiór opowiadań Wiedemann ogłosił siedem lat temu. Był nim nominowany do NIKE (podobnie zresztą jak prozatorski debiut Wiedemanna) ? Sęk Pies Brew . Później zdawało się, że energia opowiadania prostych historii, w jakich celował autor Wszędobylstwa porządku skanalizowana została w jego felietonach ? ?Przekrojowym? Dzienniku duszy i ?ResPublikańskim? Dzienniku ucha . Być może to prawda. Być może rzeczywiście milczenie Wiedemanna-prozaika wiązało się z tym, że tematy, które mogły się stać kanwą opowiadań eksploatowane były w innych tekstach ? felietonach, recenzjach, wierszach. Na pewno jednak nie wszystkie. Sceny łóżkowe to długo oczekiwany powrót Wiedemanna jako autora prozy. Notowane gdzieś przy okazji, w wolnych chwilach sny układają się w dziennik nocnych wycieczek po miejscach i ludziach rzeczywistych, ale wrzuconych w nierealne sytuacje. To proza podobna do tej, którą czytelnik zna z tomów Wszędobylstwo porządku czy Sęk Pies Brew , różna jednak od niej o 180 stopni. O tej różnicy na okładce książki pisze Wojciech Kuczok: Proza Adama Wiedemanna pod koniec ubiegłego stulecia odświeżała poetykę oczywizmu, czyli sure-realizmu. W ?Scenach łóżkowych? Adam posługuje się sure-realizmem onirycznym: we śnie oczywiste jest wszystko, co nierzeczywiste. Autor sprawia wrażenie, jakby posiadł umiejętność zapisywania snów w postaci krynicznej, niezmąconej świadomością przebudzenia. W dodatku wciąż się przez sen uśmiecha, i jest to uśmiech szczególnie zaraźliwy. Jakże piękny musi być mózg, który wygenerował w stanie spoczynku takie historie? Dla mnie Adam Wiedemann mógłby w ogóle nie wychodzić z łóżka.

Raita | 2010-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2010

niesamowite, co człowiekowi może się przyśnić. sny Adama Wiedemanna są cudownie nienormalne i nierealne.
Niezapomniana była też mina mojej mamy na jej widok na moim stole.

beautyandabook | 2015-02-27

Nie do końca rozumiem tak niską średnią ocen na portalu. Książka nietuzinkowa, ale niezła. podczas lektury zastanawiałam się, czy autor rzeczywiście tak pilnie spisywał sny, tak dobrze pamiętał wszystkie szczegóły. Jeśli nie, to ile musiał już na jawie wymyśleć i dopisać? Może to nie do końca rozsądne rozważania, ale nie przeszkadzało mi to cieszyć się stylem pisania Wiedermana. Odpowiadała mi ta forma opowiadania snów. Szybka, zwięzła, odpowiednia do nielogicznych wydarzeń i zjawisk. Dobra do czytania w spokojniejszych miejscach. Może nie "podjarałam" się tą książka, ale cieszę się, że się na nią natknęłam. Dla mnie solidne 6,5.

Irimias | 2015-11-16
Eva_Scriba | 2015-08-18