Normanowie i Bizancjum w XI stuleciu

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Książka przedstawia, jeden z najciekawszych etapów normańskiej ekspansji w XI stuleciu podbój południowej Italii, próbę opanowania bałkańskich posiadłości Cesarstwa Bizantyjskiego oraz utworzenie Księstwa Antiochii.

zbyszek | 2014-03-19
Przeczytana: 17 marca 2014

Historia XI wieku jest znaczona ekspansją i założeniem przez Normanów z Normandii kilku państw w Europie i w Azji.Polityczną historię podboju i powstania dwóch takich państw omawia praca Dariusza Piwowarczyka.Ponieważ państwa te ,płd.Włochy,Sycylia i Księstwo Antiochii w obecnej Syrii ,powstały na terenach które były własnością lub uznawały zwierzchnictwo cesarzy Bizancjum ,treść książki koncentruje się na konfliktach zbrojnych i stosunkach dyplomatycznych z Cesarstwem Bizantyjskim.Autor w sposób popularny stroniąc od naukowego "żargonu" przedstawia historię podboju Normanów począwszy od ich początkowej roli najemników w służbie longobardzkich książąt w płd.Italii ,buntujących się przeciwko zwierzchnictwu Bizancjum a skończywszy na ich walkach z tym samym Bizancjum jako już usamodzielnionych suwerenów na przestrzeni 100 lat.
Dzięki wyjątkowemu bogactwu zachowanych ówczesnych żródeł (co jest wyjątkowym luksusem dla badaczy czasów średniowiecza) prezentujących punkt widzenia obu...

Pablo | 2017-10-02
Na półkach: Historia, Przeczytane