Axis Powers Hetalia 1

Tłumaczenie: Agata Gruszecka, Sandra Longa
Cykl: Axis Powers Hetalia (tom 1)
Wydawnictwo: Studio JG
ヘタリア Axis Powers
komiksy
Deimon

Hidekaz Himaruya opowiada o historii współczesnej, którą tworzy konflikt interesów i charakterów. Bohaterami są państwa świata, przedstawione jako ludzie z krwi i kości (!), z niepowtarzalną osobowością oraz setką wad i dziwactw utrudniających pokojową egzystencję z sąsiadami?. Kilka ważnych słów o stereotypach narodowościowych i korzeniach totalitaryzmu między cerowanymi kalesonami...

Kilka ważnych słów o stereotypach narodowościowych i korzeniach totalitaryzmu między cerowanymi kalesonami Franciszka Józefa, polskim sękaczem i włoskim duchem bojowym okazywanym przez machanie białą flagą ? opowieść, która czasami chwyta za serce, ale przede wszystkim bawi do łez.
Kultowy komiks Hidekaza Himaruyi Axis Powers Hetalia ukazujący nowoczesne spojrzenie młodego Japończyka na historię świata. Hidekaz zmienił swoją pracą sposób w jaki rozumiemy pojęcie komiksu historycznego ? nie ma tu patosu, nadętych rozbudowanych wątków czy prób umoralniania na siłę. Przekaz jest prosty i spójny, podlany kropelką ironii i chochlą stereotypów idealny zarówno dla czytelnika szukającego prostego humoru, jak i dla stroniącego na ogół od komiksu inteligenta, który w każdej historii odnajdzie drugie, albo i trzecie dno.

Moc tego komiksu leży także w doborze bohaterów i personifikacji państw świata. Wszak u kogo z nas głęboko w sercu nie kryje się stereotyp perfekcyjnego Niemcy, wypięknionego Francji, flegmatycznego Anglii czy imperialistycznego Rosji..? Historie opowiadane przez Himaruyę już kiedyś widzieliśmy... w formie dużo mniej przystępnej i podręcznikowej wbijane nam były do głowy przez nauczyciela historii. Teraz mamy okazje spojrzeć na nie z zupełnie nowej, iście mydlano operowej perspektywy...

Nazwa pierwszego członu tytułu wzięła się od angielskiego terminu Axis Powers (Państwa Osi - Niemcy, Włochy, Japonia), drugi człon to połączenie dwóch słów: japońskiego hetare (bezużyteczny, niezdarny) i Italia. Tytuł nie powstał bez powodu: większość historii oscyluje wokół trzech krajów: Włoch, Niemiec i Japonii - najważniejszych (wg Himaruyi) dla historii XX wieku. W tle przewija się kawalkada innych postaci włącznie z Polską (której niepodległość staje się z tematem jednego z opowiadań)...

źródło opisu: Studio JG, 2009

źródło okładki: http://studiojg.pl

ms_m | 2016-09-22
Na półkach: Przeczytane, 2016.
Przeczytana: 2016 rok

Dobra.. przyznaję się, że przeczytałam Hetalię. I to nie tylko tą część, ale pozostałe 5 również (jeśli jest ich więcej to sorry, ale nie interesują mnie mangi aż tak bardzo). Nie uczyniłam tego z zainteresowania mnie tego rodzaju lekturą, ponieważ nigdy do mang mnie nie ciągnęło. W sumie teraz też nie uważam tego za coś co jest wybitne, ciekawe etc etc.
Do przeczytania "Hetalii" namówiły mnie przyjaciółki, które miały tzw/ "fazę" na historię opowiadającą głównie o Włochach Północnych, który jakimś cudem stał się sojusznikiem Niemiec podczas wojny. Autor przedstawił państwa Europy (i nie tylko) jako ludzi, a każde z nich ma charakterystyczne cechy danego kraju.
Przeczytać przeczytałam. Nie znalazłam tam niczego co by mnie rozbawiło w takim stopniu jak moje przyjaciółki.
Ot, kolejna pozycja na mojej liście książek przeczytanych.
Nic szczególnego.

Całość mojej opinii odnajdziesz, drogi czytelniku, na moim blogu pod adresem:

Poznajcie zatem głównych bohaterów tej historii. Nie ukrywajmy, najbardziej rzuca się w oczy Włochy Północne [niefortunnie jest pisać w rodzaju męskim o postaci, której nazwa jest w liczbie mnogiej i rodzaju niemęskoosobowego... Takie moje biadolenie], niezdarna i głośna chłopaczyna z charakterystyczną antenką. Włochy wiecznie coś pośpiewuje/ pomrukuje ["ve, ve, ve", czyżby jakiś skrót od "Venetto?"], bajeruje napotkane kobietki i jest w stanie paść na pustyni z wycieńczenia i wysuszenia, byleby tylko ugotować pastę. Tak, pizza i pasta to jego dwie dywizy życiowe. Dorzućmy do tego stereotypową włoską odwagę [coś w stylu: "Jestem duchem skrzynki od pomidorów! Nie zabijaj mnie!" - parafrazuję, bo nie mam tomiku przy sobie. A poza tym ta biała flaga na okładce pod pachą chyba się bez powodu nie znalazła...] et...

Fairytale | 2015-02-13
Na półkach: X2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 lutego 2015

Jest to pierwsza manga jaką przeczytałam, na próżno będę więc pisać o kresce autora.
Przedstawia poszczególne państwa jako ludzi, i są w niej zawarte rozmaite ciekawostki na ich temat...moim zdaniem takie stworzenie osobowości to świetny pomysł :)

Ciekawe wiadomości związane z różnymi krajami, a poza tym bardzo zabawna.

Jestem tak bezgranicznie zauroczona.
Od kiedy usłyszałam, o czym opowiada Hetalia, bezzwłocznie zapisałam ten tytuł na mojej liście "do przeczytania". Parę dni temu wybrałam się do sklepu z mangami po inną pozycję, ("Przy wspólnym stole") jednak okazało się, że nie było jeszcze jej dostawy, jako, że miała premierę dopiero w tym tygodniu. Przeszłam się więc między półkami i kiedy zobaczyłam tyle razy widziany, lecz zawsze ignorowany tytuł, po prostu chwyciłam książkę wraz z drugą częścią.
Och, jak dobrze, że od razu z drugą częścią.
Bohaterowie są tak uroczy, zabawni (czasem trochę sprośni...). To, iż odrobinę stereotypowi wcale nie odbiera im kolorów, wręcz przeciwnie - dzięki temu są jeszcze śmieszniejsi i bardziej wyraziści. Poza tym, nie okłamujmy się, w niektórych przypadkach (ekhm, Polska, ekhm) jest to akuratne.
Słodkie, krótkie historyjki mieszają się z kulturowymi ciekawostkami oraz faktami historycznymi - idealny miks. Gorąco, gorąco polecam.

PS: Grecja to moja...

książek: 1900
Gwathgor | 2016-02-15
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Przypominania sobie tych kilku nabytych w czasach gimbazjalnych mang, z których już prawie nic nie pamiętam, część druga.

Ogólne wrażenia: jejujeju, jakie toto fajniuchne! <3
Serio, nie rozumiem, co ja w wieku tych ~14 lat miałam we łbie, że „Kuroshitsuji” się zachwycałam, a co do „Hetalii” byłam na meh. Oczywiście po trochu to kwestia tego, że moją pierwszą stycznością z hetaliowym uniwersum były świetne i całkiem poważne fanfiki, więc po zetknięciu z samym kanonem zaliczyłam szok; ale ostatecznie fiki do „Kuroshitsuji”, które czytałam, też były znacznie bardziej serio pisane niż pierwowzór… Nie, naprawdę nie wiem, jak mogłam wyrzucić kasę na dwa tomy wesołych przygód Sebastiana i spółki, a zostawić na sklepowej półce drugą „Hetalię”.
W każdym razie, bazując na wspomnieniach sprzed tych bodajże pięciu lat, przed ponowną lekturą nastawiałam się dość pesymistycznie na głupiutką, żenującą komedyjkę z wybitnie nie moim rodzajem humoru. A dostałam… No, głupiutką (acz nieżenującą)...

Gothy | 2013-09-20
Na półkach: Przeczytane, Manga

Bardzo lekka, przyjemna i śmieszna historia o reprezentantach państw z naszego świata. Manga w dużej części opiera się na wydarzeniach IIWŚ, choć z realiami brutalnej rzeczywistości czytelnik się nie zetknie. Głównymi bohaterami stają się państwa osi (Niemcy, Włochy i Japonia). Każda postać ma swoje cechy wynikające z ogólnego postrzegania konkretnych krajów tj. poważny i surowy Niemcy, bojaźliwy lekkoduch Włochy czy cichy i opanowany Japonia. Manga ma na celu wywołanie szerokiego uśmiechu podczas śledzenia przygód naszych ulubieńców ale zawiera w sobie również elementy historii oraz ciekawostki. Przyjemna manga na poprawienie sobie nastroju i ukazująca nasz świat w wesołych barwach.

RazzleDazzleEm | 2018-11-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 25 listopada 2018

Manga tak zawikłana jak historia. Nagle jeden krzyczy, drugi płacze a jeszcze dwóch innych tworzy unię. Jedna opowieść się kończy i nagle pojawia się druga, a ilość jasnowłosych mężczyzn sprawiła, że w pewnym momencie nie miałam pojęcia kto jest kim i czy ten nie kłócił się z kimś innym, ale w sumie byli sojusznikami. Bezimienni blondyni rozsiani po świecie. Gdyby całą mangę zrobiono tak jak moment w którym Ameryka walczy o niepodległość z Anglią, to wtedy byłaby to naprawdę ciekawa i chwytająca za serce opowieść.

shintarokisaragii | 2015-12-02

Dostałam na mikołajki. Zakochałam się już w samej "fabule" i postaciach, , chociaż kreska pozostawia wiele do życzenia w niektórych miejscach. Obwoluta cudowna, chociaż druk czasem rozpikselizowany. Dumnie zdobi moja półkę w pokoju :)

Heidi | 2011-08-30

Tak naprawdę seria oscyluje gdzieś pomiędzy "średnio dobra" a "średnio-średnio dobra", ale warto ją przeczytać dla hetaliowego fandomu i znajomości personifikacji państw - potem jest duża frajda i historia w szkole łatwiej wchodzi do głowy xD