Rozmowy o śmierci i umieraniu

Tłumaczenie: Irena Doleżal-Nowicka
Wydawnictwo: Media Rodzina
On Death and Dying
83-85594-68-X
śmierć, żałoba, umieranie
emm

Rozmowy o śmierci i umieraniu to klasyczna pozycja literatury tanatologicznej zaliczana do najbardziej ważkich dzieł psychologicznych XX wieku. Książka zawiera rozmowy autorki przeprowadzone w jednym ze szpitali w Chicago ze śmiertelnie chorymi, którzy dzielą się swoimi obawami, troskami, nadziejami i oczekiwaniami dotyczącymi zachowania rodziny, duchownych i personelu szpitalnego.Rozmowy o śmierci i umieraniu mogą pomóc nam stawić czoło, profesjonalnie i osobiście, końcowemu etapowi ludzkiego życia, uświadamiają także jak ważną rolę może odegrać każdy z nas towarzyszący umierającemu.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2002.

źródło okładki: www.mediarodzina.com.pl

chiave | 2015-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2015

Temat książki znajduje się na szczycie listy tych, które człowiek zwykle od siebie odsuwa. Niesłusznie - to w końcu coś, z czym prędzej czy później każdy musi się zmierzyć, najpierw pośrednio, wreszcie jako główny zainteresowany. Cała nasza kultura i fundamenty wszystkich religii ufundowane są na tym pierwotnym lęku i próbach jego oswojenia. Książka Elizabeth Kubler-Ross należy do klasyki gatunku i, jeśli wierzyć opiniom znawców, jest jedną z najlepszych. Napisana w latach 60-tych, nie traci jednak nic ze swej aktualności. Wprost przeciwnie: choć niebywały rozwój medycyny sprawia, że żyjemy coraz dłużej i ze schorzeniami, które jeszcze niedawno oznaczały wyrok, to równocześnie coraz trudniej oswoić się nam z faktem, że możliwości medycyny w jakimś punkcie jednak się kończą. Książka nasycona jest głębokim humanizmem, szacunkiem i autentycznym zrozumieniem. Może stanowić bezcenną pomoc dla osób zawodowo stykających się z umieraniem - lekarzy, pielęgniarek, etc., ale także dla rodzin...

glodblooded | 2013-10-06
Przeczytana: październik 2013

Książka świetna. Uważam, że autorka osiągnęła cel - po przeczytaniu tego tekstu jesteśmy wręcz zmuszeni do refleksji nad sobą samym, nad rodziną i nad tymi, którzy już odeszli. Jeśli chodzi o stronę techniczną; napisane prostym, zrozumiałym i zachęcającym językiem, niezbyt długie, ale również niespecjalnie krótkie. Polecam.

AniaOli | 2013-10-16

Z książka zetknęłam się na studiach pedagogicznych . Pozycja ta była jedna z wielu zaproponowanych przez prowadząca odnosicie zajęć z opieki paliatywnej. Zainteresował mnie tytuł i postanowiłam wypożyczyć. Książka jest rewelacyjna. Może szczególnie dlatego że ciągle mało jest takich pozycji bo niewielu jest też ludzi którzy chcą rozmawiać o śmierci i o tym że nie jesteśmy niezniszczalni. Że i nas ona dosięgnie. Książka uczy szacunku do ludzi starych, samotnych, chorych. Uzmysławia że śmierc to ostatni etap w życiu do którego też trzeba się przygotować. Przypomina że człowiek chory przykuty do łóżka nie mający siły aby się poruszyć mówić też ma uczucia. I czuje. Trzeba mie tylko podawać tabletki, robić zastrzyki ale przede wszystkim towarzyszyć im, potrzymać za rękę.. Aby w chwili przejścia nie byli samotni. Książka powinna być obowiązkowa dla lekarzy pielęgniarek psychologów czy pedagogow pracujących z ludzi chorymi i starymi.

Paulina | 2012-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2012

Niesamowita książka. Prawdziwy majstersztyk! W prosty i przystępny sposób autorka przedstawia trudne zagadnienie jakim jest śmierć. Ukazuje prawdziwe historie ludzi ciężko chorych, którzy przygotowują się na najgorsze.
Okazuje się, że to co możemy zrobić dla ludzi cierpiących i samotnych, to po prostu zatrzymać się na chwilę przy ich łózko, wysłuchać ich czy tylko z nimi po milczeć. Okazuje się, że ten mały gest jest czasem najważniejszy.
Gorąco polecam.

ravenstag | 2010-07-20

"klasyczna"? Owszem. Ale tylko dlatego, że jedna z nielicznych! Nikt nie ma ochoty zajmować się tą tematyką, mało jest wartościowych książek o śmierci. Klasyczna, bo lepsze to niż nic. Autorka stara się przynajmniej podejść do problemu uzbrojona zarówno w serce jak i rozum.

Bytosti | 2013-05-31
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 31 maja 2013

Według mnie książka powinna być lektura obowiązkową każdego studenta studiów medycznych, a oprócz tego prawdopodobnie przeczytanie jej przydałoby się wielu lekarzom i pielęgniarkom. Naprawdę pozwala lepiej zrozumieć umierającego człowieka. Szczerze polecam.

| 2014-08-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Naukowe
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Konieczne do przeczytania przez każdego kto ma styczność z umierającymi. W książce oprócz teorii znajdziemy prawdziwe rozmowy, prawdziwe historie. Uświadomimy sobie, że śmierć dotyka każdego niezależnie od wieku, a pogodzenie się z nieuniknionym często ma charakter wyzwolenia się z tłumionych uczuć, nierozwiązanych spraw, pragnień. Książka potwierdzajaca przysłowie, że w pewnych momentach "milczenie jest złotem" - ale równie ważne jest "srebro" bo bez rozmowy umierający nie wyzwoliłby się z przeszkadzających odczuć. Polecam.

Promyk | 2013-07-28
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Rewelacyjna i wyjątkowa z powodu tematu jaki podejmuje. Brakuje takich pozycji, które powinny stać się biblią dla lekarzy, pielęgniarek, psychologów i rodzin towarzyszących chorym w ostatnich momentach życia.

Rafał | 2016-05-27
Przeczytana: kwiecień 2016

Czy pojęcie śmierci może być piękne? Według mnie autorka ukazuję ją w bardzo wielu różnych odcieniach, przez co spektrum wrażeń okazuje się być zaskakująco szerokie. Jest to książka, która skupia się na człowieku w momencie przejścia - od stanu życia, do stanu śmierci. Uczy przede wszystkim tego, by nie spoglądać na nikogo z góry, bo czasem jedno słowo lub czyn tej osoby może sprowadzić nas z pokorą na ziemie.

akzz | 2014-03-11

Śmierć jest trudnym tematem, często unikanym. A jakże istotnym. Jest wpisana w życie. Niektórzy mówią, że trzeba ją oswoić. myślę, że trzeba o śmierci rozmawiać. Książka warta przeczytania, ułatwia zrozumienie i "oswojenie" tematu. Polecam też Jej książkę "Życiodajna śmierć"