Hattin 1187

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia

Książka opowiada o wojnie, jaką Saladyn prowadził z Królestwem Jerozolimskim i o decydującej batalii stoczonej latem 1187 r. pod Hattin, gdy to siły krzyżowców zostały rozgromione, w następstwie czego muzułmanie zdobyli Jerozolimę.

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://piotradamiak.info/sis2/wp-content/uploads/2...»

Druga z "krucjatowych" publikacji serii HB jest oczywiście lepsza od swojej opartej na Runcimanie i... Kossak-Szczuckiej poprzedniczce (Jerozolima 1099), ale cóż: konkurencja to żadna. Rozmiary monografii kluczowej dla losów Królestwa Jerozolimy bitwy są niestety bardzo mizerne. To duża wada, bo temat zasługuje na obszerniejsze opracowanie. Bibliografia liczy zbyt mało pozycji, zwłaszcza wobec ogromu publikacji poświęconych krucjatom. Mimo iż kompozycja pracy jest przemyślana i sensowna, a język narracji niezwykle przystępny, głównym odczuciem czytelnika po lekturze jest jej zbyt mała objętość. Właściwie każde z zagadnień należałoby opisać dużo obszerniej począwszy od sytuacji w Królestwie Jerozolimskim po samą tytułową kampanię. Zupełnie już niepotrzebne są zamieszczone w końcowej fazie pracy uwagi o występowaniu bitwy pod Hattin w grach komputerowych oraz kilkustronnicowy fragment współczesnej powieści poświęcony tymże wydarzeniom. Dobrze, że praca informuje czytelników o...

| 2011-06-03
Na półkach: Historia., Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 czerwca 2011

Książka dobrze napisana i ciekawa, brak jednak w treści odniesień do źródeł arabskich lub wiadomości o samej bitwie pod Hittin. Pojawiają się za to rozdziały o armii Saracenów czy krzyżowców - ich uzbrojeniu czy taktykach walki. Warto.

Piotr Solecki | 2011-10-27

Książka nie wnosi nic nowego, poza tym że przedstawia znane fakty. Brak źródeł arabskich powoduje, że jest to obraz jednostronny. O samej bitwie jest 10 stron.
Początkowo dałem 3 gwiazdki, ale niestety jako osoba zajmująca się tym okresem, zmieniam na 1. Wynika to z faktu, że materiały są dostępne, nawet szukając w internecie można sporo znaleźć i zanalizować. Po co pisać taki książki? I kto to wydaje?

michal | 2016-11-09
Gutex | 2016-05-17