Manga - 1000 lat historii

Mille ans de manga
978-83-0115-616-9
sztuka
Tari

Nie sposób nie zauważyć jaką popularność na całym świecie zdobywa manga. Czemu zawdzięcza swój sukces? Jak powstało słowo "manga" i co oznacza? Czym japońskie mangi różnią się od komiksów europejskich czy amerykańskich, że aż tak przyciągają uwagę? Jak i kiedy się narodziły? Odpowiedzi na te pytania należy szukać w kulturze starożytnej Japonii, gdzie dzieła sztuki zawsze były pełne humoru....

Odpowiedzi na te pytania należy szukać w kulturze starożytnej Japonii, gdzie dzieła sztuki zawsze były pełne humoru. Historia tej niezwykle żywej formy ekspresji jest owocem długiej tradycji artystycznej. W obecnej książce manga ukazana została w całym swym bogactwie i różnorodności: od komicznych postaci z malowideł i iluminowanych zwojów emaki z XII wieku do współczesnej formy komiksów Tezuki Osamu – "boga mangi" czy demonów wypełniających powieści Mizukiego Shigeru.

Wyprawa do źródeł mangi pozwala lepiej zrozumieć czemu ta masowa produkcja – uwielbiana zarówno przez dorosłych jak i dzieci – stanowi tak ważną część japońskiej kultury.

MaiTakeru | 2011-05-28
Na półkach: Przeczytane, Historia

Wielka szkoda, że w stosunku do ogromnej ilości informacji nt. najstarszych źródeł sztuki komiksowej w Japonii tak mało jest w tej pozycji informacji na temat rozwoju mangi w ostatnich dziesięcioleciach - przecież to właśnie wtedy komiksy japońskie zdobyły światową popularność, bez której (obawiam się) ta książka w ogóle by nie powstała. Warto byłoby zastanowić się, skąd wzięła się ta nagła popularność.

Fawellotte | 2013-04-23

Mangą interesuje się już od bardzo dawna. Wiedzę o tej ciekawej sztuce zgłębiam na najróżniejsze sposoby tj. czytam czasopisma, szukam w internecie rysunków, oglądam filmy i kreskówki (Naruto

Kanra | 2016-12-06
Na półkach: Książki, Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Książkę czyta się w miarę płynnie, natomiast nie wiem z czyjej czy polskiej czy zagranicznej, obfituje w błędy, a niektóre wątki są dla mnie napisane albo niezrozumiale albo wręcz wplecione w inny z czego powstaje miszmasz. Ogólnie rzecz ujmując gdyby nie to, że książkę czytałam w celach naukowych, postawiłabym wyższą ocenę, bo jak wspominałam dobrze się czyta, ale zagłębiając się można się zgubić i nieźle wkurzyć za błędy.

yokopoko | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017