Kamyk na niebie

Cykl: Imperium Galaktyczne (tom 3)
Wydawnictwo: Prima
Peeble in the Sky
Feanor

Tytułowy Kamyk na niebie, to Ziemia z okresu panowania Imperium. Choć to właśnie człowiek skolonizował Galaktykę, mieszkańcy Ziemi są wyrzutkami społeczności na swojej zacofanej, skażonej odpadami promieniotwórczymi planecie. Czy Ziemianie zdołają ponownie odegrać wiodącą rolę w rozwoju ludzkości? Dziwnym zrządzeniem losu Joseph Schwartz zostaje przeniesiony w przyszłość – z dwudziestowiecznego Chicago w rok 827 Ery Galaktycznej. Rewolucja militarystów grozi Imperium chaosem – i Schwartz okaże się jedynym człowiekiem, który może powstrzymać katastrofę.

Mamerkus | 2015-03-12
Przeczytana: 12 marca 2015

Ostatni tom tzw. cyklu Imperium jest najlepszy, co nie znaczy, że jakiś rewelacyjny. To nadal jest literatura pulpowa, fabuła jest do bólu sztampowa, bohaterowie tudzież (szczególnie przeskalowany Bilkas), jest piękny książę i dzielna niewiasta. Ze sztafażu s-f mamy wszystko, co najoczywistsze: podróż w czasie, świat przyszłości, postapo, telepatię, groźne wirusy itd. Na plus dla "Kamyka na niebie", że porusza dosyć ciekawie tematykę eutanazji, na minus dla autora, że nieco bezrefleksyjnie.
Jednym zdaniem przyzwoite czytadełko.

Pablos | 2010-09-20
Przeczytana: 19 września 2010

Książkę rozpoczyna przedmowa autora, która w połączeniu z numeracją tomu powoduje nieco zamieszania. Asimov wyjaśnia jak doszło do powstania jego pierwszej książki, tej właśnie... i rzeczywiście, powieść datowana jest na rok 1950, podczas gdy kolejne części cyklu są pisane później. Dziwnym trafem jednakże „Kamyk na niebie” uważa się za tom trzeci, nie pierwszy.

W sumie dla samej sagi Imperium Galaktyczne nie ma to najmniejszego znaczenia, każda powieść nie dość, że opowiada o zupełnie innych bohaterach, rozgrywa się także w kompletnie innych czasach. Może tylko polski wydawca się pomylił?

„Kamyk na niebie” zaczyna się z hukiem, obiecując konkretną akcję. Człowiek z naszych czasów zostaje w tajemniczy sposób przeniesiony w przyszłość. Ludzie sięgnęli gwiazd, galaktyką rządzi wspomniane Imperium, tylko Ziemia nie jest jego prawdziwą częścią. Planeta w dużej części pokryta obszarami radioaktywnymi, pełna niebezpieczeństw, której mieszkańcy żyją określoną ilość czasu, potem muszą...

Hubert | 2014-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Książka jest całkiem przyzwoita i dość wciągająca - ale Asimov to istny mistrz i wszyscy doskonale wiemy, że stać go na więcej... o wiele więcej.

Na początek - co się podobało: wciągająca akcja i bogaty świat pełen tajemnic (że też nie dane nam było pójść razem z bohaterami w zakazane tereny...). Jedna z tych książek, które zostawiają ślad w głowie i zostają w pamięci na długo. Kiedyś pewnie zechcę powrócić do niej.

Pomimo jednak tego, iż czytało się szybko i z emocjami nie mogę pozbyć się wrażenia, że sposób przeprowadzenia akcji był dość sztampowy - ksiązka jest niczym hollywoodzki film, który chociaż naszpikowany gwiazdami najeżony efektami pozostawia jednak wrażenie "gdzieś to już widziałem".

No i wątek wędrowca w czasie - dodany kompletnie z czapy i na siłę, książka traci na wiarygodności (dużo lepiej wyszłoby gdyby Schwartz był po prostu pospolitym wieśniakiem).

Szukający dobrego, ambitnego SF - mogą sięgnąć. Asimov to jednak dobra marka i nawet przy słabszych...

krasnylud | 2015-06-10

JEstem całkiem pewna że przeczytałam, ale nie pamiętam absolutnie nic

Grzegorz | 2011-03-01
Przeczytana: 01 stycznia 2005

Wydarzenia sprzed Fundacji...

Adam | 2016-06-28
Na półkach: E-booki, Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Dawid (z marzeniem zemsty) vs. Goliat. Tak w skrócie możemy opisać fabułę noweli pióra Asimova. Bohaterów poznajemy wraz z szybko rozwijającą się akcją, czym książka zaskakuje równie mocno, jak i szybkim zakończeniem. Choć nowela w chwili pisania opinii ma ponad 65 lat nie razi nas uproszczonymi bądź rozwiązanymi już wyobrażeniami i problemami przyszłości, jak to często ma miejsce w powieściach s-f. Powieść lekka, choć z podłożem mocno pacyfistycznym co w latach 50-60 XX w, w czasach "zimnej wojny" i zagrożenia wojną atomową miała z pewnością dość mocne ugruntowanie.
Podsumowując - polecam jako klasyk s-f samego Isaaca Asimova.

LordKaftan | 2011-02-13
Przeczytana: luty 2011

Książka jest raczej kiepska w sferze językowej i fabularnej, a same postacie są raczej płytkie i niezbyt rozwinięte. To, co sprawiło mi największą przyjemność, to odszukiwanie w niej wątków i pomysłów, które zostaną wykorzystane w późniejszych cyklach, tj. Fundacji i Robotach.

Patryq | 2016-09-04
Przeczytana: 01 września 2016

Najciekawsza książka z cyklu o imperium. Ciekawe postacie, fabuła dosyć sztampowa, ale dobrze się czyta i wciąga.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-21