W kręgu Hitlera

83-05-11688-3
hitleryzm, faszyzm, Hitler
historia
Evelyne

"W kręgu Hitlera" to książka zawierająca zbiór felietonów Mariana Podkowińskiego poświęconych różnym ludziom z otoczenia wodza III Rzeszy. Autor podchodzi do tematu odbiegając często od utartych schematów, przytacza wypowiedzi, fragmenty pamiętników i wspomnień rzucając nowe światło na wiele spraw lub weryfikując nieścisłości.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

paweł | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Autor, opisuje sylwetki ludzi z najbliższego otoczenia Hitlera.Okres międzywojenny,o dochodzeniu do władzy jaki i powojenny.Dużo ciekawych relacji z którymi warto się zapoznać.Jeden minus,to że trąci minioną epoką troszeczkę.

Adrian F | 2017-09-12
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 06 września 2017

Dosyć toporna w odbiorze. Pomimo to dla miłośników historii warta przeczytania. Sporo rzeczy powszechnie znanych, sporo wydaje mi się nierzetelnych. Trzeba brać przez sito. Ogólnie książka pisana bardzo ostrożnie. Nie potrafię tego dobrze wytłumaczyć, myślę że czytelnik zrozumie o co mi chodzi podczas lektury. Na uwagę zasługują pamiętniki z kampanii wrześniowej, przyjemnie czyta się o porażkach i złym samopoczuciu nacierających Niemców.

Artur Schodziński | 2014-11-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 listopada 2014

Autor na własnej skórze doświadczył koszmaru wojny. Dotknęły go skutki decyzji opisywanych przez niego zbrodniarzy. Smutne to, że znając fanatyzm reżimu nazistowskiego tak wiernie służył jako oddany dziennikarz krwiożerczemu komunizmowi. Czym zasłużył na krytykę Kisielewskiego i Tyrmanda.
Książka opisuje najbliższych współpracowników Hitlera, tych którzy doprowadzili go do władzy oraz tych, którzy wiernie mu służyli. Można tu znaleźć wiele ciekawych faktów - autor przebywając w Niemczech miał dostęp do źródeł. Zaciekawił mnie opis walk na rodzinnej ziemi zamojskiej.
Na uwagę zasługuje pominięcie wszystkich kwestii związanych z ZSRR, jakby nie były istotne w polityce III Rzeszy. Natomiast skrupulatnie opisuje podpisanie konkordatu. I przy tej okazji pojawia się Joachim von Ribbentrop. Autor opisuje Kampanię Wrześniową i ani słowem nie wspomina o agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Ten zabieg ukazuje bardzo wybiórcze podejście do prawdy historycznej. Rozumiem, że książka...

Koval | 2012-08-20
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 28 lipca 2012

Podczas zajmowania się Drugą Wojną okres dwudziestolecia międzywojennego jest zazwyczaj pomijany. Często bagatelizuje się te dwie dekady i przechodzi możliwie najszybciej do samych działań wojennych, które nie da się ukryć, że od dawna cieszą się wielką popularnością. Okazuje się jednak, że przed Wojną było równie fascynująco, czego z całą mocą dowodzi książka Podkowińskiego.

Dzieło należy do drugiej kategorii opowieści o Hitlerze. Pierwsza, to ta zajmująca się stricte walkami i sytuacją od ’39 roku. Tutaj mamy opisane wydarzenia z okresu zaraz po pierwszej wojnie światowej i sięgające miejscami do 1942. To, co uderza to wątpliwości, które pojawiają się przy wydawaniu podobnych pozycji. Istnieje bowiem teoria jakoby ludzkie przedstawianie zbrodniarzy wpływało na ich odbiór w społeczeństwie. Innymi słowy, jeśli pokaże się takiego Hitlera jako normalnego człowieka (być może chorobliwie ambitnego i żądnego władzy), a nie psychopatę z pianą toczącą się z ust, to ogólny wydźwięk w...

Grażyna | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Matacz | 2011-09-20

Książka historyczna opisująca najbliższych współpracowników jak i samego Führera. Raczej dla ludzi interesujących się II wojną światową. Dużo ciekawych faktów o największych zbrodniarzy w historii.
Czyta się dobrze jak na ten typ literatury.

tweety9405 | 2015-09-22
Przeczytana: 22 września 2015

Podjęty temat w książce, co ważne- trudny temat, napisany jest przystępnym językiem (może dlatego pochłonęłam w dwa dni). Polecam dla osób, które zagłębiły się wcześniej w biografię Hitlera. Ja sama po tej lekturze postanowiłam zapoznać się bliżej z postacią Heinricha Himmlera, a raczej z jej życiorysem i poglądami politycznymi.

Mimo, że czytałam tę książkę już dość dawno temu, pamiętam,że czytało mi się ja bardzo dobrze. Napisana w przystępny, zrozumiały sposób.

| 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Treść: 6
Forma: 4

Joanna Chmielewska | 2015-12-27
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Nie mogłam przebrnąć pierwszych 100 stron.