Niewiarygodna i smutna historia niewinnej Erendiry i jej niegodziwej babki

Tłumaczenie: Carlos Marrodán Casas
Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
La increible e triste historia de la candida Erendira y de su abuela desalmada
Arek

Inne wydania

Zawartość zbioru:
- Bardzo stary pan z olbrzymimi skrzydłami
- Morze utraconego czasu
- Najpiękniejszy topielec świata
- Śmierć wierniejsza niż miłość
- Ostatnia podróż statku-widma
- Balcaman Dobry - sprzedawca cudów
- Niewiarygodna i smutna historia niewinnej Erendiry i jej niegodziwej babki

źródło opisu: Czytelnik, 1974

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kania1312 | 2013-09-01

Tą książkę zakupiłam parę lat temu w antykwariacie. Antykwariusz powiedział, że to rzadka książka, gdyż była wydana w polskiej wersji językowej tylko raz.
Po powrocie do domu zaczęłam oglądać swoje zakupy i w tej książce odkryłam jeszcze jedną niespodziankię, a mianowicie wizytówkę gen. Jaruzelskiego.
To była moja pierwsza książka z gatunku magiczny realizm. Co mogę o niej powiedzieć? Dziwna, ale jednoczdeśnie budząca dużo emocji.

Marcin Hajdasz | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 stycznia 2014

poniżej oczekiwań, gdyby nie pierwsze i ostatnie opowiadanie ocena byłaby dużo niższa. Po przeczytaniu doskonałej "100 lat samotności" zawód ale przygody z Marquezem nie kończę :)

Noemi | 2013-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2013, Nobliści

Bardzo specyficzne opowiadania, najdziwniejsze ze wszystkich jest opowiadanie tytułowe.
Niesamowity, nadrealistyczny świat, pełen magicznych, ale okrutnych postaci, nadnaturalnych wydarzeń, do których bohaterowie podchodzą jak do spraw codziennych, specyficznej atmosfery, którą przesiąknięte są i inne dzieła twórców literatury latynoamerykańskiej.
Niepokojące. Hipnotyzujące. Zaginające kąty rzeczywistości.

olaf2009 | 2017-05-29
Przeczytana: 23 maja 2017

Na uwagę zasługuje tytułowe opowiadanie. Erendira jest sierotą, mieszka w domu swojej babci; ta traktuje ją jak służącą czy wręcz jak niewolnicę. Pewnej nocy przez nieuwagę Erendira wznieca pożar, w wyniku czego babcia traci cały majątek. Aby uzyskać od Erendiry zwrot długu, sprzedaje ją za pieniądze w namiocie na pustyni. W kolejce ustawiają się przypadkowy przejezdni: pilot, listonosz, garnizon żołnierzy, przemytnik pomarańczy. Babcia decyduje kto wejdzie do namiotu. Obliczyła z dokładnością do peso i centavo kwotę jaką ma Erendira zwrócić i czas z dokładnością do dnia jaki zajmie wnuczce zwrot długu, wliczając w to koszty przychodu. Pewnego dnia napotyka zakonników, którzy zakazują jej bezbożnego czynu. W nocy porywają Erendirę do zakonu. Aby odzyskać wnuczkę babcia udaje się do burmistrza, jednak ten, strzelając z karabinu do chmur aby wywołać deszcz, mówi, że nic nie może zrobić ze względu na konkordat. Babcia obmyśla podstępny plan aby wyrwać wnuczkę z rąk zakonników aby...

Leśna_czytelnia | 2014-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2014

"Pisaniu tej recenzji towarzyszy uczucie smutku i rozczarowania. Nie sądziłam, że kiedykolwiek teksty Marqueza tak szybko ulecą z mojej pamięci, a właściwie nawet w niej nie zagoszczą. Zbiór opowiadań "Niewiarygodna i smutna historia niewinnej Erendiry i jej niegodziwej babki" został wydany w Polsce w 1974 roku i teraz rozumiem dlaczego był to jedyny raz." Zapraszam do zapoznania się z całością recenzji:

Kajka | 2012-11-30

(Nie)Typowe opowiadania, jak na Marqueza przystało. Szokujące, wręcz brutalne... Ale życiowe.

MonteChristo | 2017-05-28
bookids | 2017-04-17