sezon, Wojaczek, poeta, przeklęty
poezja
Wilczek

Debiutancki tomik wierszy Rafała Wojaczka, wydany w 1969 roku we Wrocławiu. Choć był to pierwszy zbiór poezji młodego twórcy, został znakomicie przyjęty przez krytykę i stał się dla niego początkiem literackiej kariery. Zawarte w nim liryki, podobnie jak cała twórczość Wojaczka, mogą szokować wulgarnym słownictwem i drastycznym obrazowaniem, lecz ukazują głębokie, nierzadko egzystencjalne...

Debiutancki tomik wierszy Rafała Wojaczka, wydany w 1969 roku we Wrocławiu.

Choć był to pierwszy zbiór poezji młodego twórcy, został znakomicie przyjęty przez krytykę i stał się dla niego początkiem literackiej kariery. Zawarte w nim liryki, podobnie jak cała twórczość Wojaczka, mogą szokować wulgarnym słownictwem i drastycznym obrazowaniem, lecz ukazują głębokie, nierzadko egzystencjalne przemyślenia i potrzebę ideałów po ich uważnym przestudiowaniu.

Mey-Mey | 2014-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 lipca 2014

Kumulacja śmierci w każdym wierszu. Niestety, ale twórczość Rafała Wojaczka do mnie nie przemawia.

tivrusky | 2015-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Debiutancki, wydany w wieku dwudziestu czterech lat tomik Rafała Wojaczka, autentycznie mnie przeraża! To już nie jest "depresyjne pisanie" - to jedna wielka spirala autodestrukcji, nasycona w dodatku brudem i wulgarna, pełna cierpienia i okaleczonych obrazów! To naprawdę brzmi jak dzieło przyszłego samobójcy, w dodatku tuż przed odejściem.

Dopiero drugie podejście do "Sezonu" pozwoliło mi na dostrzeżenie czegoś pod tą warstwą błota - mamy tu obraz osamotnienia i alienacji, niezdolności do funkcjonowania w świecie - zjawił się na świecie w PUSTYM SEZONIE - nie w porę, dobre miejsce, zły czas. Dalej - są też, całkiem dobre teksty o tęsknotą za pięknem i miłością.
Wszystkie te plusy, nie spłuczą jednak z "Sezonu" grubej warstwy brudu, nie zmienią faktu, że to twór w swej istocie negatywny, emanujący złymi emocjami. Niejednokrotnie miałem wrażenie, że autor miast tworzyć, dawał po prostu upust swej agresji i kierowanej ku sobie samemu nienawiści. Mimo pewnej wartości, to nie jest...

Goszka | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

Z jakimi demonami zmagał się Rafał Wojaczek? Bo że się z nimi zmagał i że ostatecznie został przez nie pokonany, nie ma wątpliwości. Jego poezja jest nasycona szarością, turpizmem i wulgaryzmami. Nie ma w sobie nic łagodnego, obrzyda rzeczywistość, dusi czytelnika. A jednak nie mogę się od niej oderwać, bo jest elektryzująco piękna. Wojaczek tworzył swoje utwory z intensywnością godną mistrza. Kreślił szokujący obraz śmierci w każdym wierszu, sięgając niejednokrotnie po drastyczną erotykę i destrukcyjne uczucia.

"jest ciemno
jest ciemno jak najciemniej
mnie nie ma
nie ma spać
nie ma oddychać
żyć nie ma"

To jest kwintesencja Wojaczka i zarazem dowód, że nie każdy będzie nim zachwycony. Jego poezja jest skierowana do zdecydowanej mniejszości, której nie przeszkadza stale obecny klimat depresji. I ja się do tej mniejszości zaliczam.

| 2014-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2014, Poezja
Przeczytana: 15 grudnia 2014
pijana_z_niemocy | 2014-07-12
Przeczytana: 14 lipca 2014

Piękne.

Gabrielle | 2013-05-26

Pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela poezji, nie tylko współczesnej!

| 2014-02-15
Przeczytana: 2014 rok

Nie tak łatwo oryginał dostać.
Warto jednak.

Draconiveyo | 2017-05-06