Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo

Tłumaczenie: Barbara Grabska-Siwek
Wydawnictwo: Burda Książki
Thr Center Cannot Hold. My Journey Through Madness
elle

W książce Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo Elyn R. Saks pisze w sposób szczery i poruszający o swojej paranoi, niezdolności odróżniania urojonych lęków od prawdziwych, głosach rozbrzmiewających w głowie, nakłaniających do strasznych czynów. Wspomina także o przeszkodach, jakie musiała pokonać, aby stać się osobą, którą jest dzisiaj. „Książka jest zapisem wspomnień i refleksji...

„Książka jest zapisem wspomnień i refleksji potwierdzających, że osoba cierpiąca na psychozy dzięki lekom, psychoanalizie i odpowiedniemu wsparciu, może wieść twórcze życie, nawiązywać przyjaźnie i odnaleźć miłość”.
Oliver Sachs, autor książki Przebudzenia

„Ta znakomita opowieść o życiu skłania do refleksji i schlebia wyszukanym gustom. Czytając ją, można się delektować”.
Leo Rangell, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Psychoanalitycznego

„Książkę powinien przeczytać każdy, kto interesuje się chorobami psychicznymi i ich leczeniem, niezwykłymi biografiami lub po prostu dobrą literaturą”.
Robert Michels, wykładowca medycyny i psychiatrii
Uniwersytetu Cornella

„Odważna, śmiała, poruszająca, do bólu szczera i inspirująca relacja z trwającej całe życie walki z demonami”.
Dilip V. Jeste, wykładowca psychiatrii i neurologii Uniwersytetu Kalifornijskiego

źródło opisu: www.burdaksiazki.pl

źródło okładki: www.burdaksiazki.pl

Marago | 2014-04-22
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Książka jest świetna. Pokazuje świat i życie człowieka, kobiety (profesor prawa)zmagającej się z chorobą z kręgu schizofrenii - psychozą schizoafektywną. Jest doskonała pod względem literackim jak i merytorycznym. Przeczytałam ją jednym tchem, zarywając noc. Polecam ją lekarzom, terapeutom, pacjentom - szczególnie w młodym wieku, a także przeciętnym czytelnikom. Autorka pokazuje jak będąc w szponach ciężkiej choroby można odnieść zwycięstwo w życiu, zawdzięczając wiele psychoterapeutom, farmakoterapii (do której się przekonała), wreszcie przyjaciołom i samej sobie. Przyznaje się jednak do ograniczeń, których niestety nigdy nie będzie mogła pokonać - podróże, posiadanie dzieci, wykłady dla studentów. Książkę polecam wszystkim, także tym zdrowym psychiczne, którzy zmagają się z życiem. Nikt nam nie obiecywał, że będzie łatwo, a mimo to...

leppakaklifoth | 2017-06-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 marca 2017

Poszukując dobrych książek o tematyce schizofrenii i innych pozycji na temat chorób psychicznych natrafiłem na "Schizofrenia Moja droga przez szaleństwo". Elyn R. Saks opisuje w niej swoje przeżycia związane z tą chorobą, która w każdej chwili może dotknąć każdego z nas. Pokazuje nam swoje obawy i strach, które towarzyszą jej każdego dnia, od kiedy została zniewolona przez tą chorobę. Poprzez swój upór, determinację, oraz wsparcie przyjaciół i lekarzy pomimo przeciwności losu zdołała ukończyć najlepsze, renomowane szkoły na świecie i osiągnąć szczyt swoich marzeń. Tą znakomitą, biograficzną książkę powinien przeczytać każdy, kto interesuje się objawami schizofrenii, jak i innymi chorobami psychicznymi.

jakubczyk | 2017-01-12

Niezwykła książka...niezwykła za sprawą tego iż to prawdziwa historia. Zapewne większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak wygląda ta choroba od "wewnątrz" czyli z perspektywy osoby chorej. W tej książce znajdziemy wiele odpowiedzi na właśnie takie i podobne pytania.

motylek | 2014-08-03

Madra i poruszajaca wazny temat.Sama wiem z autopsji jak ciężko zyc z zaburzeniami psych.tez nie dla mnie slub,dzieci i podroze /rok z powodu agorafobii nie wychodz z domu potem nawet z lozka/
Zainteresowanym tematem polecam ksiazke Cichy pokoj oraz filmy Lot nad kukułczym gniazdem,przerwana lekcja muzyki/bdb rola Angeliny Jolie/ i P:iekny umysl

Sowaldez | 2017-02-22

Są to wspomnienia, swoistego rodzaju „pamiętnik” autorki, Elyn R. Saks, która opisuje swoje zmagania z chorobą psychiczną, a konkretnie schizofrenią. Wydawałoby się, że z powodu takiej choroby człowiek nie może w pełni egzystować, a jednak przykład Saks wskazuje na coś innego. Opowiada niemal całe swoje życie, każdy jego etap, gdzie wplata w „fabułę” odczucia wewnętrzne, jej bojaźnie z tym związane, a także ataki choroby. Mnie znudziła ta książka, w ogóle nie podobała mi się, ale to pewnie dlatego, jak sądzę, iż nie jestem entuzjastą takiej twórczości („Pamiętnik narkomanki” osądziłem równie brutalnie), nie przemawia do mnie w żaden sposób, a wręcz nudzi. Końcówkę przekartkowałem, gdyż nie miałem siły i chęci w dalsze wczytywanie się wynurzeń autorki. Tak słaba ocena, no cóż, być może nie jestem obiektywny, ale to są tylko i wyłącznie moje odczucia. Znajomym na pewno nie będę polecał. Dzisiaj krótsza recenzja niż zwykle, gdyż nie zamierzam się pastwić, wystarczy sama ocena.
Ocena:...

cyganka | 2017-08-23

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Szczerze i uczciwie pokazuje rozwój schizofrenii i życie z nią z punktu widzenia osoby chorej i jednocześnie naukowca. Autorka walczy w niej, tak jak i w swoim życiu, o prawa i godność ludzi, których umysły nie funkcjonują w pełni sprawnie, walczy o to by dostrzegać Człowieka za barwną zasłoną schizofrenii. Odkrywa kulisy tej choroby, które dla samych chorych niestety mogą stać się treścią życia. Podczas gdy postronny obserwator widzi szalejacą psychozę, dziwaka, ekscentryka, wariata, świra, ten "szaleniec" nie dość, że musi się zmagać z samym sobą, ze swoim umysłem i jego wytworami, czy brakami w postaci objawów negatywnych, to toczy również prawdziwą wojnę z wojskiem stereotypów, stygmatów, etykietek i szufladek, niekompetencji, braku zrozumienia, cierpliwości i zwykłej empatii tych, którzy powinni nieść pomoc i wpsarcie. Bo gdy schizofrenik czuje ból, to urojenie, a nie objaw choroby somatycznej... Gdy u człowieka diagnozują raka,...

loken | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

"Inny powód, który skłonił mnie do pisania o swoim życiu, to pragnienie, by dać ludziom nadzieję: rozpoznanie choroby psychicznej nie musi być automatycznie wyrokiem skazującym na jałowe i bolesne życie pozbawione przyjemności, radości czy osiągnięć."

Elyn w sposób niezwykle ciekawy opisuje swoje życie i daje nadzieję ludziom zmagającym się z podobnymi problemami. Każdy z nas ma nieraz gorsze chwile - grunt to się nie załamywać i nie poddawać. Nigdy nie wiadomo co przyniesie nam życie. Może pośród pozornej beznadziei odnajdziemy szczęście?

Zaznaczam - to są wspomnienia a nie wytwór fantazji autorki (jak to dosyć często bywa) ...

paula2123 | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Książka Saks krok po kroku wprowadza czytelnika w świat szaleństwa, czy też raczej usilnych prób zatrzymania normalności i uporządkowania codzienności, pomimo wszelkich przeciwności losu. Pozwala zrozumieć destrukcyjny wspływ psychiki na nasze życie,a także uczy,że pewne rzeczy należy zaakceptować, by móc je przezwyciężyć.

Książka naprawdę warta uwagi. Serdecznie polecam.

Darciatko | 2016-12-27

Wirtualna rzeczywistość we własnym mózgu. Przebija wszelkie gry i symulacje VR. Najciekawsza książka o schizofrenii napisana przez osobę chorą jaką do tej pory przeczytałem. Opis choroby, sposoby leczenia w Anglii i Stanach. Subiektywna rzetelna ocena własnej choroby. Książkę można polecić osobom zdrowym, być może zrozumieją jak można pomóc osobie chorej. Dowiedzą się też z niej co taka osoba przeżywa. Chorzy mogą porównać własne odloty i przeżycia dotyczące leczenia w Polsce. Polecam zainteresowanym.
PS1
Zawiera też dużo humoru, w pewnym sensie.
PS2
Elyn R. Saks naucza w Gould School of Law na Uniwersytecie Południowokalifornijskim i wykłada psychiatrię na wydziale medycznym Uniwersytetu Kalifornijskiego. Jest również członkinią klinicznego stowarzyszenia badawczego w Nowym Centrum Psychoanalizy.
PS3
Jedno jest pewne. Regularne zażywanie leków trzyma demony z daleka od własnego mózgu.

WrednaZdzira | 2017-08-31
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Cieszę się, że jeszcze są pośród nas tacy autorzy, którzy nie piszą tylko po to, by coś napisać. Dla mnie, jako zdiagnozowanego świra, jest to bardzo osobista pozycja ( ;) ) W Polsce choroby psychiczne są temat tabu, kojarzą się głównie z kaftanami bezpieczeństwa, psychopatami i skrajnymi dziwakami, zaś Saks i ja dowodzimy, że nikt niewtajemniczony nie wpadłby na to, że jest coś nie tak z naszymi umysłami. Nie potrafię wytłumaczyć tragedii choroby psychicznej zdrowej osobie. Nie wytłumaczę widzącemu, że czarne jest białe. Nikt mi nie uwierzy a mój mózg natrętnie mi powtarza, że tak jest. Osoba chora, czytająca tę książkę, poczuje się poklepana po ramieniu, na gest zrozumienia. Najbardziej jednak polecam bliskim osobom, żyjącym wraz z chorymi, bo zarówno też gram taką rolę w swym życiu i zdaję sobie sprawę ile trzeba mieć siły na te gorsze dni.