W kamiennym kręgu

Ciranda de pedra
83-08-02329-0
telenowela brazylijka, romans
Dzieckokwiatu

W tej powieści autorka z wielką maestira kresli postać zagubionej i wyobcowanej ze świata dorosłych dziewczynki. Z dużą wnikliwością pisze o charakterach młodych ludzi, co było jak na owe czasy bardzo odważne, bo dotykało tematów "tabu"

renavera | 2016-06-14

Opowieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości w plątaninie sprzeczności i kłamstw. Brazylijska "Panna nikt".

książek: 2028
Monika | 2011-08-09
Przeczytana: 09 listopada 2010

"W kamiennym kręgu" znalazłam już całkiem dawno w zapomnianych zbiorach mojej rodzinnej biblioteczki. Zapomniana, czekała najwidoczniej na odpowiedni moment, bym ją odkryła i uratowała od zapomnienia. Może to było przeznaczenie, że akurat teraz, po tylu latach sięgnęłam po nią i zostałam pochłonięta bez reszty? Nie wiem- jedno jest jednak pewne, już na zawsze pozostanie w moim sercu.

Autorka w niesamowicie przejrzysty sposób opisuje losy dziewczynki- Virginii, która mieszka razem z matką- piękną córką sławnych brazylijskich aktorów, chorą psychicznie i Daniela- lekarzem, który opiekuje się chorą matką i pała do niej silnym uczuciem. Z powodu owej, tajemniczej choroby młoda Virginia musi opuścić dom swego "wuja" Daniela i przenieść się do domu swojego ojca, który nigdy nie ma dla niej czasu. Virginia jest zachwycona kosztownym wystrojem, strojami, które otrzymuje i możliwością przebywania ze swoimi starszymi siostrami Oktawią i Bruną- niestety sielanka szybko się kończy i...

Koraline | 2011-06-30

Książka leżała na półce bardzo długo. Jeżeli się nie mylę, to na jej podstawie kręcono telenowelę czy serial.
B z d u r a.

Lektura ta nie zachwyciła mnie niczym. Może postać Konrada powinna zasłużyć na większą uwagę, ale jak na złość to nie on był postacią główną.

Odkładam na półkę: Przeczytałam i omijam szerokim łukiem.

sparklyangel | 2013-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Poszukując jakiejś wartościowej literatury na wakacje, przypadkiem natrafiłam na tę właśnie książkę. Tył książki nie powiedział mi nic a nic o jej treści więc zaczęłam ją czytać. I jestem strasznie zawiedziona.
Świat opisany oczyma Wirginii do najciekawszych nie należał. Dziewczynka odsunięta jest na tzw. boczny tor. Trochę pokrzywdzona przez los, odkrywająca jak wielkimi obłudnikami są członkowie jej rodziny. Jej siostra Bruna to dziewczyna czytająca Biblię, wierząca głęboko w Boga. Z pogardą mówi o zdradzie matki. Lecz po kilku latach sama zaczyna zdradzać Afonsa. Ten z kolei czuje, że nie jest do niczego potrzebny. Przy żonie trzyma go tylko ich mała córeczka. Ma nadzieję, że Wirginia będzie potrafiła obdarzyć go wielkim uczuciem. Oktawia kolejna z jej sióstr ma bladą cerę i blond loki. Wykorzystuje wielu mężczyzn. Nasza główna bohaterka przekonana jest, że będzie w przyszłości z Konradem. Natomiast ten chłopiec skrywa przed całym światem uczucie do Wirginii. Pozostała jeszcze...

Raven | 2013-07-07

Pamiętam z dzieciństwa jak moja mama oglądała tę telenowelę, zawsze wtedy wyganiała mnie z pokoju, bo przecież to nie dla dzieci. Więc kiedy dorwałam książkę w bibliotece, pomyślałam "Muszę to przeczytać! Nareszcie dowiem się o co chodzi, co jest z tym kamiennym kręgiem?". Niestety książka nie zachwyca, nie podobała mi się ani troszeczkę, jak dla mnie jest po prostu nudna. No może przesadziłam, nie nudna ale wydaję mi się, że czegoś tam brakuje. Nic nie porywa i nie robi wielkiego wrażenia. Przeczytałam, rozwiałam swoją ciekawość, a jednak więcej do niej nie wrócę.

olaf2009 | 2016-02-13
Przeczytana: 10 lutego 2016

Nigdy bym nie sięgnął sam gdyby nie tytuł i ciekawość. Skoro już, to jednak warto było przeczytać, że względu na ciekawy sposób narracji - opisywany świat dorosłych widziany oczami dziewczynki; o wydarzeniach nie dowiadujemy się wprost, tylko na podstawie wypowiedzi innych. lub z samych przeżyć głównej bohaterki. Nie bardzo pamiętam serial, ale raczej z książką ma chyba niewiele wspólnego.

chickencoop | 2013-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2013

Nie mam tej powieści absolutnie nic do zarzucenia. wciąga a dodatkowo sprawia, ze człowiek musi się zatrzymać i pomyśleć... :-) polecam, nje rozumiem tych niskich ocen!

elza6351 | 2012-07-23

Beznadziejna książka ;)