Dwa końce świata

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
83-05-12513-0
satyra
Ysabell

"Powieść o tematyce fantastycznej znakomitego pisarza, nie wydawana od 1937 roku. Przedstawia w niej autor katastroficzną wizję zagłady ludzkości, dokonanej za pomocą Niebieskich Promieni przez metodycznego i bezwzględnego szaleńca, Hansa Retlicha, który uważa się za odnowiciela świata i usiłuje zepchnąć człowieka i jego cywilizację z powrotem do jaskini. Przeciwieństwem owego ludobójcy jest...

Przedstawia w niej autor katastroficzną wizję zagłady ludzkości, dokonanej za pomocą Niebieskich Promieni przez metodycznego i bezwzględnego szaleńca, Hansa Retlicha, który uważa się za odnowiciela świata i usiłuje zepchnąć człowieka i jego cywilizację z powrotem do jaskini. Przeciwieństwem owego ludobójcy jest przypadkowo ocalały od zagłady skromny subiekt księgarski z Warszawy, cokolwiek nieporadny życiowo, ale energicznie broniący tradycyjnego systemu wartości.
Książka stanowi atrakcję lekturową, napisana jest bowiem z polotem i pomysłowością fabularną, z prawdopodobieństwem naukowo-historycznym, a jednocześnie z poczuciem humoru i dystansu intelektualnego zarówno wobec starej poczciwej ludzkości, jak i usiłujących ją przekształcić systemów totalitarnych."
[opis z okładki, Książka i Wiedza 1991]

Voudini | 2014-08-10

Bardzo poważna satyra. Pod płaszczykiem historyjki o zagładzie ludzkości przy pomocy Niebieskich Promieni przez szaleńca Retlicha, wyraził Słonimski swe dojmujące (i prorocze) obawy o przyszłość zachodniej cywilizacji. Lektura jest ciekawa i dowcipna, ale literacko mnie nie przekonuje.

wicher_Lab | 2015-03-08

1. Lekko napisana wizja zagłady ludzkości.
2. Inteligentne nawiązania do poczynań sąsiadujących z nami dyktatorów.
3. Humor na wysokim poziomie (nie narzucający się).
4. Brak błyskotliwego zakończenia.

Mile jestem zaskoczony tą książeczką.

kula87 | 2013-02-06

Saaaaaatyrrrrrrr!:D Świetna satyra, w cudownym starym stylu.

michaltrudny | 2018-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2018