Drugie życie doktora Murka

Cykl: Doktor Murek (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
83-218-0837-9
Jola_St

Znajdziesz w nich, Czytelniku, opis wykwintnych salonów i nędzy warszawskich zaułków, sławy i blichtru, namiętnych miłości i nikczemnych zdrad.

Dzisiaj trzymasz w ręce opowieść o dalszych losach doktora Murka, który zaznawszy całej nędzy i upodlenia, zdrady i zbrodni, próbuje wieść podwójne życie, mające mu zapewnić spokój i dostatek.

Wojciech Gołębiewski | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

"Poćciwy" doktor Murek zmądrzał, przyłączył się do bandytów, ale: /str.18/

"Nie mógł nacisnąć cyngla, nie mógł zabić. Próba zawiodła.
Bandytą być nie potrafię..."

Okazało się, że potrafi, i to nie tylko bandytą, a nikczemnym łajdakiem i wszystkim najgorszym co ludzka wyobrażnia jest w stanie stworzyć. Ale nie mogę Państwu ani pół słowa zdradzić, by nie psuć lektury, a powiem tyle, że jest pierwsza w nocy, a ja od pięciu godzin nie wstałem od stołu, póki nie doczytałem do końca.
Świetna, pasjonująca opowieść, o wiele lepsza od pierwszej części, a ja Państwa tylko uraczę anegdotą o awansie społecznym: /str.308/. Nuworysz...

".....pytał.. ..swego sekretarza, czemu to się dzieje, że czuje się nieswojo w środowisku burżuazyjnym. Sekretarz na to odpowiedział:
-Bo panu brak dwudziestu czterech lat gimnazjum
-Jak to dwudziestu czterech - zdziwił się milioner - ...

Viola Bu | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

Głównym bohaterem „Drugiego życia doktora Murka” jest sumienie. Kontynuując losy bohatera, Tadeusz Dołęga-Mostowicz przedstawia odwieczny problem ludzkości: walkę dobra ze złem. Jest to książka o motywach oraz wyborach pomiędzy nimi i z odpowiedzią na końcu powieści.
„Sądzę, że każdy ma zło i dobro, a od jego woli zależy, co w sobie spotęguje, a co zagłuszy”.

Przemysław Zyra | 2018-04-10
Na półkach: X2018, Przeczytane, Posiadam, Polecam
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Od razu po lekturze pierwszego tomu przygód doktora Murka zabrałem się do tej lektury. Liczyłem na wyjaśnienie kilku wątków z pierwszej części - szczególnie dlaczego doktor Murek został zredukowany. I mimo początkowego przeświadczenia, że autor zapomniał o części dawnych postaci i dawnych losów - wiele rzeczy się wyjaśnia - nie zawsze tak, jakby oczekiwał czytelnik. Dalsze losy Doktora Murka splatają się z losami Miki, Niry. Niestety okazuje się, że nieugruntowane poglądy młodego Murka nie zostały z nim na długo a kompas moralny bardzo mu się zwichrował. Mimo pewnych przejawów posiadania sumienia i podrywów serca brnie dalej w swoje zawikłane i brudne sprawy.
Zakończenie w pewien sposób mnie ucieszyło. Nie żebym komukolwiek źle życzył. Ucieszyło raczej ze względu na triumf logiki świata. Jedne działania prowadzą do takich rezultatów a inne do innych. Mam wrażenie, że dzisiejsze kino zarzuciło całkowicie posługiwanie się logiką i konsekwencjami podając widzom wynaturzony obraz...

ira | 2018-01-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Druga część historii o doktorze Murku rzeczywiście jest znacznie bardziej dynamiczna i obfitująca w wydarzenia, ale dla mnie nie były zaskakujące ani zwroty akcji, ani jej finał.
Szkoda wielka, że tak się skończyło, mimo wszystko kibicowałam mu jakoś...

Michal | 2014-06-09
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Książka pt.: „Drugie życie doktora Murka” przedstawia dalsze losy Franciszka Murka, pracownika magistratu prowincjonalnego miasteczka, który w następstwie niesłusznego oskarżenia o przynależność do nielegalnej organizacji politycznej postanawia walczyć o swoje dobre imię.

Pierwsza cześć dylogii („Doktor Murek zredukowany”) to w głównej mierze oskarżenie pod adresem niesprawnego aparatu państwowego, którego działaniem kieruje pomówienie, kolesiostwo oraz wyjątkowa obojętność na losy obywateli. Przejmującym podsumowaniem pierwszego tomu jest audiencja u Skupińskiego dzierżącego tekę ministra sprawiedliwości. Na pytanie Murka o możliwość lepszego spożytkowania jego wiedzy i doświadczenia minister odpowiada: „Mamy niestety nadmiar inteligencji. Z czasem to się wyreguluje.”

Chyba właśnie w tym momencie zostaje przelana czara goryczy, bowiem już wkrótce Murek obiecuje sobie porzucenie wszelkich zasad i wyrzeczenie się dylematów natury moralnej. Drugi tom cyklu o doktorze Murku...

Mig-Mig | 2017-02-04

Druga część książki o losach doktora Murka bije na głowę pierwszą część , przez którą trzeba jednak przebrnąć , bowiem jest ona kluczowa w zrozumieniu rysu psychologicznego głównej postaci.
W drugiej części jest wszystko : romans , intryga, zbrodnia , wielkie interesy, wielkie przekręty , wielka tragedia, wielka miłość .
Zakończenie również jest zaskakujące.
Książka stawia przed nami również ciekawe zapytania natury dobra i zła , wolnego wyboru , odwrócony syndrom ofiara - oprawca , wiele pytań natury moralnej .
Polecam przeczytać :)

pippi | 2013-10-24
Na półkach: Przeczytane, 2014

W drugiej części serii o doktorze Murku poznajemy bohatera, który z ofiary przeobraża się w kata. Cały bagaż życiowych doświadczeń, jaki nabył przez lata, sprawił, iż stał się on typem człowieka, którym dawniej pogardzał. Cynizm, wyrachowanie, podwójne życie, względna moralność (o ile momentami można mówić o czymś takim w jego przypadku) nie wróżą niczego dobrego...

ewel70 | 2015-06-11

Niestety ta pozycja Dołęgi- Mostowicza sprawiła, że męczyłam się całą powieść. Moim zdaniem tytuł powinien brzmieć "Podwójne życie doktora Murka"...Zarówno doktor Murek jak i doktor Klemm nie wywarli na mnie żadnego wrażenia. Wręcz irytowało mnie, że nie został zdemaskowany za te swoje kłamstwa. Wszechobecne kobiety w jego życiu- Karolka (cz.I), Nira, Arletka, Tunka czy Mika- czy on którąkolwiek kochał?

Jedynie zaskoczyło mnie zakończenie i...cieszę się, że właśnie tak się skończyło.

kzna | 2012-10-14
Przeczytana: 14 października 2012

nie jest najgorsza.
stylizacja językowa trochę łatwiejsza do przyjęcia.

idealnie przedstawia losy człowieka zgnojonego przez rzeczywistość.
nie wyciska łez, ale daje do myślenia.

Mateusz Wójtowicz | 2019-04-25
Przeczytana: 2017 rok

Druga część dylogii - myślę, że równie udana, jak pierwsza. Tragiczny, sam sobie winny bohater i ciekawy opis środowiska bezdomnych z okresu XX-lecia międzywojennego.