Warszawa 1656

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia, wojny, bitwy, potop szwedzki
historyczna

Dzieje najazdu Szwedów na Polskę, czyli tzw. II wojny północnej, mają bogatą literaturę. Największa bitwa tej wojny, trzydniowa batalia w rejonie Warszawy, nie zapisała się jednak szczególnie w pamięci Polaków. Mimo przegranej, strona polska tylko przejściowo utraciła inicjatywę, a Szwedzi ostatecznie opuścili Polskę. W bitwie Szwedów wsparły wojska brandenburskie, Polaków - Tatarzy.

Świetna książka. Zawiera tyle informacji, że spokojnie mogłaby być typowym opracowaniem naukowym. Akcja zaczyna się w 1655 roku, w skrócony sposób przedstawiając szwedzką kampanię w Polsce. Największą cześć stanowi oczywiście opis walk o Warszawę, zwłaszcza polowej bitwy ze Szwedami. Jej opis zajmuje aż trzy rozdziały! I chociaż nie porywa barwnością opisu, to jest bardzo jasny i czytelny. Zaletą tekstu są liczne aneksy: mapy, szkice, ilustracje i dokładny wykaz biorących udział w bitwie pułków.

krynston | 2015-01-05

Bardzo dobry i szczegółowy opis bitwy wojsk polskich pod wodzą Jana Kazimierza ze szwedzkimi Karola Gustawa pod Warszawą. Mimo, że przegrana przez stronę polską to stanowiła duży krok do zakończenia Potopu Szwedzkiego.
Jak wszystkie pozycje z tej serii tak i w tej pozycji znajdziemy opis ówczesnej sytuacji politycznej i strategicznej przed rozpoczęciem bitwy. Dynamiczny opis starć trzydniowych oraz skutki dopełniają obraz tamtych wydarzeń.

krakauer | 2016-10-12
Przeczytana: 11 października 2016