La Maison de Claudine
Marek

"Dom Klaudyny" i towarzyszące mu inne wspomnienia,które składają się na ten tom, to wyprawa Colette do kraju lat dziecinnych. Wyprawa długa, rozłożona na lat ponad dwadzieścia. Pierwsze francuskie wydanie "Domu Klaudyny" nosi datę 1922, trzy dalsze opowiadania zatytułowane "Sido" wyszły w roku 1929, ostatnie, "Wesele", w roku 1943. Sama autorka powiada w przemowie: "pisarz, jeśli dożyje późnych lat, zwraca się pod koniec ku przeszłości i albo jej złorzeczy, albo się nią rozkoszuje. Byłam dzieckiem ubogim i szczęśliwym...".

Kolejny tom Colette, jaki ukazuje się w przekładzie polskim, jest więc wyprawą po szczęście dzieciństwa, po to by się tym dzieciństwem cieszyć, z perspektyw lat rozkoszować. Pisząc "Dom Klaudyny" miała Colette lat blisko pięćdziesiąt. "Wesele" - wspomnienie o własnym ślubie - napisała jako siedemdziesięciolatka. Prowadziła tę długą wyprawę w krainę swojej burgundzkiej młodości piórem pisarki doświadczonej już i wytrawnej, piórem pozornie tylko lekkim.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: www.bialykruk.com.pl

Bacha85 | 2013-04-27
Przeczytana: kwiecień 2013

Zacznę od tego, że książka nie ma nic wspólnego z Klaudyną!

Jest piękna, subtelna i urocza. Składa się ze zbioru anegdot, które wyłaniają się z przeszłości pisarki tworząc bardzo przyjemną kompilację. Jest w niej dużo zwierząt, przyrody i zwykłych (bądź niezwykłych) relacji między autobiograficzną narratorką a otaczającą ją rodziną.
Bardzo mi się podobała, była lekka i wysmakowana.

artdeco92 | 2011-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2011

Wszędzie kwiaty i koty. Wszędzie zapachy, smaki, delikatny wietrzyk. Krótkie teksty, każdy jak bukiet ziół, jak wyprawa w krainę szeleszczącego, ciepłego domu. Idealna na odparcie miastowego zgiełku, stresu.
Litery, słowa, obrazy o niepowtarzalnym, delikatnym, niecodziennym już dziś smaku, który nie jest wyrafinowany, ale przez to w dzisiejszych czasach bardzo egzotyczny.

EnfantTerrible | 2012-10-31
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012.
Przeczytana: 27 października 2012

Przyjemne. Jedynie tyle mogę powiedzieć. Styl Colette jeszcze nigdy poważnie mnie nie zawiódł. Tak, zdecydowanie przyjemne, a miejscami ocierające wręcz o synestezję.

Monika | 2012-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2012

W pozostałych częściach Klaudyny jestem zakochana, ale ta strasznie mnie wynudziła.

tilia | 2016-12-26
Na półkach: Colette, Ulubione, Przeczytane

Ciepła. Do wielokrotnego czytania.

Camille | 2016-11-28
| 2016-11-19