sezon, Wojaczek, poeta, przeklęty
poezja
Wilczek

Debiutancki tomik wierszy Rafała Wojaczka, wydany w 1969 roku we Wrocławiu. Choć był to pierwszy zbiór poezji młodego twórcy, został znakomicie przyjęty przez krytykę i stał się dla niego początkiem literackiej kariery. Zawarte w nim liryki, podobnie jak cała twórczość Wojaczka, mogą szokować wulgarnym słownictwem i drastycznym obrazowaniem, lecz ukazują głębokie, nierzadko egzystencjalne...

Debiutancki tomik wierszy Rafała Wojaczka, wydany w 1969 roku we Wrocławiu.

Choć był to pierwszy zbiór poezji młodego twórcy, został znakomicie przyjęty przez krytykę i stał się dla niego początkiem literackiej kariery. Zawarte w nim liryki, podobnie jak cała twórczość Wojaczka, mogą szokować wulgarnym słownictwem i drastycznym obrazowaniem, lecz ukazują głębokie, nierzadko egzystencjalne przemyślenia i potrzebę ideałów po ich uważnym przestudiowaniu.

Mey-Mey | 2014-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 lipca 2014

Kumulacja śmierci w każdym wierszu. Niestety, ale twórczość Rafała Wojaczka do mnie nie przemawia.

tivrusky | 2015-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Debiutancki, wydany w wieku dwudziestu czterech lat tomik Rafała Wojaczka, autentycznie mnie przeraża! To już nie jest "depresyjne pisanie" - to jedna wielka spirala autodestrukcji, nasycona w dodatku brudem i wulgarna, pełna cierpienia i okaleczonych obrazów! To naprawdę brzmi jak dzieło przyszłego samobójcy, w dodatku tuż przed odejściem.

Dopiero drugie podejście do "Sezonu" pozwoliło mi na dostrzeżenie czegoś pod tą warstwą błota - mamy tu obraz osamotnienia i alienacji, niezdolności do funkcjonowania w świecie - zjawił się na świecie w PUSTYM SEZONIE - nie w porę, dobre miejsce, zły czas. Dalej - są też, całkiem dobre teksty o tęsknotą za pięknem i miłością.
Wszystkie te plusy, nie spłuczą jednak z "Sezonu" grubej warstwy brudu, nie zmienią faktu, że to twór w swej istocie negatywny, emanujący złymi emocjami. Niejednokrotnie miałem wrażenie, że autor miast tworzyć, dawał po prostu upust swej agresji i kierowanej ku sobie samemu nienawiści. Mimo pewnej wartości, to nie jest...

Goszka | 2015-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

Z jakimi demonami zmagał się Rafał Wojaczek? Bo że się z nimi zmagał i że ostatecznie został przez nie pokonany, nie ma wątpliwości. Jego poezja jest nasycona szarością, turpizmem i wulgaryzmami. Nie ma w sobie nic łagodnego, obrzyda rzeczywistość, dusi czytelnika. A jednak nie mogę się od niej oderwać, bo jest elektryzująco piękna. Wojaczek tworzył swoje utwory z intensywnością godną mistrza. Kreślił szokujący obraz śmierci w każdym wierszu, sięgając niejednokrotnie po drastyczną erotykę i destrukcyjne uczucia.

"jest ciemno
jest ciemno jak najciemniej
mnie nie ma
nie ma spać
nie ma oddychać
żyć nie ma"

To jest kwintesencja Wojaczka i zarazem dowód, że nie każdy będzie nim zachwycony. Jego poezja jest skierowana do zdecydowanej mniejszości, której nie przeszkadza stale obecny klimat depresji. I ja się do tej mniejszości zaliczam.

| 2014-12-17

ale nie ma schodów
Jest ja
ale mnie nie ma
Jest zimno
ale nie ma ciepłych skór zwierząt
niedźwiedzich futer lisich kit

Od czasu kiedy jest mokro
jest bardzo mokro

niepospolite ruszenie drzew

rodzą czarnego kota
który przebiega wszystkie drogi

Gabrielle | 2013-05-26

Pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela poezji, nie tylko współczesnej!

| 2014-02-15
Przeczytana: 2014 rok

Nie tak łatwo oryginał dostać.
Warto jednak.

Jacek9800 | 2019-05-17