Stalowy szczur

Tłumaczenie: Jarosław Kotarski
Cykl: Stalowy szczur (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
The Stainless steel rat
stalowy szczur, harrison
corrum

Nieuchwytny geniusz zbrodni Jim di Griz zostaje pojmany w pułapkę zastawioną przez agentów Korpusu Specjalnego, organizacji strzegącej porządku we wszechświecie. Szef Korpusu proponuje słynnemu przestępcy przejście na stronę prawa. Pierwszym zadaniem Jima w roli kosmicznego policjanta ma być znalezienie odpowiedzi na pytanie, po co spokojna ziemska kolonia buduje galaktyczny pancernik liniowy...

| 2015-10-09

Chyba kiedy czytałem Szczura jako nastolatek, wtedy jakoś bardziej przemówił do mojej wyobraźni. Ciężko się rozkręca, ale po kilkudziesięciu stronach już wciąga. Język jest całkiem przyjemnie prosty, w odróżnieniu od tony pozycji SF z lat 60tych XX wieku. A James di Griz? To taki młodociany zbuntowany, takie pomieszanie Żołnierza Kosmosu z DiCaprio z Gangów Nowego Jorku. A sama historia? Zaczyna się od nielegalnych przewałek, dociera do jakiejś militarnej organizacji, żeby skończyć na pogoni za kobietą, która zaszła mu za skórę. Polecam, ale na wieczór, na który nie ma się lepszej książki.

aoshi | 2013-05-11
Przeczytana: 11 maja 2013

To moje marzenie z dzieciństwa w 146 stronach. Bezapelacyjnie Stalowym Szczurem chciałem być w każdej sekundzie szczeniackiego życia. Teraz pozycja jest dla mnie nieco zbyt "szybka", trochę mało opisów, zbyt wiele dzieje się na raz a niektóre sytuacje zamiast fajnego opisu skomentowane są w 1 zdaniu. Ale myślę, że gdybym lata temu trafił na Stalowego Szczura, to wytatuowałbym go sobie na ramieniu.

OmniModo | 2013-07-24
Przeczytana: 23 lipca 2013

5/6 Początek kapitalnej serii. Udana mieszanka przygody, sensacji i SF
Jedyny minusik za trochę archaiczne "urządzenia przyszłości", ale i tak dobrze wyszło skoro powieść była pisana w 1961

Mamerkus | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Dosyć przeciętna pozycja całej serii, co jest o tyle zaskakujące, że chronologicznie była to pierwsza powieść cyklu. Akcyjka jest nadal fajna, diGriz nadal dzieli i rządzi jak chce, tyle że trochę za dużo w tej powieści wątpliwych rozwiązań moralnych (morderstwa Angeliny), za bardzo mi to trąci relatywizmem moralnym.

batory1154 | 2015-11-06

książka łącząca różne style. Ma coś z absurdu książek Douglasa Adamsa. Cenię ją za humor i lekkość. Bohater łączy inteligencję z gadżetami i nigdy nie rezygnuje. Kosmiczna komedia w najlepszym stylu

DrumSand | 2013-10-23
Przeczytana: 1995 rok

Dobra zabawa. Jak Top Gear: http://www.topgear.com.pl/ , fajnie jest wiedzieć że humor i brak politycznej poprawności można spotkać wszędzie :)

eR_ | 2013-09-10

Pierwszy tom opowieści o Stalowym Szcurze zauroczył mnie i zaczarował,kolejne już nie bardzo,a szkoda.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-22
Przeczytana: 2010 rok

Super wkręcająca historia o Stalowym Szczurze polecam wszystkie książki z tej serii !

Sławek_82 | 2013-04-04
Przeczytana: grudzień 2012

Dobra pozycja, polecam całą serię.

Maciej Falkowski | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

Lekka - w sam raz do piwa.