Szpital Przemienienia

Seria: Dzieła Stanisława Lema
Wydawnictwo: Agora SA

Inne wydania

Książka opowiada o młodym lekarzu, Stefanie Trzynieckim, który po studiach znajduje pracę w szpitalu psychiatrycznym. Akcja dzieje się podczas II wojny światowej, okupacji hitlerowskiej. Jest ona rodzajem traktatu filozoficzno-moralnego, perypetie bohaterów łączą się w niej z dyskusją na tematy filozoficzne. Na małej przestrzeni odciętego od świata szpitala psychiatrycznego, udało się autorowi...

Na małej przestrzeni odciętego od świata szpitala psychiatrycznego, udało się autorowi zainscenizować dramat człowieka jako istoty rozdartej między umysł i ciało, a przy tym desperacko poszukującej sensu egzystencji i próbującej ocalić swój etyczny instynkt w obliczu nowego europejskiego nihilizmu, atakującego od zewnątrz i także od środka-pod postacią choroby duszy.
Najważniejsze książki fantastyczne Lema tu, w Szpitalu Przemienienia, mają swoje korzenie.

Pozycja zawiera także:
W co nie wierzył Stanisław Lem? Fragmenty korespondencji Stanisława Lema z jezuitą o. Stanisławem Obirkiem
Skalpel i mózg. Posłowie prof. Jerzego Jarzębskiego

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

Opinie czytelników (1924)
SłabyGracz | 2013-09-16

Traktat filozoficzny napisany przez Stanisława Lema. Powieść dzieję się w trakcie II Wojny Światowej w szpitalu psychiatrycznym\"sanatorium" na wsi. Porusza poważne dylematy moralne związane z wojną. Jest pierwszą częścią trylogii, ale kolejne części zostały napisane pod dyktando komunistycznych władz, więc autor zakazał ponownego druku dwóch następnych części(podobnie Stephen King zrobił z książką pt. "Rage"). Na uwagę zasługuje postać uzależnionego poety, którego dialogi z głównym bohaterem zachwycają i poruszają ważne tematy moralne. Całość została napisana archaicznym stylem i nie każdemu się spodoba. Nie zmienia to jednak faktu, że powieść ta jest dobra i mądra. W dodatku nie jest zbyt długa(trochę ponad 200 stron), więc jej przeczytanie nie zajmuje zbyt dużo czasu. Duża czcionka i mnogość dialogów z pewnością to ułatwiają. Dziwi mnie tylko, czemu niemieckie dialogi nie zostały przetłumaczone w przypisach. Jest to podstawowy język i wiedza z gimnazjum wystarczy do ich...

Gapcio | 2013-09-27

Tym razem zamiast testu pilota Pirxa, mamy test na człowieczeństwo. Ktoś go zdaje, ktoś oblewa, ale to wszystko nie powinno mieć większego znaczenia, bo śmierć jest nieuchronna, ostateczna i sprowadza każdego do kupki prochu. A jednak ma ogromne znaczenie. I o tym właśnie jest "Szpital przemienienia".

sensejMichał | 2015-10-01

Lem o ludziach.

Jest to pierwsza wydana powieść Stanisława Lema. Pisząc ją, miał 27lat. Książka daleko różna od jego późniejszych 'klasyków', lecz łącząca się z nimi jedną rzeczą: rozmyślaniem.

Poznajemy historię młodego lekarza, człowieka na rozdrożu, wiedzącego, że zbliża się czas, by podjąć decyzję o przyszłości. Pomaga mu w tym przypadek, w którego konsekwencji zaczyna pracę w sanatorium psychiatrycznym.

Powieść porusza kilka problemów etycznych, moralnych oraz utylitarnych. Zachowania interpersonalne prezentowane przez lekarzy, w stosunku do chorych, mają duży przekrój: od dobroci i szacunku, szczerej chęci pomocy, wynikające z mądrości i mocnego charakteru, po poniżenie i naturalizm, wynikające z nieopanowania łatwej pokusy władzy przez człowieka słabego względem słabszego. Do rozpraw o geniuszu, wartości i genezie poezji, znaczeniu ludzkiego życia przyczynia się poeta Sekułowski, u którego trzeba brać poprawkę na mózg skażony narkotykami. W konfrontacji z poetą...

książek: 2028
Monika | 2011-08-09
Przeczytana: 26 września 2010

"Szpital Przemienienia" opowiada historię pewnego malowniczo położonego szpitala psychiatrycznego w czasie drugiej Wojny Światowej w Polsce. Głównym bohaterem tej opowieści jest Stefan- młody lekarz, który za namową przyjaciela ze studiów postanawia zostać praktykantem w szpitalu, w którym pracuje również jego kolega. Spędzał tam swoje dni i ucząc się nowych rzeczy, pewnego jednak dnia życie wszystkich w sanatorium zaczęło się zmieniać...
Cieszę się, że wreszcie udało mi się przeczytać powieść Lema, o którym słyszałam już nie raz, ale nigdy jakoś nie mogłam się do niego przekonać- niesłusznie. Styl pisania nie jest męczący, ale za to barwny i ciekawy. Bardzo podobały mi się opisy przyrody oraz poszczególnych mieszkańców szpitala i pracowników. Historia wciąga, a sam koniec, jak dla mnie jest bardzo dramatyczny.
Moja ocena: 5
Polecam i pozdrawiam serdecznie :)

{http://anty---materia.blogspot.com/2010/09/szpital-przemienienia-stanisaw-lem.html}

Marcin Knyszyński | 2015-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

„Szpital Przemienienia” to pierwsza część trylogii „Czas Nieutracony”. Druga i trzecia część pisana pod dyktando władzy została ostatecznie uznana przez Lema jako coś co praktycznie nie jest jego autorstwem i tak odbiega od jego własnego światopoglądu, że nie może być wznawiane. Tom pierwszy wywinął się jeszcze cenzurze i jedynoprawdzie socjalistycznej - Lem pisze swój pierwszy traktat filozoficzny. Jeszcze bez tej siły rażenia i potęgi jakie mają jego późniejsze rzeczy ale i tak warty przeczytania. Najlepsze są tu rozmowy Trzynieckiego (wg mnie Lem wzorował się przy tworzeniu tej postaci na własnej osobie) z pacjentem szpitala - poetą Sekułowskim. Sekułowski to totalny nihilista moralny w przeciwieństwie do głównego bohatera. Stefan Trzyniecki próbuje cały czas szukać pewnych punktów oparcia do umocowania stałych wartości moralnych - odpowiedź kto ma rację nie jest tutaj jednoznacznie podana. Chociaż sam Lem wg mnie jednak skłania się ku swojemu literackiemu alter-ego, świat z...

Nitager | 2016-06-29

Po pobieżnym zapoznaniu się z twórczością Mistrza, miło było wziąć do ręki powieść, która wyszła spod jego pióra i ani trochę nie trąci fantastyką. Powieść bardziej w stylu Nienackiego, Szczypiorskiego czy Ofierskiego, niż Lema. Jedno jednak się nie zmieniło - człowiek, jego dylematy moralne i reakcje na niespodziewane sytuacje.
Akcja dzieje się na początku II wojny światowej, w szpitalu psychiatrycznym. Głównym bohaterem jest młody lekarz, ale już niedługo równie ważnym staje się pewien poeta. Trudno powiedzieć, czy ów człowiek naprawdę powinien znaleźć się w tym miejscu, bowiem na pozór wydaje się człowiekiem absolutnie normalnym, przy tym inteligentnym i dalekowzrocznym. Sytuacja w szpitalu jest niepokojącym tłem i to właśnie ono gra główną rolę. Co zrobią Niemcy po wkroczeniu do szpitala? Czy zachowają pacjentów przy życiu? Czy tez może uznają ich za niepotrzebny i szkodliwy element i zwyczajnie zamordują? Czy personel wykorzystają do własnych celów, czy też pozbędą się...

ira | 2015-11-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 listopada 2015

Nie tego się spodziewałam po Stanisławie Lemie, oczywiście.
Zaskoczona tematyką, stylem, miejscem akcji zawitałam z doktorem Stefanem do Szpitala Przemienienia, wizytowałam chorych, uczestniczyłam w operacji, rozmawiałam z Wochem.
Powieść byłaby świetna nawet bez ostatnich, mocnych scen, ale te właśnie uczyniły ją porażającą.
Polecam.

Monika | 2011-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2011

Na 100% przeczytam jeszcze raz. Szpital dla psychicznie chorych, relacje międzyludzkie, zachowania, metody i sposoby leczenia są opisane w ciekawy i wciągający sposób. To pozycja, po której z większą chęcią sięgnę po kolejną książkę Lema, który po raz kolejny okazał się zaskakująco dobrym psychologiem i obserwatorem ludzi.

LordKaftan | 2011-01-10

Czytałem to podczas nauki psychiatrii. Doskonale oddaje klimat szpitala psychiatrycznego, metod pracy, a także zachowań pacjentów i lekarzy. Mroczny klimat, ale też bardzo piękna historia.

merymery | 2013-12-02

Człowiek ze swymi słabościami i rozterkami to wdzięczny temat do licznych wywodów. Nie każdy jednak potrafi pisać o egzystencji tak wnikliwie i prawdziwie jak Lem zrobił to w tej książce. Bo dramat człowieka można łatwo przerysować i wyjdzie karykatura. Problemy ludzkie są zawsze podobne, zmieniają się czasy i realia. „Szpital przemienienia” to jedna z moich ulubionych książek, choć nie jest to ten znany i ceniony Lem – fantasta, ale właśnie wnikliwy obserwator, cicho wołający o moralność i zasady.
…II wojna światowa. Gdzieś w Polsce. Tytułowy szpital to po prostu szpital psychiatryczny. Pracę dostaje tu młody lekarz, Stefan Trzyniecki. Powieść rozpoczyna się od pogrzebu wuja bohatera; Stefan rozmyśla nie tylko o zawartości trumny, czy o obrządkach, które nie do końca wydają mu się być szczere czy po prostu na miejscu. Stefan obserwuje i analizuje. I tak będzie już przez całą opowieść.

Moralny i etyczny kręgosłup całej ludzkości i człowieka jako jednostki – to główny temat...

zobacz kolejne z 1914
Znalezione w Ninatece: „Solaris” Stanisława Lema

Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony, wiesz... W dzisiejszym odcinku audiocyklu zachęcamy do wysłuchania najbardziej znanej powieści Lema, zaliczanej do klasyki literatury science fiction. Jej obszerne fragmenty czyta Piotr Fronczewski.

Stanisław Lem skończyłby dziś 91 lat

Pisarz, filozof, wizjoner. Pasjonat motoryzacji, koneser marcepanu, chałwy i muzyki klasycznej. Dziś przypada rocznica urodzin Stanisława Lema, polskiego klasyka science fiction.