100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości

100 : a ranking of the most influential persons in history
83-7129-028-4
biografie,
Kornelia

Po ukazaniu się w 1987 roku pierwszego wydania książki Michaela Harta 100 postaci... krytycy zarzucali Autorowi, że ośmielił się nie tylko rozstrzygać które osobistości wywarły największy wpływ na dzieje świata, lecz i subiektywnie je klasyfikować. Wbrew zastrzeżeniom krytyków książka odniosła ogromny sukces; sprzedano dziesiątki tysięcy egzemplarzy. Autor z czasem doszedł do wniosku, że od...

Wbrew zastrzeżeniom krytyków książka odniosła ogromny sukces; sprzedano dziesiątki tysięcy egzemplarzy. Autor z czasem doszedł do wniosku, że od napisania książki ranga niektórych jej bohaterów wzrosła, innych zmniejszyła się, a pewne nazwiska - pierwotnie pominięte - zajaśniały nowym blaskiem.
Sumując w poszczególnych biografiach informacje o najbardziej wpływowych przywódcach politycznych i religijnych świata, wynalazcach, filozofach, pisarzach, artystach i odkrywcach - Michael Hart prezentuje nowe spojrzenie na historię i współczesność...

Booka | 2011-12-13
Przeczytana: 02 lipca 2011

Choć tytuł wskazuje na opis 100 postaci to w rzeczywistości ranking ten zawiera 100 i więcej postaci (bo są jeszcze wielcy "spoza listy stu").
W tym zbiorze znaleźć można wielkich przywódców, polityków, wynalazców, którzy wpisali się w dzieje ludzkości. Obok ludzi nauki i polityki nie zabrakło też kilku ze świata sztuki (jak na przykład William Shakespeare - zresztą chyba najdłuższa biografia w tym zbiorze i... jedna z najciekawszych jak dla mnie:-)
Polecam szczególnie, jeśli ktoś ma napisać referat w szkole, ale tez do poczytania dla siebie.

Roman Dłużniewski | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Każdy może sam ułożyć swoją listę, ale tę książkę warto przeczytać i warto mieć. Krótkie, wręcz encyklopedyczne notki o postaciach, których wpływ na historię ludzkości na pewno był niemały.

Logun | 2014-04-28
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Ranking 100 najwybitniejszych ludzi w historii. Już sama idea wydaje się być nieco kontrowersyjna tym bardziej że autor nie tylko wytypował pierwszą setkę ale i pokusił się o ułożenie ich od najważniejszego w dół. I to jest chyba też najsilniejszy punkt tej książki, próba umotywowania przez autora dlaczego dana postać znalazła się w danym miejscu. Same biografie siłą rzeczy nie są specjalnie bogate ze względu na objętość książki, ale też każda z tych postaci dorobiła się biografii dalece większych niż cała opisywana tu książka. Po książkę tą warto mimo wszystko sięgnąć choćby po to aby sprawdzić czy któreś nazwisko nie brzmi obco, bo abstrahując od kolejności wszystkie opisane w niej postaci znać warto.

MissBrasil | 2014-01-18

Książka to zbiór biografii postaci,które zdaniem autora miały najwiekszy wpływ na dzieje świata.Są tu więc i znani artyści,naukowcy, politycy,filozofowie czy przywódcy religijni.Nie każdy musi się zgadzać z kolejnością hierarchii autora czy z jego wyborem,ale nie o to przecież autorowi książki chodziło,myślę,że w przystępny i ciekawy sposob pragnął po prostu przybliżyć nam życie i losy znanych osobistości a także ukazać,że niezależnie od czasów w których przyszło im żyć potrafili wiele osiągnąć i na stałe wpisać się na karty historii.

Mateusz | 2011-04-07

Książka bardzo pomocna w czasach edukacji szkolnej (biografie wodzów, królów, naukowców, polityków, itd.), kompendium wiedzy o najważniejszych postaciach, które w historii naszej planety zapisały się na stałe.

Jarosław Wiśniewski | 2014-07-24

Ciekawa książka zawierająca krótkie biografie ludzi mających ogromny wpływ na dzieje ludzkości. Atutem dodatkowym jest swoista i dość subiektywna lista tych nazwisk wybranych przez autora książki. Autor ocenia wpływ każdej z postaci na ludzkość i umieszcza ją w odpowiednim miejscu na tejże liście. Dlaczego (według Harta) Arystoteles miał większy wpływ na dzieje ludzkości niż Adolf Hitler? Warto sprawdzić. Interesująca lektura.

Seweryn95 | 2014-07-01

Ranking 100 ludzi, którzy według autora najbardziej wpłynęli na losy ludzkości. Pozycja ciekawa, biograficzna lecz jak każdy ranking, trochę subiektywna.

Dla głodnych wiedzy na pewno się przyda, czas przeznaczony na jej przeczytanie nie był czasem straconym.

Oskar | 2014-09-19

Kiedy wieczorem zamiast beletrystyki pragnę sięgnąć po książkę popularnonaukową, a czasu na obszerne lektury jest niewiele, to często zabieram "100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości".

To książka napisana niezwykle przyjemnie i prosto, w ciekawy sposób przedstawiająca ludzi, którzy mieli wręcz nadzwyczajny wpływ na swoją epokę, a czasem i losy przyszłych pokoleń. "100 postaci..." to rodzaj rankingu, nie umniejsza on jednak istocie pozycji.

Autorowi należą się wielkie brawa, nie tylko za to, że podjął się wyzwania niezwykle ciężkiego, jakim jest wskazanie tytułowej "setki", ale także wprost objaśnia czytelnikowi, że liczba 100 jest zbyt mała, by ująć w niej w wszystkie ważne osobistości.

Tak jak inne "100 naj..." to dobre wprowadzenie i zachęta do lektury innych książek na temat wymienionych postaci.

Berenika_Rebeka | 2014-01-07
Przeczytana: 2012 rok

Mam zastrzenia co do tego, na którym miejscu znalazły się niektóre osoby.

| 2013-09-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 19 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Biografie i informacje o najbardziej wpływowych przywódcach politycznych i religijnych świata, wynalazcach, filozofach, pisarzach, artystach i odkrywcach. Wszystko ułożone według rankingu z którym można się nie zgodzić. Znajdziemy tu osoby które według autora przechylily szalę dziejów, zmieniały bieg historii, decydowały o wzlotach i upadkach cywilizacji.