Kamyk na niebie

Cykl: Imperium Galaktyczne (tom 3)
Wydawnictwo: Prima
Peeble in the Sky
Feanor

Tytułowy Kamyk na niebie, to Ziemia z okresu panowania Imperium. Choć to właśnie człowiek skolonizował Galaktykę, mieszkańcy Ziemi są wyrzutkami społeczności na swojej zacofanej, skażonej odpadami promieniotwórczymi planecie. Czy Ziemianie zdołają ponownie odegrać wiodącą rolę w rozwoju ludzkości? Dziwnym zrządzeniem losu Joseph Schwartz zostaje przeniesiony w przyszłość – z dwudziestowiecznego Chicago w rok 827 Ery Galaktycznej. Rewolucja militarystów grozi Imperium chaosem – i Schwartz okaże się jedynym człowiekiem, który może powstrzymać katastrofę.

Kasia b | 2019-09-14

Obiektywnie naprawdę bardzo dobra, aczkolwiek jako że jestem psychofanką sf, mogłabym obejść się bez wątków metafizycznych, typu podróże w czasie i telepatia. A niestety to one stanowią połowę całej fabuły.

słoneczko | 2019-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2019

Cykl „Imperium galaktyczne” można czytać każdą z części osobno.
Książka na poziomie tomu drugiego, chyba najbardziej podobna do cyklu „Fundacja”.
Dobre połączenie powieści detektywistycznej, przygodowej i SF.
Plusy:
- ciekawa koncepcja przeniesienia w czasie;
- fabuła może trochę „sztampowa” ale budząca zainteresowanie;
- wizja przyszłości, gdzie ziemia jest jedna z wielu zamieszkałych przez ludzi planet;
- pokazanie, że zawsze będą ludzie dążący do władzy „po trupach”;
- dobrze wykreowani bohaterowie Schwartz, Bilkas;
- oryginalny pomysł na „60” - dobrowolną eutanazję;
- czyta się lekko, miło i przyjemnie;
- styl pisania, który mi osobiście „leży”;
- poruszenie problemu zanieczyszczenia i skażenia Ziemi.
Minusy:
- pojawiający się element „dzielnego księcia” i „pięknej niewiasty”;
- słabe zakończenie, proste i szybkie rozwiązanie skomplikowanej sytuacji.
Ogółem książka dobra.

Darsky | 2019-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2019

„Kamyk na niebie” opowiada o dalekiej przyszłości, w której planeta Ziemia, skażona, radioaktywna, trująca, nosi cywilizację wyrzutków. W całym Imperium Galaktycznym nikt nie ceni Ziemian, a nawet już od dawna panuje pogląd, że niemożliwe jest, aby to właśnie niebieski ląd był kolebką życia wszystkich istnień we wszechświecie. W tej przerażającej wizji, na Ziemi brakuje miejsca dla ludzi, więc nawet samo życie jest reglamentowane – po ukończeniu 60 lat każdy Ziemianin jest zobowiązany do poddania się eutanazji, by zrobić miejsce następnemu pokoleniu. A gdy nie nadaje się do pracy wcześniej, na przykład ze względu na chorobę, to żegna się z życiem jeszcze wcześniej. Nie ma tu bowiem miejsca na marnotrawstwo potencjału jednostki.
Do świata tego, z niejasnych przyczyn, trafia Schwartz – człowiek z przeszłości. Zagubiony w obcych okolicznościach, daleko od domu, pełen obaw, zupełnie nie sprzeciwia się, gdy dopiero co poznany człowiek zgłasza go jako ochotnika do Instytutu medycznego do...

Marta | 2018-05-27
Przeczytana: 27 maja 2018

Świetna książka! Z całego cyklu Imperium galaktyczne najlepsze część. Co w tym wszystkim jest najdziwniejsze to to, że jest to ostatnia część cyklu, która jest zarazem pierwszą powieścią Asimova, którą wydał w latach pięćdziesiątych gdy miał zaledwie trzydzieści lat! To jest wręcz absurdalna. Jego trzeci tom jest najlepszy, był pierwszym a został ostatnim. Powieść ta spokojnie mogła istnieć jako osobna pozycja, z resztą podobnie jak każda inna pozycja z cyklu o Imperium galaktycznym. Sama fabuła jest zawiła i niesamowicie makiawieliczna. Wszystko tutaj idealnie do siebie pasuje a wątki sf są ściśle powiązane z przygodówką jak i powieścią detektywistyczną. Akcja jest wartka i leci z prędkością wręcz nadświetlną. Ta książka jest tak niesamowicie w stylu Fundacj, że to aż nieprawdopodobne. Powieść trzyma w napięciu do ostatniej strony. Naprawdę nie radzę się sugerować i zniechęcać do cyklu po przeczytaniu Gwiazdy jak pył i spokojnie brać się za tą bo jest naprawdę petardą. Tak bardzo...

lucas688 | 2017-07-21
Przeczytana: lipiec 2017

Jak poprzednie części o powstawaniu Imperium, wielki mistrz na ostatnim zakręcie przed Fundacją

Patryq | 2016-09-04
Przeczytana: 01 września 2016

Najciekawsza książka z cyklu o imperium. Ciekawe postacie, fabuła dosyć sztampowa, ale dobrze się czyta i wciąga.

Adam | 2016-06-28
Na półkach: E-booki, Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Dawid (z marzeniem zemsty) vs. Goliat. Tak w skrócie możemy opisać fabułę noweli pióra Asimova. Bohaterów poznajemy wraz z szybko rozwijającą się akcją, czym książka zaskakuje równie mocno, jak i szybkim zakończeniem. Choć nowela w chwili pisania opinii ma ponad 65 lat nie razi nas uproszczonymi bądź rozwiązanymi już wyobrażeniami i problemami przyszłości, jak to często ma miejsce w powieściach s-f. Powieść lekka, choć z podłożem mocno pacyfistycznym co w latach 50-60 XX w, w czasach "zimnej wojny" i zagrożenia wojną atomową miała z pewnością dość mocne ugruntowanie.
Podsumowując - polecam jako klasyk s-f samego Isaaca Asimova.

krasnylud | 2015-06-10

JEstem całkiem pewna że przeczytałam, ale nie pamiętam absolutnie nic

Mamerkus | 2015-03-12
Przeczytana: 12 marca 2015

Ostatni tom tzw. cyklu Imperium jest najlepszy, co nie znaczy, że jakiś rewelacyjny. To nadal jest literatura pulpowa, fabuła jest do bólu sztampowa, bohaterowie tudzież (szczególnie przeskalowany Bilkas), jest piękny książę i dzielna niewiasta. Ze sztafażu s-f mamy wszystko, co najoczywistsze: podróż w czasie, świat przyszłości, postapo, telepatię, groźne wirusy itd. Na plus dla "Kamyka na niebie", że porusza dosyć ciekawie tematykę eutanazji, na minus dla autora, że nieco bezrefleksyjnie.
Jednym zdaniem przyzwoite czytadełko.

Hubert | 2014-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Książka jest całkiem przyzwoita i dość wciągająca - ale Asimov to istny mistrz i wszyscy doskonale wiemy, że stać go na więcej... o wiele więcej.

Na początek - co się podobało: wciągająca akcja i bogaty świat pełen tajemnic (że też nie dane nam było pójść razem z bohaterami w zakazane tereny...). Jedna z tych książek, które zostawiają ślad w głowie i zostają w pamięci na długo. Kiedyś pewnie zechcę powrócić do niej.

Pomimo jednak tego, iż czytało się szybko i z emocjami nie mogę pozbyć się wrażenia, że sposób przeprowadzenia akcji był dość sztampowy - ksiązka jest niczym hollywoodzki film, który chociaż naszpikowany gwiazdami najeżony efektami pozostawia jednak wrażenie "gdzieś to już widziałem".

No i wątek wędrowca w czasie - dodany kompletnie z czapy i na siłę, książka traci na wiarygodności (dużo lepiej wyszłoby gdyby bohater ten był po prostu pospolitym wieśniakiem).

Szukający dobrego, ambitnego SF - mogą sięgnąć. Asimov to jednak dobra marka i nawet przy słabszych...